Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

bağırsak kurdu
Paylaş
 

Bağırsak kurdu, beyaz solucana benzer görünüşteki parazit bir canlıdır. Bağırsak kurdunun vücutta görülen yerleri ince ve kalın bağırsaktatır. Fakat çok fazla kıl kurtlarının birikmesi üzerine parazitlerin bağırsaktan çıkarak mesaneye göç etmeleri görülebilmektedir. Bağırsak kurdu yumurta ile üreyen canlıdır. Kişilere buluşması genellikle bu yumurtaların vücudumuza giriş yapmasıyla gerçekleşmektedir. Ülkemizde en çok görülebilen parazit kıl kurdudur. Kıl kurdu 2-3 mm çapında ve 2-3 cm boylarında olur. Tenya parazitlerinin boyu ise tedavi edilmediği sürece 1-2 metreye kadar büyüyebilmektedir.

Bağırsak Kurdu Nasıl Bulaşır

bağırsak kurdu nasıl bulaşır

bağırsak kurdu nasıl bulaşır

Hijyensiz ortamlarda üretilen işlenmiş et ürünleri tenyalar başta olmak üzere bir çok parazit barındırırlar. Hijyen koşullarının tam sağlanaması yüzünden ülkemizde etli çiğ köfte satışı yasaklanmıştır. Pis sular ya da pis sularla sulanan sebzeler tüketilmesi vücuda çeşitli parazitlerin yumurtalarının taşınmasını sağlar. Bu nedenle sebzelerin bol su ile iyi yıkanması veya sirkeli suda bekletilmesi parazitlerden arınmasına yardımcı olucaktır. Kıl kurdu üzerine yağtığımız araştırmalarda hava yolu ile bulaşıcı bir parazit olduğunu söyleyebiliriz. Parazitler aynı ortamda bulunan bireylerde birbirine bulaşma ihtimali çok yüksektir. Çocukların hijyen kurallarını iyi bilmediği için bulaşma ihtimalı daha yüksek olduğunuda belirtelim.

Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tanısı

bağırsak kurdu belirtileri

bağırsak kurdu belirtileri

Bağırsak kurdu parazitlerinin birçok türü bulunmaktadır. Bağırsak kurdu belirtileri de parazitin cinsine ve miktarına göre değişiklik gösterir. Genellikle görülen belirtiler şu şekildedir;

 • Geceleri diş gıcırdatma ve yastığa salya akması,
 • Garip karın ağrıları,
 • Halsizlik,
 • Sık sık ishal ve kabızlıkla karşılaşılması,
 • Kansızlık ve vitamin eksikliği,
 • Huzursuzluk,
 • İştahsızlık ya da aşırı yeme gibi beslenme bozuklukları,
 • Hafif mide bulantıları,
 • Makat bölgesinde kaşıntı,

Yukarıdaki belirtiler sizdede bulunuyorsa parazitoloji uzmanına giderek tahlil yaptırmanız gerekmektedir. Her yapılan tahlil doğru sonuç veremiyebilir, belirli zamanlarda tekrarlamanızda fayda vardır. İnce bağırsakta yaşayan parazitler tükettiğiniz yiyeceklerin faydalı kısımlarını sizden önce emerler. Bu nedenle kansızlık, halsizlik ve vitamin eksikliğine sebep olurlar. Çengelli kurtlar, doğrudan bağırsağın içerisine yapışarak burada kan emerler ve kansızlığıa sebep olurlar.

Bağırsak Kurdu Tahlili Nasıl Yapılır?

bağırsak kurdu testi

bağırsak kurdu testi

Bağırsak kurdu teşhis edilmeden önce hastanın şikayetleri dinlenmesi büyük önem taşır. Bu hastalıkta özellikle hastanın çevresindeki bireylerde bağırsak parazitine önceden yakalanan biri olup olmaması çok önemlidir. Hastanın su içtiği, yemek yediği ortamda öğrenildikten sonra doktor bu verileri inceleyerek şüphelinir ise gaita tahlili ister. Bağırsak kurdunda kesin teşhis hastanın gaita tahlilini yaptırması sonucu ortaya çıkar. Gaita tahlilinden net bir bilgi alabilmek için bu testi 3-4 kez tekrar yaptırmak gereklidir. Nedeni ise her dışkı örneğinde bağırsak kurdu yumurtası olmayabilmesidir.

