Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş
 

Bağırsak kurdunun tedavisi belirtilerin erken teşhis edilmesiyle doğrudan alakalıdır. Bağırsaklarda yer edinen parazitlerin vücutta oluşumunun birden fazla yolu vardır ve bu parazitler de farklılık ve çeşit gösterebilmektedir. “Bağırsak kurdu neden olur?” sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Genellik hijyenik olmayan ortamlarda yaşamak, meyve ve sebzeleri tüketirken yeterince yıkamış olmaya dikkat etmemek, et ve çiğ et ürünlerini yeterince ısıl işlem görmeden ya da gerektiğinde az pişirerek tüketmek, kirli suların kontrol altına alınmadığı bir çevrede bulunmak, parazit taşıyan hayvanlara temas etmek ve parazitlerin yuva yaptığı kumaşlarla temas etmek parazitlerin vücuda girebilmesine neden olurlar.

Bağırsak Parazitlerinin Belirtileri

Bağırsak parazitlerinin çoğu bazı farklılıklar hariç birbirine benzer belirtilerle vücutta bulunduklarını belli ederler. Bu belirtiler:

  • Anüsün özellikle geceleri anormal derecede kaşınması.
  • Geceleri ağızdan salya akması. Bu belirti uyurken fark edilemeyebilir ancak uyanıldıktan sonra yastığın gözlemlenmesiyle saptanabilir.
  • Kilo kaybı, iştahsızlık, kusma, karın ağırısı ve genel iştahsızlık hali ile beslenme bozukluğu sinyalleri.
  • İshal.

Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri bahsedilen semptomlar dışında genital bölgedeki kaşıntı, rahatsızlık ve idrar yolları enfeksiyonları belirtisi de gösterebilir. Apandisit oluşumu da yine kıl kurtları sebebiyle gerçekleşebilmektedir.

Bağırsak solucanı belirtileri diğer parazitlerin sebep olduğu belirtilerden çok farklı değillerdir ve ancak doktor kontrolünde anlaşılabilir.

Bağırsak Parazitlerinin Saptanması ve Tanı Konulması

Bağırsak parazitlerinin saptanması için pek çok yöntem kullanılır. Belirtileri taşıyan ve bu şikayetlerle hastaneye başvuran hasta muayene edildikten sonra eğer bağırsak paraziti taşımasından şüpheleniliyorsa çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Dışkının tahlillerde incelenmesi, ultrason veya MR bağırsak parazitlerini saptamakta ve tanımlamakta sıklıkla kullanılır.

Bağırsak Parazitlerinin Tedavisi

Genellikle çocuklarda daha sık ve yaygın olarak görülse de bağırsak parazitleri kolaylıkla yetişkinlerde de oluşabilmektedir. Doğru parazitin tanısı konduktan sonra ilaç tedavisine başlanır. Ancak ilacın yeterli olmayacağı, parazitin çok ilerlediği veya yayıldığı durumlarda cerrahi müdahalenin yapılması gerekebilir. Bağırsak kurdu ilacı kurdun veya parazitin cinsine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Kullanım süreleri ve dozu da yine aynı şekilde parazitten parazite değişebilmektedir. Bağırsak paraziti tanısı konmuş kişinin, çok kolay ve hızlı yayılabildiği için, ailesine de aynı tanı konulmuş gibi muamele yapılır.

Bağırsak Parazitinden Korunmak ve Tekrar Oluşumunu Engellemek

Bağırsak parazitlerinden korunmanın veya tekrar vücutta yuva yapmasının engellenmesinin birden fazla yolu vardır:

  • Sıklıkla duş alınması veya banyo yapılması.
  • Eğer parazite vücutta rastlanılmışsa, çarşafların, havluların ve kıyafetlerin mümkünse kaynar suda, değilse olabildiğinde sıcak suda yıkanması.
  • Tırnakların mümkün olduğunca kısa kesilmesi, el hijyenine gereken önemin verilmesi.
  • Odaların yeterli şekilde havalandırıldığından emin olunması.
  • Eğer bağırsak paraziti konmuşsa ve tüm aile ilaç tedavisi görmüşse, birkaç hafta aradan sonra tekrar doktor kontörlüne gidilmesi ve gerekirse tekrar bütün ailenin ilaç tedavisi görmesi.

Bir önceki yazımız olan Vajina Kaşıntısı Neden Olur Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 4 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status