Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Yazar 20 Yorum 97.471
Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak kurdu, beyaz solucana benzer görünüşteki parazit bir canlıdır. Bağırsak kurdunun vücutta görülen yerleri ince ve kalın bağırsaktatır. Fakat çok fazla kıl kurtlarının birikmesi üzerine parazitlerin bağırsaktan çıkarak mesaneye göç etmeleri görülebilmektedir. Bağırsak kurdu yumurta ile üreyen canlıdır. Kişilere buluşması genellikle bu yumurtaların vücudumuza giriş yapmasıyla gerçekleşmektedir. Ülkemizde en çok görülebilen parazit kıl kurdudur. Kıl kurdu 2-3 mm çapında ve 2-3 cm boylarında olur. Tenya parazitlerinin boyu ise tedavi edilmediği sürece 1-2 metreye kadar büyüyebilmektedir.

Bağırsak Kurdu Nasıl Bulaşır

bağırsak kurdu nasıl bulaşır
bağırsak kurdu nasıl bulaşır

Hijyensiz ortamlarda üretilen işlenmiş et ürünleri tenyalar başta olmak üzere bir çok parazit barındırırlar. Hijyen koşullarının tam sağlanaması yüzünden ülkemizde etli çiğ köfte satışı yasaklanmıştır. Pis sular ya da pis sularla sulanan sebzeler tüketilmesi vücuda çeşitli parazitlerin yumurtalarının taşınmasını sağlar. Bu nedenle sebzelerin bol su ile iyi yıkanması veya sirkeli suda bekletilmesi parazitlerden arınmasına yardımcı olucaktır. Kıl kurdu üzerine yağtığımız araştırmalarda hava yolu ile bulaşıcı bir parazit olduğunu söyleyebiliriz. Parazitler aynı ortamda bulunan bireylerde birbirine bulaşma ihtimali çok yüksektir. Çocukların hijyen kurallarını iyi bilmediği için bulaşma ihtimalı daha yüksek olduğunuda belirtelim.

Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tanısı

bağırsak kurdu belirtileri
bağırsak kurdu belirtileri

Bağırsak kurdu parazitlerinin birçok türü bulunmaktadır. Bağırsak kurdu belirtileri de parazitin cinsine ve miktarına göre değişiklik gösterir. Genellikle görülen belirtiler şu şekildedir;

 • Geceleri diş gıcırdatma ve yastığa salya akması,
 • Garip karın ağrıları,
 • Halsizlik,
 • Sık sık ishal ve kabızlıkla karşılaşılması,
 • Kansızlık ve vitamin eksikliği,
 • Huzursuzluk,
 • İştahsızlık ya da aşırı yeme gibi beslenme bozuklukları,
 • Hafif mide bulantıları,
 • Makat bölgesinde kaşıntı,

Yukarıdaki belirtiler sizdede bulunuyorsa parazitoloji uzmanına giderek tahlil yaptırmanız gerekmektedir. Her yapılan tahlil doğru sonuç veremiyebilir, belirli zamanlarda tekrarlamanızda fayda vardır. İnce bağırsakta yaşayan parazitler tükettiğiniz yiyeceklerin faydalı kısımlarını sizden önce emerler. Bu nedenle kansızlık, halsizlik ve vitamin eksikliğine sebep olurlar. Çengelli kurtlar, doğrudan bağırsağın içerisine yapışarak burada kan emerler ve kansızlığıa sebep olurlar.

Bağırsak Kurdu Tahlili Nasıl Yapılır?

bağırsak kurdu testi
bağırsak kurdu testi

Bağırsak kurdu teşhis edilmeden önce hastanın şikayetleri dinlenmesi büyük önem taşır. Bu hastalıkta özellikle hastanın çevresindeki bireylerde bağırsak parazitine önceden yakalanan biri olup olmaması çok önemlidir. Hastanın su içtiği, yemek yediği ortamda öğrenildikten sonra doktor bu verileri inceleyerek şüphelinir ise gaita tahlili ister. Bağırsak kurdunda kesin teşhis hastanın gaita tahlilini yaptırması sonucu ortaya çıkar. Gaita tahlilinden net bir bilgi alabilmek için bu testi 3-4 kez tekrar yaptırmak gereklidir. Nedeni ise her dışkı örneğinde bağırsak kurdu yumurtası olmayabilmesidir.

