ASO Nedir? ASO Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Yazar 5 Yorum 26.644
ASO Nedir? ASO Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

ASO Nedir

Vücuda bakteri gibi yabancı mikroorganizmalar ve protein gibi maddeler girdiğinde bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde antikor üreterek tepki verir. ASO da vücudu savunma işini üstlenen çok sayıda antikordan biridir.  Streptokok türü bakterilerle savaşan ASO (Antistreptolizin O) antikoru adını bu bakterilerin salgıladığı toksinlerden almıştır. A grubu diye sınıflandırılan ß-hemolitik streptokok bakteriler insan vücudunda iken streptolizin-O adlı bir toksin üretir. İşte bu toksine karşı üretilen özgün antikorun adı Antistreptolizin O’dur.  Tıp literatürlerinde daha çok ASO kısaltmasıyla bilinen antikorun kandaki seviyesi boğaz iltihaplarında, romatizma gibi hastalıklarda artmaktadır. ASO testinin amacı vücuttaki streptolizin toksininin varlığını tespit etmektir. Kanda referans değerlerin üzerinde ve devamlı ASO saptanması vücuda yerleşmiş ve uzun süredir var olan streptokok enfeksiyonu varlığını gösterir.

ASO Nedir
ASO Nedir

Normal ASO Değerleri

Hemolitik streptokoklar bazı enzimler salgılayarak bulaştıkları ortamdaki kan hücrelerinde erimeye yol açmaktadır. Streptolizin toksini oksijene karşı duyarlıdır. Bu sebeple Streptokok türü bakterilerin ürettiği streptolizin-O adlı enzimin isminde görülen  “O” harfi oksijeni ifade etmektedir. Streptolizin-O’ya karşı savunma sistemimiz tarafından üretilen ve kanda bulunan ASO yani antistreptolizin O titrasyonu normalde 200 üniteden (U/mL)  daha düşük bulunmalıdır. Çocuklar için kabul edilir ASO titrasyon seviyesi 333 U/mL’dir. Değer yüksek çıkarsa hastanın vücudunda streptokok bakterisi bulunduğu anlaşılır ve test 3–4 hafta geçtikten sonra yeniden yapılır.  ASO titresi enfeksiyon başladıktan 3–5 hafta geçtikten sonra yani ASO üretiminin tepe noktada olduğu, boğaz iltihabının iyileşmekte olduğu zaman aralığında yapılmalıdır.

ASO Yüksekliğinin Anlamı

ASO Yüksekliği
ASO Yüksekliği

Cilt veya bademcik iltihabı gibi hastalıklara sebep olan streptokok bakterileri streptolizin-O toksininin artmasına sebep olacaktır. Streptokokların herhangi bir sebeple vücuda girmesinden sonraki ilk 5 gün içinde kandaki antistreptolizin-O (ASO) değerleri yükselişe geçecek, 2–3 hafta sonra da en yüksek değere ulaşacaktır. ASO’nun enfeksiyondan önceki değerine inmesi ise 6–12 ayı bulacaktır. Bu sebeple enfeksiyonlar geçmiş gibi görünse de hala vücutta bulunma ihtimalinden dolayı hastaların ASO test yaptırması istenmelidir.

ASO yüksekliği durumunda enfeksiyonun tedavisi ve takibi yapılmalı, bazı tedbirler alınmalıdır.  Alınabilecek tedbirlerin başında kişilerin diğer enfeksiyonlu kişilerle bir arada olmaması, uzak kalması gelir. Enfeksiyondan tamamen kurtulabilmesi ve korunabilmesi için hastalara 3 hafta arayla penisilin enjeksiyonu yapılmalıdır. Tekrarlanan ASO testinde değer yine yüksek görülürse 2 ya da 4 hafta arayla ASO testi yeniden yapılmalı, durumları takibe alınmalıdır. Tedavi edilmeyen ya da ihmalden dolayı geciktirilen hemolitik streptokok enfeksiyonlarının böbreklere, kalbe, sinir sistemi ve eklemlere zarar verdiği bilinmektedir.

Streptokok Enfeksiyonları Nasıl Anlaşılır?

Bulunulan ortamın steril olmaması, hasta kişilerle temas edilmesi, öpüşülmesi streptokok bakterilerinin vücutta artması ve ASO değerlerinde yükselmeyle sonuçlanabilmektedir. Bademciklerin iltihaplanması, ateşin yükselmesi, boğazın ağrıması, lenf düğümlerinde görülen şişlikler, idrarın kanlı olması ve çıkışında azalma olması, derideki kızarıklıklar, kalp çarpıntıları, eklem bölgelerindeki ağrı ve şişlikler streptokok enfeksiyonu belirtileri olup hastalardan ASO testi istenir ve tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Sıkça boğaz enfeksiyonu yaşayan kişilere çözüm olarak bademcik ameliyatı önerilmektedir.

ASO Düşüklüğünün Anlamı

ASO Düşüklüğü
ASO Düşüklüğü

Streptokok bakterisi nedeniyle enfeksiyon geçiren kişilerin kanındaki ASO seviyesi takibe alınmalı, rutin olarak kontrol edilmelidir. ASO değerleri normalin yani 200 U/ml’nin daha altında ise bu duruma ASO düşüklüğü denilmektedir.  ASO’nun negatif veya düşük olması kan örneği alınıp test uygulanan kişinin vücudunda streptokok enfeksiyonu olmadığı ya da tamamen yok edildiği gibi anlamlar taşıyacağından önemsenecek bir durum olmayabilir. Ancak streptokok bakterisiyle savaşan bir vücutta antistreptolizin-O (ASO) değeri normalin altında olursa bağışıklık sistemi dengelenmelidir.

 

 

 

Etiketler

5 Yorum

  1. Merhaba

    9 yaşındaki oğlumda fmf (taşıyıcı) rahatsızlıgı var. Karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetlerinden doktora göturdüğümde kalbinde üfürük sesi duydugundan kardiyolojiye sevk etti. Kardiyolojide mitral kapak yetmezliği teshisi kondu. Tahllilerinde aso tahlili 226 sedementasyonu 44 crp 0.40 serum amolid 22.76 çıktı. Şikayetlerimiz karın ağrısı, mide bulantısı, istahsızlık, yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları var. Ciddi bir durummudur. Lütfen cevaplarmısın bu hafta tahlillerini doktor değerlendirecek. Ön bilgi edinmek istiyorum.

  2. Daha önce çift taraflı varikoseleptomi ameliyatı oldum sol testisimin üstünde çok hafif ağrılı şişlik var (bir çok doktora gitmeme rağmen antibiyotik verilip gönderildim ) APTT değerim 21.7 çıktı bununla alakalı kötü birşey olabilirmi