Atopik Dermatit (Alerjik Egzama) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Yazar Yorum Yap 941
Atopik Dermatit (Alerjik Egzama) Nedir Belirtileri ve Tedavisi 

Egzama çeşitleri arasında en sık karşılaşılan ve henüz kesin tedavisi konulamayan egzama hastalıklarından biri olan atopik dermatit küçük yaşlardan itibaren görülen hastalıklar arasında yer alır.

Kronik bir egzama çeşidi olduğundan ciltte döküntüler ve kızarıklıklar meydana gelmektedir. Bununla beraber şiddetli kaşınma hissine de sebep olmaktadır. Ciltte kalıcı hasara sebep olan bu hastalık kuru ve çatlamış ciltlerde daha fazla hasara sebep olarak kanama meydana gelebilmektedir.

Egzama türlerine bakıldığında en yaygın olarak görülen atopik dermatit egzamalar içerisinde çok küçük yaşlarda meydana gelerek bebeklerin bile bu hastalıktan dolayı sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Atopik dermatit ilerleyen yaşlarda da aynı şekilde kaşıntı, kızarıklık ve döküntü ile beraber yaygınlık gösterebilmektedir.

Atopik Dermatit Nedenleri 

Atopik dermatit egzama türleri arasında çocuklarda ve yetişkinlerde sıkça karşılaşılan bir hastalık olduğundan bu hastalığa sebep olan faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. Cilt kuruluğu atopik dermatit hastalığını tetikleyen en etkili faktördür. Kuruyan ciltte kaşıntı söz konusu olacağından ciltte bakteri oluşumu daha fazla olacaktır.

Genetik faktörlerin rolü daha büyüktür. Özellikle ailede atopik dermatit geçmişi var olan biri var ise mutlaka genetik olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda hastalığın tedavisi pek mümkün olmadığından hastalığı tetikleyici durumlardan uzak durulması gerekilmektedir.

Atopik dermatit hastalığını tetikleyen etkenler ve meydana çıkması için oluşan etkenler kişinin egzamasının daha da ilerlemesine sebep olmaktadır.

Sabun ve deterjanlar atopik dermatit egzamasını tetikleyen en etkili ürünlerdir. Cildin kurumasına neden olduğundan dolayı cilt yüzeyinde çok fazla kuruma yaparak kaşıntı meydana getirebilmektedirler. Kimyasal içeren tüm sabun, deterjan, banyo köpüğü ve temizlik malzemeleri atopik dermatit egzamasını tetiklemektedir.

Alerjenler bu egzama da büyük rol oynamaktadır. Özellikle evcil hayvan, toz, duman ve polen gibi alerjenler ciltte şiddetli kaşıntılara sebep olarak hastalığı tetiklemektedir.

Gıda alerjileri de atopik dermatit üzerinde etkili olmaktadır. Süt ve süt ürünleri gibi besinler bu egzama türünde tetikleyici etkiye sahiptir. Bu egzamanın tetiklenmesi hastalığın ilerlemesine de neden olmaktadır.

Hormon değişiklikleri hem vücutta hem de deride çok fazla değişikliğe sebep olmaktadır. Adet döneminde farklılık olması ya da hamile kalma durumlarında da meydana gelebilmektedir. Azı bebeklerde atopik dermatit doğum ile beraber olan hastalıklardan biridir.

Cilt iltihaplanmaları da atopik dermatit egzamasında hastalığı tetikleyen bir etki yapar. İltihaplar vücutta ilerleyerek vücudun tüm bölgesine yayılabilmektedir.

Atopik Dermatit Tedavisi 

Atopik dermatit egzamasında çok fazla görülen kaşıntı ve kızarıklığın önlenmesi ve cildin tahriş olması önlenmelidir. Özellikle yaşam tarzının değiştirilerek hastalığı daha hafif geçmesi sağlanabilir. Kalıntı esnasında parmak uçlarının kullanılması cildin zarar görmesine engel olacaktır. Böylece tırnak ile kaşımada cildin yırtılmasından dolayı parmak uçları ile kaşımak daha zararsız hale gelecektir.

Atopik dermatit egzamasını tetikleyici etkenlerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Bu durumda tetikleyici etkenler ortadan kalktığında kronik olan bu egzama daha az zarar verir hale gelecektir.

Beslenme de dikkat edilmesi gereken besinlere dikkat edilmelidir. Henüz tedavi yöntemi bulunamayan bu egzamada kişi çok dikkatli beslenmelidir.

Cildin kuru olması hastalığın hızla yayılmasına sebep olur. Bu nedenle cildi yumuşatıcı kremlerin tercih edilmesi en doğru yöntem olacaktır. Cilt sağlığı son derece önemlidir.

Bağışıklık sisteminin daha da güçlenerek egzamaya karşı vücudun kendi savunmasını yaratması için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmeli ve bu dönemde hastanın bağışıklık direncini yükseltmesi gerekmektedir. Daha sağlıklı ve doğal beslenerek bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

 

Etiketler