Çocuklarda Parazit

çocuklarda parazit
çocuklarda parazit

Eğer parazit yumurtaları anneden dolayı bulaşmaz ise genelde anne sütünü daha bırakmayan çocuklarda parazit görülmez. Çocuklara bulaşan parazitler per çok olumsuz etkiye neden olabilir. Bu görülen etkilerden en sık rastlananı yetersiz gelişime sebep olmasıdır. Bağırsağa yerleşen parazit burada çocuğun sindirmiş olduğu besine ortak olur. Bunun sonucunda ise kana karışan besin miktarı azalacağı için çocuğun gelişmesine engel olur. Anneler ise çözümü gelişmesi neredeyse duracak noktaya gelen çocuklar için daha çok beslemekte arar. Bu durumda yapılacak en iyi çözüm mutlaka en kısa sürede uzman bir doktora başvurarak gelişimine engel olan nedeni bulmaya çalışmalıdır. Uzman doktor, çocuğa gözlem ve gerekli testleri yapar. Test sonucuna bakılarak çocuğun vücudunda parazit olduğu görülürse hemen tedaviye başlanmalıdır. Çünkü çocuklarda bulunan parazitler tedavi edilmediği zaman ölümcül olabilmektedir.

Çocuklarda Parazit Görülme Nedenleri Nelerdir?

çocuklarda parazit görülme nedenleri
çocuklarda parazit görülme nedenleri

Çocuklarda parazit görülme nedenlerini madde madde inceleyelim;

 • Anne-babaların çocuğa tuvalet konusunda yardımcı olmaması
 • Çocukların beslenmesi sırasında hijyene dikkat edilmemesi.
 • Çocukların diğer çocuklarla sürekli temas halinde olması
 • Çocuklarda kirlilik algısı olmadığı için çamur gibi pis yerlere rahatlıkla temas edebilmesi
 • Çocukların yaşamın ilk yıllarında merak nedeniyle çevredeki her nesneye dokunmak istemesi

Çocuklarda Parazit Belirtileri

çocuklarda parazit belirtileri
çocuklarda parazit belirtileri
 • Çocukta süreli olarak bulantı ve kusma görülmesi
 • Uyku sırasında ağızdan salya gelmesi (En karakteristik belirtidir)
 • Çocuğun yetersiz kilo alması veya aniden kilo vermesi
 • Çocukta iştahsızlık ve halsizlik
 • Çocuğun şiddetli karın ağrısı çekmesi

Bağırsak Kurdu Nasıl Tedavi Edilir(Nasıl Dökülür)?

Bağırsak kurdu tedavisi çeşitli bitkisel yöntemler ve ilaçlar vardır. Parazit ilaçları genelde 2 dozluk şurup şeklinde alınmaktadır. İlk doz alındıktan 15 gün sonra olmak üzere 2. doz alınır. Fakat tırnağınızın arasında kalmış veya iç çamaşırınıza bulaşan parazitlerlerin ölmesinde tedavinin hiç bi artısı olmuyacaktır. İlaç tedavisine başlamakla birlikte beden ve çevre temizliğide bağırsak kurdu parazitlerinden kurtulmak için şarttır. Ayrıca ilaç tedavisine, tahlil yapılmaksızın tüm aile için başlanmalıdır. Tüm aile bireyleri aynı anda tedavi edilmez ise bağırsak kurdu paraziti kısır döngü haline dönebilir. Ayrıca ilaç ve bitkisel yöntemler ile yapılan tedavi başarısız olması durumunda bağırsak kurdu ameliyatı gerekli olabilir.

