Atelektazi Nedir Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.581
Atelektazi Nedir Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi

Genel olarak bazı hastalıkların sonucunda karşılaşılan durumlardan biri olan atelektazi bronş ve bronşiollerin havasız kalması durumudur. Özellikle KOAH gibi hastalıklar sonrasında karşılaşılır. Göğüs ameliyatlarından sonra da görülen bu hastalık akciğer sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Atelektazi nedenleri en sık solunum yolu tıkanmasında ve sürfaktan eksikliği olarak bilinmektedir. Solunum yolu tıkanması bronşların mukustan kaynaklı ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda atelektazi kaçınılmaz olmaktadır. Sürfaktan eksikliği ise alveol yüzeyini kaplayan sıvıya sürfaktan denildiği için bu sıvının eksikliğinde atelektazi ortaya çıkar. Bazı durumlarda bu sıvının azalmasına sebep olur. Ayrıca göğüs ameliyatlarının çoğunda karşılaşılan bir durum olarak bilindiğinden doktor kontrolüün düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Atelektazi Belirtileri 

Kişinin atelektazi olduğunun anlaşılabilmesi için öncelik olarak doktor kontrolünün yapılması gerekir. Doktor kontrolü dışında hastada bazı belirtiler söz konusu olmaktadır. Öksürük, balgam ve hafif ateş atelektazide görülen ilk belirtilerdendir. Bunun dışında geniş bir alana yayılan atelektazide solunum sıkıntısı ilk görülen belirtidir.

Solunum sıkıntısı olan hastalarda atelektazi teşhisinin konabilmesi için diğer belirtiler ise dispne, siyanoz, taşikardi, taşipne ve plevral ağrı meydana gelmektedir. Atelektazide tedavi hemen yapılmaz ise hastanın akciğer sağlığı tehdit altında olmaktadır.

Atelektazi Tedavisi 

Atelektaziye sebep olan faktörlerin ve hastalıkların tedavisinin bir an önce yapılması gerekmektedir. Hasta göğüs ameliyatı ya da KOAH gibi hastalıklardan atelektazi durumu ile karşı karşıya kalmış ise aynı anda tedavi uygulanmaktadır. Tıbbi tedavi uygulanan bu durum hastanın uzun süre antibiyotik kullanmasına neden olabilir.

Antibiyotikler kişinin öncelikle rahat nefes almasına yönelik olmaktadır. Gerektiği durumlarda hastaya oksijen verilebilmektedir. Hastanın rahat solunumu için akciğerlerde oluşan bu durum acil tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastanın bu aşamada beslenmesi de oldukça önemlidir.

Hasta nekahet döneminde üşütmemesi ve ciğerlerinin sağlığını koruması gerekmektedir. Doktor kontrolünde alınan antibiyotikler doktorun kontrolü ile bırakılmaktadır. Antibiyotiklerin tamamlanması hastalığın tamamen iyileşmesini sağlayacaktır. Hasta bu süre içerisinde doktor kontrolü altında tutularak tamamen iyileşmesi sağlanır. Atelektazi tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan kişide belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurmalıdır.

Etiketler