Çocuklarda Parazit

çocuklarda parazit

çocuklarda parazit

Eğer parazit yumurtaları anneden dolayı bulaşmaz ise genelde anne sütünü daha bırakmayan çocuklarda parazit görülmez. Çocuklara bulaşan parazitler per çok olumsuz etkiye neden olabilir. Bu görülen etkilerden en sık rastlananı yetersiz gelişime sebep olmasıdır. Bağırsağa yerleşen parazit burada çocuğun sindirmiş olduğu besine ortak olur. Bunun sonucunda ise kana karışan besin miktarı azalacağı için çocuğun gelişmesine engel olur. Anneler ise çözümü gelişmesi neredeyse duracak noktaya gelen çocuklar için daha çok beslemekte arar. Bu durumda yapılacak en iyi çözüm mutlaka en kısa sürede uzman bir doktora başvurarak gelişimine engel olan nedeni bulmaya çalışmalıdır. Uzman doktor, çocuğa gözlem ve gerekli testleri yapar. Test sonucuna bakılarak çocuğun vücudunda parazit olduğu görülürse hemen tedaviye başlanmalıdır. Çünkü çocuklarda bulunan parazitler tedavi edilmediği zaman ölümcül olabilmektedir.

Çocuklarda Parazit Görülme Nedenleri Nelerdir?

çocuklarda parazit görülme nedenleri

çocuklarda parazit görülme nedenleri

Çocuklarda parazit görülme nedenlerini madde madde inceleyelim;

 • Anne-babaların çocuğa tuvalet konusunda yardımcı olmaması
 • Çocukların beslenmesi sırasında hijyene dikkat edilmemesi.
 • Çocukların diğer çocuklarla sürekli temas halinde olması
 • Çocuklarda kirlilik algısı olmadığı için çamur gibi pis yerlere rahatlıkla temas edebilmesi
 • Çocukların yaşamın ilk yıllarında merak nedeniyle çevredeki her nesneye dokunmak istemesi

Çocuklarda Parazit Belirtileri

çocuklarda parazit belirtileri

çocuklarda parazit belirtileri

 • Çocukta süreli olarak bulantı ve kusma görülmesi
 • Uyku sırasında ağızdan salya gelmesi (En karakteristik belirtidir)
 • Çocuğun yetersiz kilo alması veya aniden kilo vermesi
 • Çocukta iştahsızlık ve halsizlik
 • Çocuğun şiddetli karın ağrısı çekmesi

Bağırsak Kurdu Nasıl Tedavi Edilir(Nasıl Dökülür)?

Bağırsak kurdu tedavisi çeşitli bitkisel yöntemler ve ilaçlar vardır. Parazit ilaçları genelde 2 dozluk şurup şeklinde alınmaktadır. İlk doz alındıktan 15 gün sonra olmak üzere 2. doz alınır. Fakat tırnağınızın arasında kalmış veya iç çamaşırınıza bulaşan parazitlerlerin ölmesinde tedavinin hiç bi artısı olmuyacaktır. İlaç tedavisine başlamakla birlikte beden ve çevre temizliğide bağırsak kurdu parazitlerinden kurtulmak için şarttır. Ayrıca ilaç tedavisine, tahlil yapılmaksızın tüm aile için başlanmalıdır. Tüm aile bireyleri aynı anda tedavi edilmez ise bağırsak kurdu paraziti kısır döngü haline dönebilir. Ayrıca ilaç ve bitkisel yöntemler ile yapılan tedavi başarısız olması durumunda bağırsak kurdu ameliyatı gerekli olabilir.

Ancak bu tedavi tırnağınızın arasında kalmış ya da iç çamaşırınıza bulaşmış parazit yumurtasını öldürmez. İlaç tedavisiyle birlikte beden ve çevre temizliği şarttır. Tüm kıyafetler bol deterjanla yıkanmalı, evdeki kapı kulpları gibi herkesin dokunduğu yerler çamaşır suyu ya da antiseptiklerle temizlenmeli, tırnaklar kesilmeli ve el hijyenine çok dikkat edilmelidir. İç çamaşırlarının çamaşır suyunda bekletilmesi daha iyi olacaktır ama şart da değildir. Ayrıca ilaç tedavisi, tahlil istenmeksizin tüm aileye uygulanmalıdır. Çünkü aile üyeleri sürekli yakın temas halindedir. Tüm aile tedavi sürecinden geçirilmezse parazit vakası bir kısır döngü haline dönüşebilir. İlaç ve gözlem ile yapılan tedavi başarısız olursa veya hastaya acil müdahale gerekiyorsa bağırsak kurdu ameliyatı gündeme gelebilir.