Ancak bu tedavi tırnağınızın arasında kalmış ya da iç çamaşırınıza bulaşmış parazit yumurtasını öldürmez. İlaç tedavisiyle birlikte beden ve çevre temizliği şarttır. Tüm kıyafetler bol deterjanla yıkanmalı, evdeki kapı kulpları gibi herkesin dokunduğu yerler çamaşır suyu ya da antiseptiklerle temizlenmeli, tırnaklar kesilmeli ve el hijyenine çok dikkat edilmelidir. İç çamaşırlarının çamaşır suyunda bekletilmesi daha iyi olacaktır ama şart da değildir. Ayrıca ilaç tedavisi, tahlil istenmeksizin tüm aileye uygulanmalıdır. Çünkü aile üyeleri sürekli yakın temas halindedir. Tüm aile tedavi sürecinden geçirilmezse parazit vakası bir kısır döngü haline dönüşebilir. İlaç ve gözlem ile yapılan tedavi başarısız olursa veya hastaya acil müdahale gerekiyorsa bağırsak kurdu ameliyatı gündeme gelebilir.

Bağırsak Kurdu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak kurdu ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Aşağıda ameliyatın nasıl yapıldığını madde madde açıkladır.

 • Hastaya anestezi uygulanır daha sonra karın bölgesinden uygun bir şekilde kesik açılır.
 • Hastanın ince bağırsağı görülene kadar ortamdaki kan temizlenir.
 • Cerrah ince bağırsağın ucuna yakın bir bölgede kesik açar.
 • Kesilmiş olan bu bölgeden sıkıştırma veya preselle alma işlemiyle kurtlar çıkartılır.
 • Kurtlar çıkarılınca ince bağırsakta kesilmiş bölgeye dikiş atılır.
 • Dikişler ameliyattan 7-10 gün sonra alınarak tedavi süreci tamamlanır.

Bağırsak Kurdu Bitkisel Tedavisi

Çiğ Kabak Çekirdeği Kürü

çüğ kabak çekirdeği kürü
çüğ kabak çekirdeği kürü

Çiğ kabak çekirdeği kürü ülkemizde birçok aktar tarafından bağırsak kurdu bitkisel tedavisi için öneriliyor. Bu kür bağırsak kurtlarını öldürmez, fakat parazitlerin bağırsak duvarlarına tutunmalarını önlemesi ya da kurtları felç ederek tahliye olmalarını sağlamaktadır. Çiğ kabak çekirdeğini sade halde tüketmek bağırsak kurtlarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çiğ kabak çekirdeği ile alakalı bir bitkisel tedavi tarifi daha vardır;

130 gram çiğ kabak çekirdeği kabuklarıyla birlikte mutfak robotundan geçirin. Üzerine bir kase yoğurt ekleyin ve mutfak robotunu tekrar çalıştırılarak karıştırın. Robottan geçirilen kabak çekirdeğine kıvamı yumuşayıncaya kadar yoğurt eklenmeye devam edin. Elde edilen kabak çekirdeği kürü sabah aç karna kahvaltı olarak tüketin. 1 saat sonra büyük bir bardakta su için. Bu kür için tavsiye ettiğimiz 3-7 gün arasında uyguladıktan sonra 1 hafta ara vermek kaydıyla uygulayabilirsiniz.

Yaban Kekiği Kürü

yaban kekiği kürü
yaban kekiği kürü

Uyarı!!! :Yaban kekiği kürü hamileliğin ilk üç ayında düşük riskini arttırabileceği için kesinlikle uygulamamalıdır.

Yaban kekiği kürü oldukça basit ve kolay uygulanmaktadır. Çocuklar için 1 çay kaşığı, yetişkinler için ise 1 tatlı kaşığı yaban kekiği çiğnenmeden yutulur. Yutma işlemini kolaylaştırmak için yanında su içilebilir. Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere bir hafta boyunca günde iki kez uygulamak gerekmektedir.

