Atropin Nedir Fiyatı ve Yan Etkileri 

Yazar Yorum Yap 1.506
Atropin Nedir Fiyatı ve Yan Etkileri 

İlaçların bitki özlerinden elde edilmesi ve sağlık açısından önemli bir yere sahip olmasından dolayı her tür hastalık tipine farklı içerikteki ilaçlar tercih edilir. Atropin ilacı da güzel avrat otu denilen bitkiden elde edilen alkaloidlerden biridir. Bu ilaç değişik kullanım alanlarına sahiptir. Ayrıca çok geniş bir kullanım alanı olması çeşitli hastalıklarda kullanılmasını sağlamaktadır.

Atropin anestezi öncesinde vücudun salgılarının azaltılması için kullanılan ilaçlardan biridir. Bunun yanı sıra göz muayenelerinde de sıkça tercih edilir. Göz bebeğinin büyümesini sağlar ve göz dibinde muayene kolaylığı sağladığı için tercih edilebilmektedir. Fakat atropin zehirlenmesinde ise kusma, yüksek ateş, huzursuzluk, halsizlik, damar genişlemesi ve görüş bulanıklığı ortaya çıkabilmektedir.

Atropin Zehirlenmesi 

Alkaloidi yüksek olan meyve ve bitkilerin fazla miktarda tüketilmesi sonucu ya da yüksek dozda atropinin kullanılması atropin zehirlenmesinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda atropin zehirlenmesi alkaloid miktarı fazla olan meyvelerin çok fazla tüketilmesinden kaynakı olabilmektedir.

Atropin zehirlenmesinde ilk belirtiler genel olarak ağız kuruluğu, yutma ve konuşma zorluğu, görme bozukluğu ve vücudun çeşitli bölgelerinde kızarıklık ile meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra kalp atışı olduğundan daha fazla gerçekleşmektedir.

Atropin zehirlenmesi yüksek miktarda atropin alımından kaynaklı olarak kişinin sinir sistemine de etki etmektedir. Ruhsal çöküntü hali yaratan bu zehirlenme kişide hayal görme ve ruhsal rahatsızlıkların meydana çıkmasına neden olur.

Kişinin ruhsal dengesini tamamen bozduğu gibi ayrıca solunum güçlüğü de yaratmaktadır. Bu nedenle kişi bu süre içerisinde rahat nefes almama durumu ile karşılaşabilmektedir.

Atropin Zehirlenmesi Tedavisi 

Atropin zehirlenmesi meydana geldiğinde eğer ağız yolu ile alınmış ise mutlaka öncelik olarak midenin yıkanması gerekmektedir. Mide yıkandığında hasta kendini biraz daha rahat hissedebilir. Bunun yanı sıra solunum güçlüğü meydana geldiği için kişiye solunum cihazı ile oksijen verilebilmektedir.

Atropin zehirlenmesi sırasında hastanın midesi yıkandıktan sonra atropin emilimini durdurmak için kişiye tıbbi kömür verilmektedir. Ateş hali devam edeceğinden kişiye ateş giderici yöntemler uygulanabilmektedir. Soğuk uygulama yapılması ateşin hızlı bir şekilde düşürülmesini sağlar. Çok fazla ağır durumlar karşısında kanın değiştirilmesi sağlanır.

Sinir sistemine zarar verme durumunda ise uyarıcı farklı ilaçlar hastaya uygulanır. İlaçlar hastaya sık sık ve fazla dozda verilmektedir. Bu sayede hastanın tüm sinir sistemini geçici kaybetmesine engel olunabilmektedir. Bilinç kaybının yaşanmaması için kişiye acil müdahale yapılması gerekmektedir.

Atropin zehirlenmesi sonrasında kişinin normal hayata dönmesi için vücudun tamamen atropinden kaynaklı durumlardan arındırılması gerekmektedir. Emilim çok fazla olmuş isse birkaç gün içerisinde hasta günlük yaşamına dönebilmektedir. Bunun dışında hastanın kendi kendine iyileşme süreci çok uzun almaktadır acil müdahale yapılmadığında kişinin hayatını kaybetme riski oldukça fazladır. Kalp ritimlerinin de zarar görmesine neden olabilir.

 

Etiketler