Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.515
Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

 Ayak bileği, alt bacağı ayağa bağlayan ve vücudun ağırlığını destekleyerek sıkı çalışan bir eklemdir.  Ayak bileği ağrısı, ayak bileği bölgesini oluşturan kompleks bağ, kas, tendon veya kemik sisteminin herhangi bir bölümünde hissedilebilir.  Ayak bileği ağrısı yaşayan veya ayak bileği hasarı olan kişilerin, bileğinin çevresinde şişlik, sertlik, morarma veya hassasiyet olabilir veya yürümede zorluk çekebilirler.

Spor yaralanmaları, ayak bileği ağrısının yaygın bir nedeni olmakla birlikte, düzgün olmayan bir yüzeye adım atmak gibi basit aktivitelerle de yaralanma veya ağrıya maruz kalmak mümkündür. Ayak bileğindeki ağrı akut olabilir . Bazen de aşil tendonu kopması durumunda olduğu gibi, koşu, jimnastik, futbol, basketbol ya da tenis gibi spor aktivitelerinde ani bir şekilde meydana gelebilir. Ayak bileği ağrısı spor, iş veya günlük yaşamla ilişkili tekrarlayan hareketlerden dolayı zamanla gelişebilir ve tendonit veya tarsal tünel sendromu gibi durumlara neden olabilir.

Ayak Bileği Ağrısının Yaygın Nedenleri

Artrit

Artrit, birçok tip dejeneratif eklem durumunun neden olabileceği ağrılı iltihap ve eklem sertliğidir.  Osteoartrit, romatoid, gut, psoriatik, septik, travma sonrası ve lupus dahil yüzün üzerinde artrit vardır.  Artrit semptomları şişlik, hassasiyet, keskin ağrı, sertlik ve bazen ateş ve titreme içerebilir.

Aşil Tendon Yaralanması Veya Rüptürü

Aşil tendonu yaralanmaları, baldır kasını topuk kemiğine bağlayan tendonun aşırı gerildiği, yırtıldığı durumlardır.

Kemik Mahmuzları

Kemik mahmuzları (osteofit olarak da bilinir), kemiğin yüzeyinde, sıklıkla eklemlerde veya omurgada gelişen kemik çıkıntılarıdır.  Kemik mahmuzları genellikle osteoartritin sonucudur.  Kemik mahmuzları genellikle belirtilere neden olmaz, ancak çevredeki doku veya tendonda şişlik, ağrı ve yırtılmaya neden olabilir.  Kemikler veya nasırlar, kemik mahmuzunun olduğu bölgeye  dolgu sağlamak için zamanla birikebilir.

Bunyonlar

 Bir bunyonağrılı ve kemikli bir şişlik ile karakterize olan, ayak başparmağının tabanında anormal bir genişlemedir.  Etkilenen burun genellikle dışarı doğru kıvrılır ve ayakların kemiklerini hizalamadan dışarıya doğru hareket ettirir.  Bunyonlara genellikle uygunsuz ayakkabılar, kalıtsal ayak yapısı ve ayak yaralanmaları neden olur.

Bursan İltihaplanması

 Bursit, bursaların ağrılı iltihaplanmasıdırAğrı, şişme, hassasiyet veya hareket kaybı ile birlikte görülebilir.

 Düz Ayak

Düzayaklar (aynı zamanda pes planus veya düşmüş kemerler olarak da bilinir) ayağın kemerinin çöktüğü ve ayağın tüm tabanının yere temas etmesine neden olan bir durumdur.

 Kırıklar

Malumunuz kırık, kemikte olan bir kırılma durumudur.  Kırık kemik semptomları arasında; ağrı (alan hareket ettirildiğinde veya basınç uygulandığında yoğunlaşır), şişlik, morarma ve işlev kaybı yer alır.

 Stres Kırığı

Aktiviteler sırasında zaman içinde kötüleşebilen bir kemikte çizgi şeklinde çatlaktır.  Stres kırığı semptomları, şişlik ve hassasiyete ek olarak, aktivite ile artıp istirahatla azalan ağrıyı içerir.

 Kırık Bir Topuk Kemiği (Kalkaneus)

Bir çatlaktan tutunda parçalanmış bir kemiğe kadar değişen, topuk kemiğindeki bir kırılmadır.  Semptomları yürümeyi, morarmayı, şişmeyi ve şiddetli topuk ağrısını içerir.

