Aynısefa Kremi Neye Yarar Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir ?

Yazar Yorum Yap 816
Aynısefa Kremi Neye Yarar Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir ?

Birçok cilt rahatsızlığının tedavisi için kullanılan Aynısefa Kremi kendisiyle aynı adı taşıyan bitkiden üretilmektedir. Her cilt tipine uygun olan kremin farklı amaçlarla kullanımı bulunmaktadır. Aynısefa Kremi sivilce, siyah nokta, egzama, ayaktaki mantar, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Nemlendirici özelliği bulunan Aynısefa Kremi, cildin yenilenmesine de katkı sunmaktadır. Bu krem aynı zamanda güneşin neden olduğu kızarıklık ve çillenmenin önlenmesi için de kullanılabilmektedir. Aynısefa Kremi güneş yanığı gibi problemlerin yanı sıra soğuktan çatlayan ciltler için de tavsiye edilmektedir.

Doğal bir içeriğe sahip olan bu krem, cildi onarma görevi görmektedir. Fakat tek işlevi bu değildir. Aynısefa Kremi, kas ve eklem ağrısını gidermek için de kullanılması önerilmektedir.

Aynısefa Kremi Hazırlanışı

Bu kremi satın almak istemeyen kişiler Aynısefa Kremi nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaktadır. Bu kremi evde yapabilmekte mümkündür. Bunun için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 250 gr tereyağı,
 • 20 gr aynısefa çiçeği,
 • 100 gr lanolin.

Aynısefa Kremini hazırlamak için ilk olarak tereyağının benmari usulü ile eritilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında tereyağının içine aynısefa çiçeği eklenmelidir. 3-4 dakika kısık ateşte ısıtılan bu karışım daha sonrasında cam bir kaseye alınıp bir gün boyunca ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Ertesi gün tekrar hafifçe ısıtılan bu karışım tülbent yardımıyla süzülmeli ve içine lanolin eklenmelidir. İyice karıştırıldıktan sonra krem kullanıma hazırdır. Bu karışım ağzı kapalı cam kavanozlarda 6 ay boyunca saklanabilmektedir.

Aynısefa Kremi Faydaları

Bu krem sivilce ve egzama dışında pek çok konuda kullanılmaktadır. Aynısefa kremi kullananlar da kremin çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğini söylemektedir. Aynısefa bitkisinin ve kreminin iyi geldiği rahatsızlıkların bazıları şu şekildedir:

 • Mikrobik sarılık,
 • Damar iltihabı,
 • Ağrı ve kramplar,
 • Regli döneminde oluşan spazm ve ağrılar,
 • Yavaş iyileşen yaralar,
 • Bacak ülseri,
 • Cilt lekeleri,
 • Kan çıbanı.

Bu tarz şikayetleri olan kişiler öncelikler hekimleri ile iletişime geçmeli ve daha sonrasında onların da tavsiyelerini alarak bu kremi kullanmalıdır.

Hamilelikte Aynısefa Kremi Kullanımı

Hamile olan kişilerin genel olarak ilaç ya da krem kullanması gerekli olmadıkça tavsiye edilmemektedir. Aynısefa kremi hamilelikte kullanımı da önerilmemektedir. Bunun yanı sıra emziren kadınların da bu kremi kullanmaması gerekmektedir. Fakat Aynısefa kremini kullanmasının zorunlu olduğunu düşünen kadınlar doktorları ile iletişime geçerek onlardan kullanıp kullanamayacaklarına dair bilgi alabilirler.

Aynısefa Kremi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekilen Şeyler

Aynısefa kremi doğal olsa bile bazı durumlarda kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Her ne kadar çoğunlukla bir yan etkisi olmasa da bazen Aynısefa kremi zararları olabilmektedir. Bu kremi kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken şey kişilerin kremin içinde bulunan etken maddelere alerjisi olup olmadığıdır. Bunun yanı sıra Aynısefa Kreminin aşırı tüketimi farklı cilt problemlerine de neden olabilmektedir.

Bu kremin kullanılmamasının tavsiye edildiği bir başka durum ise sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi olan ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçları kullanan kişilerin Aynısefa Kremi çoğu zaman tavsiye edilmemektedir.

Cilt hassas bir konudur. Ve her cilt birbirinden farklı olabilmektedir. Bunlardan dolayı kullanılacak kremlerden önde mutlaka hekime danışılması önemlidir. Aksi halde bir cilt problemi önlenmeye çalışılırken başka bir sorunla karşılaşılabilinmektedir.

Aynısefa Kreminin Satıldığı Yerler

Reçetesiz olarak satılan bu krem tüm eczanelerde satılmaktadır. Farklı gramajları olan Aynısefa kremi ayrıca kozmetik mağazaları ve aktarlarda da bulunabilmektedir. Evden çıkma ihtimali olmayan kişiler ise internetten güzellik ürünleri satan sitelerden de Aynısefa kremi satın alabilmektedir.

Etiketler