Atrofi Nedir Nedenleri ve Tedavisi

Yazar 1 Yorum 3.430
Atrofi Nedir Nedenleri ve Tedavisi

Atrofi normal boyutlarda olan organ, doku ya da hücrenin zamanla küçülmesine verilen isimdir. Hücrede var olan hücrelerin azalması ya da hücrenin hacim olarak küçülmesi atrofileri meydana getirir. Atrofi kaynaklı dokularda küçülmenin meydana gelmesi ve küçülen dokunun yerini ağ dokusu almaktadır. Kemik iliği gibi atrofilerde ise bu dokunun yerini yağ dokusu alır. İki çeşit atrofi bulunmaktadır. Atrofi çeşitleri birbirinden farklı olarak meydana gelmektedir. Her bir atrofi duruma göre değerlendirilere adlandırılmıştır.

Atrofi Çeşitleri 

Fizyolojik atrofi genel olarak gözle görülebilen atrofilerdir. Doku ve organlarda meydana gelen atrofiler görsel olarak da tespit edilebilmektedir. Örneğin doğum öncesi büyüyen göğüsler yada vajina genişlemesi doğum sonrasında vajinada küçülme meydana getirir. Aynı şekilde emzirme dönemi sona erdiğinde de göğüslerin küçülmesi fizyolojik atrofi olarak adlandırılır.

Patolojik atrofi ise daha çok iç organlarda meydana gelen bir durumdur. Damar sertliğinden dolayı damarın büzüşmesi ve küçülmesi patolojik atrofi olgusudur. Yaşlılık ve hareketsiz yaşamda patolojik atrofi daha sık karşılan durumlardan biridir.

Açlık atrofisi ise yeme bozukluklarından dolayı hücrelerin ve organların küçülmesinden dolayı meydana gelir. Açlık, susuzluk, yetersiz beslenme ve kıtlık gibi durumlar açlık atrofisinin meydana gelmesine neden olur.

Yaşlılık atrofisi genel olarak yaşlılık meydana geldiğinde beynin ve diğer organların küçülmesinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde kırıkların çok yaygın olması ve bunama eğiliminin gösterilmesi atrofi kaynaklı olmaktadır.

Hareketsizlik atrofisi genel olarak çalışmayan organların zamanla küçülmesi anlamına gelmektedir. Bu durumda kırılan bir kolun diğer koldan küçük olması hareketsizlik atrofisi olduğunu gösterebilir. Aynı şekilde çocuk felci geçirmiş olan bir çocukta bir bacağın diğer bacaktan kısa kalması hareketsizlik atrofisine örnek olabilir.

Endoktrin atrofi hormonların salgılanmasında görev gören hipofiz bezinin zaman içerisinde küçülmesi anlamındadır. Vücudun ihtiyacı olan hormon dışarıdan destek ile alındığında hormonu salgılayan bezlerde küçülme görülebilir.

Basınç atrofisi ise bir doku ya da organın uzun süre normalde fazla basınç altında kalarak küçülmesi sonucu meydana gelmektedir. Özellikle protez ameliyatları sonrasında protezin basınç uygulaması hücre ve dokularda küçülmeye neden olarak ortaya çıkabilmektedir.

Damar atrofisi damar sertliği gibi durumlardan kaynaklı bir şekilde meydana gelmektedir. Damarları sertleşmesi sonucu meydana gelen hücre ve doku küçülmeleri zamanla damarın kan akışına engel olabilir. Bu nedenle damar atrofisi olabilmektedir.

Işın atrofisi ise genel olarak güneş ışınları ve radyasyona maruz kalmış kişilerde görülmektedir. Uzun süre bu ışınlara maruz kalarak doku ve hücrelerin gelişimi ve normal boyutta olmaları engellenebilmektedir. Bu durumda da ışın atrofisi oluşmaktadır.

Atrofi Tedavisi 

Atrofi hücre ve doku küçülmesi olduğundan dolayı doku ve hücrelerin küçülmesini engelleyecek şekilde hekim tarafından hastanın takip edilmesi gerekmektedir. Böylece hasta hücre ve doku boyutlarının normal bir bireye göre olması sağlanabilir. Fakat yaşlılık gibi durumlarda atrofi kaçınılmazdır. Kişi yaş aldıkça tüm doku, hücre ve organlarda küçülme meydana gelir.

Atrofinin oluşmasından kaynaklı sorunlarda  kişinin yaşam koşullarına dikkat etmesi gerekmektedir. Gerektiği şekilde önlemi alınan durumda kişinin sadece yaşa bağlı olarak atrofi yaşaması söz konusu olmaktadır. Atrofiye sebep olabilecek faktörlerden tamamen uzaklaşılması gerekir.

Etiketler

1 Yorum