 Ganglion Kistleri

Ganglion kistleri, ayak ya da tendonun dışında; vücudun diğer kısımları eller ya da dizlerde de gelişen sıvı dolu, kansersiz tümörlerdir (kistler).

 Çekiç Ayak Parmağı Toe / Pençe Ayak

 Hammertoe, pençe burun ve tokmak ayak parmaklarının şeklinin eğrilmesine neden olan deformite koşullarıdır.  Hammertoe ayak orta eklemini etkiler;  ayak parmağı orta ve bitiş eklemlerini etkiler;  tokmak ayak parmağı ucunu etkiler.  Genellikle uygunsuz ayakkabılardan kaynaklanır, ancak aynı zamanda hastalıklardan da miras alınabilir.

  • Topuk Ağrısı Ve Topuk Dikeni
  • Topuk Ağrısı
  • Metatarsalji

 Metatarsalji ayak parmaklarının ucunda, ayak parmaklarının hemen arkasında iltihaptır.

 Morton’un Nöroma

Mortonun nöroması, parmakların tabanları arasındaki sinirlerin (genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında) kalınlaşmasıdır.  Semptomlar ayakkabınızda bir kaya hissi, yanma hissi veya uyuşma hissini içerebilir.  Morton’un nöromalarının kesin nedeni belirsizdir, ancak ayak parmaklarına bağlanan ayak sinirlerindeki tahriş veya yaralanmadan kaynaklanabilir.

 Nöropati (Diyabetik Ayak)

Diyabetik nöropati, ağrı, ısı veya soğuk hissetme yeteneğini önemli ölçüde azaltan veya ortadan kaldıran ayakların ve bacakların sinirlerine zarar veren bir rahatsızlıktır.  Bu rahatsızlığın özellikle de yirmi beş yıldan uzun süredir diyabet hastası olan kişilerin komplikasyonlarından kaynaklanmaktadır.

 Osteokondral Lezyonlar

            Osteokondral lezyonlarkıkırdakta, genellikle ayak bileği veya dizde görülen bir eklemdeki kemikleri örten yırtıklar veya kırıklardır.  Ayak bileğinde osteokondral lezyonlargenellikle bacağı ayağa (talus) bağlayan kemik üzerinde meydana gelir.  Plantar Fasiit

Plantar fasiittopuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan ve ayağın kemerini oluşturan doku olan ayak tabanında (plantar fasya denir) kalın dokuda iltihaplanmadır.  Plantar fasiitin kesin nedeni bilinmemektedir.

Sesamoiditis

 Sesamoidit (aynı zamanda çim totası olarak da bilinir) büyük ayak parmağının etrafındaki tendonların iltihaplanmasıdır.

 Burkulma ve suşları

Burkulma gerilmiş veya yırtılmış ligamentlerdir Burkulmalar ağrıya ve şişmeye neden olurlar. Üç sıralanırlar: hafif bir bağ yırtılması veya gerilmesi (birinci derece), kısmi veya eksik bir bağ yırtılması (ikinci derece) veya tam bir ligament yırtılması (üçüncü derece) .

 Tarsal Tünel Sendromu

Tarsal tünel sendromu ayak bileği ve ayaklarda hareket veya duyu kaybıdır.  Bu, bacağın arkasını iç bileği geren, sıkışan tibial sinirden kaynaklanır.

 Tendinit

Tendinit, tendonların iltihaplanmasıdır. Kasın kemiğe bağlandığı dokunun kalın, ip benzeri kordlarıdır.  Tendon iltihabı aşırı (tekrarlayan hareket) veya ani yaralanmadan kaynaklanır.  Tendinit semptomları tendon bölgesinde ağrı ve bazen hareket kaybıdır.

Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi

Ayak bileğinizdeki ağrının neden kaynaklandığını bilmek tedavi için ilk adımdır. Bu ise kuşkusuz bir uzman tarafından gerçekleştirilecektir. Bu yüzden sağlık kuruluşunun ilgili bölümüne gidilip uzmana şikâyetlerden bahsedilmelidir. Sonraki aşamada doktorun önerileri doğrultusunda izlenecek tedavi planı düzgünce uygulanmalıdır. Sağlıklı günler dileğiyle…

 

Etiketler