Bağırsak Kurdu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak kurdu ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Aşağıda ameliyatın nasıl yapıldığını madde madde açıkladır.

 • Hastaya anestezi uygulanır daha sonra karın bölgesinden uygun bir şekilde kesik açılır.
 • Hastanın ince bağırsağı görülene kadar ortamdaki kan temizlenir.
 • Cerrah ince bağırsağın ucuna yakın bir bölgede kesik açar.
 • Kesilmiş olan bu bölgeden sıkıştırma veya preselle alma işlemiyle kurtlar çıkartılır.
 • Kurtlar çıkarılınca ince bağırsakta kesilmiş bölgeye dikiş atılır.
 • Dikişler ameliyattan 7-10 gün sonra alınarak tedavi süreci tamamlanır.

Bağırsak Kurdu Bitkisel Tedavisi

Çiğ Kabak Çekirdeği Kürü

çüğ kabak çekirdeği kürü

çüğ kabak çekirdeği kürü

Çiğ kabak çekirdeği kürü ülkemizde birçok aktar tarafından bağırsak kurdu bitkisel tedavisi için öneriliyor. Bu kür bağırsak kurtlarını öldürmez, fakat parazitlerin bağırsak duvarlarına tutunmalarını önlemesi ya da kurtları felç ederek tahliye olmalarını sağlamaktadır. Çiğ kabak çekirdeğini sade halde tüketmek bağırsak kurtlarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çiğ kabak çekirdeği ile alakalı bir bitkisel tedavi tarifi daha vardır;

130 gram çiğ kabak çekirdeği kabuklarıyla birlikte mutfak robotundan geçirin. Üzerine bir kase yoğurt ekleyin ve mutfak robotunu tekrar çalıştırılarak karıştırın. Robottan geçirilen kabak çekirdeğine kıvamı yumuşayıncaya kadar yoğurt eklenmeye devam edin. Elde edilen kabak çekirdeği kürü sabah aç karna kahvaltı olarak tüketin. 1 saat sonra büyük bir bardakta su için. Bu kür için tavsiye ettiğimiz 3-7 gün arasında uyguladıktan sonra 1 hafta ara vermek kaydıyla uygulayabilirsiniz.

Yaban Kekiği Kürü

yaban kekiği kürü

yaban kekiği kürü

Uyarı!!! :Yaban kekiği kürü hamileliğin ilk üç ayında düşük riskini arttırabileceği için kesinlikle uygulamamalıdır.

Yaban kekiği kürü oldukça basit ve kolay uygulanmaktadır. Çocuklar için 1 çay kaşığı, yetişkinler için ise 1 tatlı kaşığı yaban kekiği çiğnenmeden yutulur. Yutma işlemini kolaylaştırmak için yanında su içilebilir. Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere bir hafta boyunca günde iki kez uygulamak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Adenokarsinom Nedir? başlıklı makalemizde Adenokarsinom hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
loading...
Bu yazı 4125 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. aleyna burcalı dedi ki:

  Küçüklükten beri bende bagırsak kurdu var şu an 12 yaşındayım ilaçları kullandım ama fayda etmedi şu an kendiliğinden çok hızlı bi şekilde dökülüyor ve canlı.Tamamen kurtulmak için ne yapmalıyım

 2. yasar dedi ki:

  meraba bir seneden beri bagirsaklarimda gaz var bir iki kez acile gitim bi sivi verdiler ama gecmedi bazen cok asiri siskinlige ve sancoya neden oluyo bunun yanisira babizligada bi oneriniz varmi hocam

  • Dr. Serkan ERTAN dedi ki:

   Merhabalar Dahiliyeye başvurmanızı öneriyorum. Eğer gerek görürse gastroentroloji’ye sevk edecektir bir endoskopi yaptırmanızı ve teste girmenizi öneririm. Bu şekilde bir hastama çölyak hastalığı teşhisi koyulmustu. Kesin budur diyemem tabiki fakat bir patoloji incelemesi yapılması gerekmektedir

Bir yorum bırak