Az Uyumanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Yazar 1 Yorum 1.134
Az Uyumanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda günlük olarak az uyuyanlarda yeteri düzeyde uyuyanlara oranla bazı sağlık sorunları riskinin daha yüksek olabildiği gözlemlenmiştir. Bu bakımdan, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere günlük olarak en az 7 saat uyku alınması gerekmektedir.

Az Uyumanın Sağlığa Zararları İse Şu Şekildedir;

  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan yetişkinlerde, felç hastalığı riski ortalama olarak 4 kat daha fazla olabilmektedir.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan yetişkinlerde, obezite hastalığı riski yüksek olmaktadır.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan yetişkinlerde, hafıza kaybı problemi riski yüksek olmaktadır.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan yetişkinlerde, soğuk algınlığı hastalığı riski daha yüksek olmaktadır.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan yetişkinlerde, kalp hastalıkları ve motivasyon eksikliği riski daha yüksek olmaktadır.
  • Günlük olarak 6 saaten az uyuyan bireylerde, kanser hastalıklarına yakalanma riski daha yüksek olmaktadır.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan bireylerde, kronik stres ve kronik yorgunluk problemi riski daha yüksek görülmektedir.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan bireylerde, erken yaşlanma rahatsızlığı riski daha yüksek görülmektedir.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan bireylerde, uyku problemleri riski daha yüksek olmaktadır.
  • Günlük olarak 6 saatten az uyuyan bireylerde, depresif durumlar riski daha yüksek olmaktadır.

Az Uyumanın Bireylerde Oluşturduğu Diğer Olumsuzluklar Nelerdir?

Az uyumanın yetişkinlerde ayrıca, ruhsal yönden de bazı problemlere neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Uzmanlar, günlük olarak 6 saatten az uyuyan yetişkinlerde, agresif davranışlar, ruhsal gerginlik durumu, içe kapanıklık ve depresyon hastalığı belirtileri riskinin yüksek olabildiğinin altını çizmektedirler.

Uzmanlar, günlük 6 saatten az süreçli olarak uyku alımının, yetişkinlerde beslenme bozukluklarına ve sosyal ilişkilerde zayıflama durumuna da neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Yapılan bir araştırma sonucunda ise, günlük 6 saatten az uyuyan yetişkinlerde bağışıklılık sistemi güçsüzlüğü meydana gelebildiği ve bu durum sonucunda da, hastalıklara karşı vücudun daha dirençsiz olabildiği gözlemlenmiştir.

Az Uyumanın Çocuklarda Neden Olduğu Olumsuzluklar Nelerdir?

Çocuklarda az uyuma hakkında yapılan araştırmalarda, günlük olarak 6 saatten aza süreçli uyuyan çocuklarda beslenme bozuklukları, hırçın davranış ve eylemler, okul derslerinde ciddi anlamda başarısızlık, sosyal alanlarda başarısızlık, psikolojik olarak sorunlar, düzensiz uyku problemleri gibi birçok olumsuz durumlar gözlemlenmiştir. Bu bakımdan, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da günlük olarak en az 6-7 saat oranında uyku alınması genel sağlığın korunması açısından önem arz etmektedir.

Günlük İdeal Uyku Süresi Ne Kadardır?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere günlük ideal uyku sureci minimum 6 saattir. Ancak, bazı bilim adamları tarafından belirtildiği üzere günlük 6 saat uyku süreci dahi, yetişkin birey bünyesine açısından yeterlilik teşkil etmediği ve günlük en az 7 saat uyku alınması gerektiği yönündedir.

Günlük 6 Saatten Az Uyku Alımı Bir Hastalık Mı?

Günlük olarak 6 saatten az uyku alımı bir hastalık türü olmamakla birlikte, bir alışkanlık durumudur. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, günlük olarak uzun süreçli olarak 6 saatten az uyku alımının beraberinde bünyede alışkanlık yapabildiğini ve bu sayede, bireylerin günlük olarak 6 saatten az uyuma eğilimine sahip olabildiğinin altını çizmektedirler.

Oldukça basit tedavi edilebilen düşük uyku kalitesinin ve sürecinin normal standartlar oranında yükseltilebilmesi açısından bireylerin öncelikle sağlık kuruluşa başvuruda bulunmasında fayda bulunmaktadır. Genel sağlığın korunması açısından günlük olarak 6 saatten az uyku alınmamasını tavsiye etmekteyiz.

 

Etiketler

1 Yorum