Aşırı Terleme Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Yazar 1 Yorum 1.436
Aşırı Terleme Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Günümüzün en sık görülebilen sağlık sorunlarından biri de aşırı terleme rahatsızlığıdır. Birçok faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen aşırı terleme rahatsızlığı normal terleme durumundan daha farklı olduğundan dolayı etkisi altına aldığı bireylerde huzursuzluğa neden olabilmektedir. Tedavisinin mümkün olduğu aşırı terleme rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde oldukça sıkıcı bir duruma dönüşebilmekte ve bunun sonucunda ise bireylerin özellikle özgüven duygusunun düşmesine neden olabilmektedir. Peki aşırı terleme rahatsızlığının nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen gerekli bilgileri sunalım.

İşte Aşırı Terleme Rahatsızlığına Neden Olan Faktörler;

Tiroid bezinin aşırı çalışması;

 • Aşırı terleme rahatsızlığının en belirgin nedenlerinden biri hiç kuşkusuz ki tiroid bezinin normalde daha fazla çalışmasıdır. Bu durum ter salgılanmasında anormal bir durumun oluşmasına neden olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Obezite;

 • Çağımızın yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri olan obezite hastalığının da aşırı terleme rahatsızlığının önemli nedenlerinden olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Vücutta biriken aşırı yağ kütlelerinin beraberinde tiroid bezi üzerinde de olumsuzlukların oluşmasına neden olabildiği ve bu durumun sonucunda ise aşırı terleme rahatsızlığına zemin hazırladığı uzmanlarca belirtilmektedir.

Böbrek üstü bezi hastalığı;

 • Aşırı terleme rahatsızlığının önemli nedenlerinden biri de böbrek üstü bezinde oluşan rahatsızlıklardır. Uzmanlar böbrek bezinin tiroid bezi ile ilişkili olabildiğini belirterek böbrek üstü bezinde oluşan herhangi bir olumsuzluğun tiroid bezinde de olumsuz etkilere neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Diyabet;

 • Toplumda şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet hastalığı da aşırı terleme rahatsızlığının nedenleri arasında yer almaktadır. Vücutta yetersiz insülinin bulunması beraberinde tiroid bezinin anormal bir şekilde çalışmasına da neden olabilmektedir.

Kalp krizi;

 • Kalp hastalıklarından biri olan kalp krizi rahatsızlığı da az da olsa tiroid bezinin normalden fazla çalışmasına etki yapabilmektedir.

Kanser hastalıkları;

 • Aşırı terleme rahatsızlığının nedenlerinden biri de kanser hastalıklarıdır. Hastalığa bağlı olarak zayıflayan bağışıklık sistemi sonucunda tiroid bezinde de anormal işlevler meydana gelebilmektedir.

Stres;

 • Çağımızın en fazla görülen sorunlarından olan stres faktörü ayrıca aşırı terleme rahatsızlığının oluşmasında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle yoğun stresin tiroid bezinin gereğinden fazla çalışmasına neden olabildiği yapılan bazı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Psikiyatrik hastalıklar;

 • Çağımızın beraberinde getirdiği birçok olumsuzluklara bağlı olarak oluşan bazı psikiyatrik rahatsızlıkların ayrıca aşırı terleme rahatsızlığının oluşmasında da önemli rol alabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Örneğin aşırı gerginlik durumunda tiroid bezinin gereğinden fazla çalışabildiği gözlemlenmiştir.

Hormonal bozukluklar;

 • Aşırı terleme rahatsızlığının belirgin nedenlerinden biri de hormonal bozukluklardır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilen hormonal bozukluklar beraberinde tiroid bezinin de anormal bir şekilde çalışmasına neden olabilmektedir.

Kullanılan bazı ilaçlar;

 • Aşırı terleme rahatsızlığının nedenlerinden biri de kullanılan bazı ilaçlardır. Örneğin ateş düşürücü ilaçların tiroid bezi üzerinde olumsuz etkiler yapabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle bu gibi ilaçların uzun süreli olarak kullanılmasının beraberinde tiroid bezinin gereğinden fazla çalışmasına neden olabildiği gözlemlenmiştir.

Aşırı Terleme Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

 • Aşırı terleme rahatsızlığının tedavisi oldukça basit ve genellikle kısa süreli olmaktadır. Tedavi ilaç tedavisi ve botoks tedavi uygulaması olmak üzere 2 farklı tedavi seçeneğine başvurulmaktadır.
 • Genellikle ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Fakat ilaç tedavisinin başarılı sonuçlar sunmaması durumunda ise botoks tedavi uygulamasına başvurulmaktadır.
 • Botoks uygulamasında ise özel ve ince uçlu iğneler sayesinde aşırı terleme rahatsızlığının oluştuğu bölgeler üzerinde tedavi seansları gerçekleştirilerek birey birkaç seans sonrasında aşırı terleme rahatsızlığından kalıcı olarak kurtulmaktadır.

Aşırı terleme rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra aşırı terleme rahatsızlığının nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Aşırı terleme rahatsızlığı her ne kadar tehlikeli bir sağlık sorunu değilse de genel itibariyle oldukça huzursuzluk vericidir. Bu sebeple aşırı terleme rahatsızlığına maruz kalınması durumunda hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Etiketler

1 Yorum

 1. Avatar Mehmet Ali AYAR

  4 yaşında erkek çocuk. Özellikle uyuduğu zaman aşırı derece de terliyor. Gün içinde de terliyor.