Atrofik Gastrit

Yazar 1 Yorum 15.792
Atrofik Gastrit

Atrofik Gastrit Nedir?

Atrofik gastrit (AG) midenin bir kaç yıldan beri iltihaplanması sonucu oluşur. Enflamasyona çoğunlukla H. pylori bakterisinin neden olduğu bir bakteri enfeksiyonu neden olur. Bakteriler mide örtüsünde sindirime yardımcı olan asitli suları koruyan mukusu bozar. Atrofik gastrit enfeksiyonu, tedavi edilmezse mide kaplamasındaki hücrelerini kademeli olarak yok edecektir.

Bazı durumlarda, bağışıklık sistemi yanlışlıkla mide kaplamasındaki sağlıklı hücrelere saldırdığında atrofik gastrit oluşur. Bu otoimmün atrofik gastrit olarak bilinir.

Atrofik Gastrit
Atrofik Gastrit

Atrofik Gastrit Neden Olur?

Atrofik gastrit çoğunlukla H. pylori bakterisinden kaynaklanır. Bakteri enfeksiyonu sık sık çocukluk çağında görülür ve tedavi edilmezse zamanla kötüleşir.

Virüslü bir kişinin dışkıyla, kusturucu veya tükürükle doğrudan teması, atrofik gastriti kişiden kişiye yayabilir. Bakteri ile kirlenmiş yiyecek veya içme suyunu yedikten sonra da ortaya çıkabilir.

Otoimmune atrofik gastrit, vücudunuz sağlıklı mide hücrelerine yanlışlıkla saldıran antikorlar ürettiğinde gelişir. Antikorlar vücudunuzun enfeksiyonları tanımasına ve savaşmasına yardımcı olan proteinlerdir. Normalde bakteri ve virüs gibi zararlı maddelere saldırırlar. Bununla birlikte, otoimmün AG bulunan insanlardaki antikorlar, yanlışlıkla, sindirime yardımcı asitli meyve suları üretmekten sorumlu mide hücrelerini hedef alır.

Antikorlar ayrıca intrinsik faktör olarak bilinen bir maddeye saldırabilir. Intrinsik faktör, B-12 vitamini emilimine yardımcı olan bir protein mide hücresi salınımıdır. Dahili faktör eksikliği, pernisiyöz anemi adı verilen bir hastalığa neden olabilir. Bu hastalıkta B-12 eksikliği, vücudunuzun yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri yapmasını zorlaştırır veya imkansız kılar.

Atrofik Gastrit için Risk Faktörleri Nelerdir?

H. pylori enfeksiyonunuz varsa atrofik gastrit geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Bu tür enfeksiyon dünyada oldukça yaygındır. Bununla birlikte, yoksulluk ve aşırı kalabalık alanlarında daha yaygındır.

Autoimmune atrofik gastrit oldukça seyrek görülür, ancak tiroid bozukluğu veya şeker hastalığı olan insanlarda bu durum daha olasıdır. Afrikalı-Amerikalı veya Kuzey Avrupa kökenliyseniz daha fazla risk altındasınız.

Atrofik gastrit, Hispanik veya Asyalı kökenli insanlarda daha sık görülür.

Hem AG hem de otoimmün AG, mide kanseri riskinizi önemli ölçüde artırabilir.

Atrofik Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Birçok atrofik gastrit vakasına tanı konulmaz, çünkü genellikle belirtileri yoktur. Bununla birlikte, bir H. pylori enfeksiyonunun ortak belirtileri şunları içerir:

 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Beklenmedik kilo kaybı
 • Mide ülseri
 • Demir eksikliği anemisi (düşük seviyeli sağlıklı kırmızı kan hücreleri)

Autoimmune atrofik gastrit, aşağıdakiler dahil olmak üzere aneminin belirtilerine neden olabilen bir B-12 eksikliğine neden olabilir:

 • Zayıflık
 • Başın çarpıklığı
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Kulak çınlaması

B-12 eksikliği de sinir hasarına neden olabilir;

 • Ekstremite uyuşma ve karıncalanma
 • Yürürken kararsızlık
 • Zihinsel karmaşa

Atrofik Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

Atrofik gastrit tanısı genellikle klinik gözlem ve test kombinasyonunu içerir. Fiziksel bir muayene sırasında, doktorunuz midenizin belli bölgelerine hafifçe basarak mide hassasiyetini kontrol edecektir. Aynı zamanda solgunluk ve hızlı nabız gibi B-12 eksikliği bulguları ararlar.

Doktorunuz aşağıdakileri kontrol etmek için kan testleri düzenleyebilir:

 • Mide hücreleri tarafından üretilen bir protein olan pepsinojenin düşük seviyeleri
 • Yüksek seviyelerde gastrin, mide asidi üretimini uyaran bir hormondur
 • B-12 seviyesinin düşük olması (otoimmün AG taşıyan kişiler için)
 • Mide hücrelerine ve intrensek faktöre saldıran antikorlar (otoimmün AG taşıyan insanlar için)

Bazı durumlarda, doktorunuz bir biyopsi yapmanız gerekebilir. Doktorunuz, boğazınıza aşağıya ve karnınıza bir endoskop (hafif, hafif bir bağ ile uzun, ince bir alet) takacaktır. Daha sonra, AG’nin kanıtını bulmak için karnınızdaki bir doku örneği alacaklardır. Karaciğer dokusu örneği, bir H. pylori enfeksiyonu belirtileri gösterebilir.

Atrofik Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Atrofik gastrit bulunan birçok kişide, tedavi edildikten sonra belirtilerde bir iyileşme görür.

Tedavi genellikle H. pylori enfeksiyonunu antibiyotik kullanımı ile ortadan kaldırmaya odaklanır. Doktorunuz mide asidini azaltan veya etkisiz hale getiren ilaçlar da reçete edebilir. Daha az asitli bir ortam, mide kaplamanızın iyileşmesine yardımcı olur.

Otoimmün AG’ye sahip insanlara B-12 enjeksiyonları da uygulanabilir.

Atrofik Gastrit Nasıl Önlenir?

Atrofik gastritin önlenmesi zor olsa da, iyi hijyen uygulayarak bir H. pylori enfeksiyonu alma riskinizi azaltabilirsiniz. Bu, banyo kullandıktan sonra ve yiyeceklerle uğraşmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamayı içerir. Ebeveynler veya küçük çocukların bakıcıları, kirli bez veya bezleri aldıktan sonra ellerini yıkamaya dikkat etmelidirler. Bakterilerin yayılmasını önlemek için çocuklarınıza iyi hijyen uygulamaları öğretin.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »

1 Yorum

 1. Merhaba atrofik ğastrit hastasıyım altı ayda bir endeskopi yaılıyor sadece miyde koruyucu kullanıyorum ne yapmam lazım teşekkür ederim