Aşil Tendonu Kopması Nedir Ameliyatı ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Yazar Yorum Yap 1.372
Aşil Tendonu Kopması Nedir Ameliyatı ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Tendonlarda meydana gelen yaralanmalarda en önemli olan yaralanmalardan biri olan aşil tendonu, genel olarak orta yaştaki erkeklerde ve spor esnasında ani bir zorlama sonucu ortaya çıkmaktadır. Aşil yırtığı olarak da bilinen bu tendon kopması topuğa yakın bölge de bulunan tendonun kemiğe yapışık kısmın kopması ile meydana gelmektedir. Ayrıca genel olarak futbol ve basketbol oynayan kişilerde sıkça karşılaşılır.

Aşil tendon kopmasında alt bacak kısmında aniden oluşan bıçak saplanır gibi ağrı ve acının meydana gelmesi ve buna bağlı olarak alt bacakta bir şeyin kopmuş hissi oluşması belirtileri bulunmaktadır. Kişi tendon kopması meydana geldiğinde yürüyemez ve ayak üzerine basamaz. Topuk bölgesinin üst kısmında şiddetli ağrı meydana gelmektedir. Aşil tendonunun yırtılması ya da kopmasında bölgede boşluk meydana gelerek elle dokunulduğunda bölgenin boşluk hissi oluşmaktadır.

Aşil tendon yırtılmış olmasına rağmen henüz bir müdahale yapılmamış ise bölgede boşluk ve ağrı devam eder. Hassasiyet meydana gelerek kişinin sağlıklı yürümesi tam olarak yapılmaz.

Aşil Tendon Tedavisi 

Tendon yırtılma ve kopmalarında tedaviler genel olarak ameliyat ile yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntemler uygulanıyor olsa bile mutlaka ameliyat gerekmektedir. Son yıllarda cerrahi müdahaleler daha çok tercih edilen yöntemlerdir.

Cerrahi işlem yapılmadan aşil tendon tedavisi alçı ile yapılmaktadır. Bölge alçıya alınarak hareketsiz bir şekilde tutulması gerekmektedir. Yaralanma olduğunda ilk 48 saat oldukça önemlidir. Bu nedenle bu süre içerisinde başarılı sonuçlar alındığı da bilinmektedir. Fakat ameliyatsız yöntemin uygulanacağı kişiler ameliyat uygulanacak kişilerden farklıdır. Ameliyatsız tedavi yöntemi genel olarak genç spor yapan kişilerde, yaralanma sonrasında 2- 3 hafta geçmiş ise ve son olarak da tendonun topuk kemiğine yapıştığı kısımdan kopan hastalarda uygulanmaktadır. Alçıda bekleyen bacak kısmı tendonun kemiğe tekrar yapışması için beklenilmektedir.

Ameliyatsız tedavi de hastanın kan pıhtılaşma sorunu yaşaması oldukça fazladır. Bu yüzden uygulanacak tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenmelidir.

Aşil tendon yırtılmasında ameliyat gerektiren durumlar daha fazla olmaktadır. Tendon dışında kemikte meydana gelen durumlarda acil ameliyat olunması gerekmektedir. Kemiğin ve tendonun kaynaması için müdahale yapılarak tedaviye başlanmaktadır.

Kemikte de meydana gelen hasarın tedavi edilmesi gerekmektedir. Tendonlarda kopma olması hastaya oldukça şiddetli ağrı yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle ayak tabanı üzerine bası yapılmaması gerekmektedir. Hastanın ameliyat esnasında tendonların tekrar eski haline getirilmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında hasta bir süre daha hareketsiz olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ağrıları olacağından doktor tarafından ağrı kesici uygulanabilmektedir.

Aşil tendon kopması kişinin yürüme sıkıntısı yaşamasına ve şiddetli ağrı çekmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle acil müdahale yapılması hastanın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Hasta düzenli olarak doktor kontrollerini de aksatmaması gerekmektedir. Daha sağlıklı olmak için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi doğru bir yöntem olacaktır.

 

 

Etiketler