B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 872
B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir Tedavisi Nasıl Yapılır?

B12 eksikliği belirtileri ve tedavisi durumu saptamakta çok geç kalınmadığı halde çok zor bir işlem değildir. Ancak geç fark edilmesinin ve tedaviye başlanmasının zaman aldığı veya gereğinden uzun sürdüğü durumlarda B12 eksikliği vücutta ciddi problemlere yol açıp kişinin hayatını zorlaştırabilmektedir. Diğer adı Kobalamin olan ancak en yaygın olarak bilindiği şekliyle B12 vücuttaki kırmızı kan hücrelerin üretilmesine yarar. Yani B12 yoksunluğunun en belirgin sonucu basitçe kansızlıktır. Hafif belirtileri dahi kolayca tespit edilebilir ve basit tetkikler yardımıyla eksiklik anlaşılabilir. Ancak B12 vitamin eksikliği tedavi edilmezse ne olur? Başlarda sadece halsizlik, yorgunluk ve kabızlığa sebep olsa da tedavi edilmediği takdirde depresyon, halüsinasyon tecrübe etmeye veya paranoyaya sebep olabilir. Bu da B12 eksikliğinin kişiler için çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini, bu sebeple tedavi sürecinin çok önemli olduğunu gösterir.

B12 Eksikliği Kendini Nasıl Belli Eder?

Kansızlık ve B12 eksikliği belirtileri oldukça çeşitlidir. Aşağıdaki belirtileri tecrübe eden kişilerin en azından kan tahlili yaptırmaları önerilmektedir:

 • Zaman zaman hissedilen baş ağrısı veya baş dönmesi.
 • Sürekli olarak yorgunluk ve halsizlik hissetme. Genel anlamda kasların zayıfladığının hissedilmesi.
 • Diş eti kanamalarının sıklaşması.
 • Zihin karışıklığı, hafızanın zayıflaması veya düşüncelerin önceki haline göre yavaşlaması, dikkatin eskisine göre daha kolay dağılması.
 • Sindirim ve boşaltım problemleri, kabızlık.
 • El ve ayaklardaki uyuşmalar. Sık sık çarpıntı tecrübe edilmesi

B12 Eksikliği Neden Oluşur?

Beslenme bozuklukları, yaşayış tarzı veya bazı alışkanlıklar B12 eksikliğini tetiklemektedir. Vücut B12 üretemediği için bu vitaminin vücuda dışardan alınması gerekmektedir. Eğer B12 vitamini yönünden zengin besinlerin tüketim alışkanlığı terk edilmişse veya hiçbir zaman olmamışsa B12 vitamini eksikliğiyle karşılaşılması normaldir. Ancak tek sebep tüketimdeki yoksunluk olmayabilir. Bazı sebepler, tüketilen başka maddeler veya sağlık problemleri vücudun B12 vitamini emilimini engellemektedir. Yani, kansızlığın sebebi vücuda B12 alınmıyor oluşu değil, bu vitamini vücudun hiç kullanamadan dışarı atıyor olması da olabilir. B12 yoksunluğunun oluşum sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • B12 vitamini barındıran besinlerin yeterince tüketilmemeleri. Hayvansal kaynaklı ürünlerin büyük çoğunluğu B12 açısından zengindir.
 • B12 vitaminin emiliminin engellemesine sebep olan bazı ilaçların kullanımı. Diyabet hastaları kullandıkları ilaçlar sebebiyle B12 emilim gerçekleştirmekte zorlanırlar.
 • Aşırı alkol tüketimi, vücudun B12 emilimi gerçekleştirmesini engeller.
 • D vitamini eksikliği B12 emilimini doğrudan etkiler.
 • Çölyak, gastrit ve pankreas yetmezliği B12 vitaminin emilememesine sebep olur.

B12 Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

Şanslı durumlarda B12 eksikliği ne yemeli? sorusunun cevabıyla kolayca tedavi edilebilir. Eğer vücut B12 vitaminin emiliminde herhangi ciddi bir sorun yaşamıyorsa, tek yapılması gerek beslenme tarzının değiştirilip B12 açısından zengin besinlere yönelinmesidir. Neredeyse bütün hayvansal kaynaklı besinler B12 açısından doygun olduğu gibi, bunun yanında taze fasulye ve barbunya gibi baklagiller aracılığıyla da vücuda kolaylıkla B12 alınabilir. Kabuklu deniz ürünleri ve balıkların da B12 açısında zengin olduğu unutulmamalıdır.

Eğer kişilerin yaşayışları, inançları ya da hayata bakış açıları bu besinleri tüketmelerine engel oluyorsa, o zaman B12 vitamini içerikli destekleyiciler kullanımı yolu seçilebilir. Haplar veya sıvı ilaçlar yardımıyla vücuda yeterli miktarda B12 vitamini alınması sağlanabilir.

Ancak çekilen yoksunluk bunlardan çok daha ciddi seviyedeyse ya da vücut B12 vitaminin emilimi gerçekleştirilemiyorsa B12 eksikliği nasıl giderilir? O zaman damar yolundan yapılacak B12 takviyeleri sindirim ve emilim sürecini tamamen süreçten çıkararak vücudun ihtiyacı olan B12 vitaminini almasını ve kullanmasını sağlar.

B12 vitamini eksikliğinin erken fark edilebilmesi için kişilerin belirli aralıklarla kan tahlili yaptırıp kan değerlerini ölçtürmeleri önerilmektedir.

Etiketler