« Önceki konu

20 Yorum

 1. Merhaba. Ben çocukluğumdan beri hep zayıf hiç kilo almazdım halsiz kansız biriydim. Ve köyde pencereye midemle yaşlanırken hep içinde bisey var gibi kalp atışı şeklinde küt küt atardı. Malesef kurt olduğunu öğrendim nasıl mi makattan tane tane günde 20 ye yakın beyaz Allah affetsin neye belirteceğimi bilemedim için yazıyorum erişte hamuru gibi şekli incesi kalınlığı tıpatıp hep çıkıyordu ve ben korkuyordum ailemde bilinçsiz şu kızı da bi doktora götürelim demedi annemde de vardi biliyordum kendi de gitmedi neyse ben evlendim. Avrupaya gelin gittim ordada devam etti. Ama fazlalaştı artık eşime anlattım böyle bişey çıkıyor die hemen beni ertesi günü doktora götürdü test falan yapılmadı direk bildi doktor. Eşim tercüme etti tabi.. bana hal yazdı hap in adı ne bilmiyorum 10 yıl gecti üstünden bilmiyorum adını neyse ac karna her gün al dedi bana ben ilacı içtim 10 dk içinde ishal gibi hissettim hemen gittim ama kurt cikacagi aklimda yok tabi ya arkadaşlar bi yaptım ama nasıl bitmiyo taharet için bi baktım ki ne göreyim 2 kilodan dah fazla torba halinde düşmüş kurtlar ve birbirine ulalı böyle şey görmedim hiç ve makat a da ulalı napacagimi bilemedim çekiyorum IÇİMDE kalanı gelmiyor koptu kalanı kaldı bende o günden sonra ilacı kullanamadım öyle görünce ama arada hala makattan geliyor keşke ilacı hep kullansaydım pişman oldum 🙁

 2. Bagirsak parazitleri icin yaban kekigi taze mi olacak kurutulmus mu acaba cvplarsaniz sevinirim.

 3. Hocam merhabalar.
  22 yasimdayim kendimi bildim bilelim zayifim.45 kilodan 47 ye cikar sabit durur.50 yi goremedim daha.gece midemden ses cikar.uyanunca agzimdan sivi akar.yemek yerim ama hic fayda etmiyor.hastaneye defalarca gittim.ilaclar fayda etmedi.ne yapmam gerek

 4. Arkadaşlar kaşıntıdan kurtulmak için peçeteye bolca parfüm sıkın ve kaşınan tarafı silin biraz yanabilir ama kaşıntı geçiyor denedim ben size tavsiyem

 5. Merhaba. bende 6 yil once çıkmıştı ve baya büyüktüler hatta 1 tanesi 1m kadar vardi canlı olarak dökülüyorlardı. 2 kere farkli ilaç kullandim fakat 3. kere kullanisimda fayda gördüm. simdi yeniden gıdıklanmalar ve salya basladi ne yapmam gerek.

 6. ben sürekli yemek yiyorum fakat ne kilo alıyorum nede yediklerimi vucudumdan atıyorum sanki kayıp oluyorlar düzenli olarak tuvalete gidemiyorum bazan 1 günde bazen 2 3 bazen 4 güne bile çıkayır faket sürekli bişeyler yiyorum sadece 58 kiloyum kilo da alamıyorum vucudumda çıkmıyor ayrıca hiç bir sekilde dışkımda kurta rastlamadım belirtilerin hepsine rastlayamadım sadece sürekli uyku istegim var ara ara migde bulantısıyla karın agrısı geliyo ama istifra etmiyorum yediklerimi sizce bunun sebebi kurt mudur yoksa başka bir sorunla mı karşı karşıyayım ?

 7. Hocam iyi günler aşırı derecede zayıfım böyle değildim son 1 2 ayda ciddi şekilde kilo kaybettim.Takviye karbonhidrat tozları ile kilo almak istesem bunun bir zararı olur mu

 8. Hocam ben daha 11 yaşındayım her zaman bu parazitlerdrn kurtulmak için internet sitelerinde dolaşıyorum vve bir çözüm arıyorum ne yazıkki bir fayda etmiyor hocam artık bu parazitler yüzünden her Gin iyice kilo vermeye bailadım bana bir öneri verin v çinkü artık biktim ne olur go

 9. 23 yaşındayım Hocam bndede tuvalette büyük idrarımı yaparken idrarla beraber küçük kurtlar çıkıyo bu birkaç yıldır var bn cağkebep ta çalılıyorum et yemekten oluyo diyolar ama bu bni çok rahatsız ediyor ne yapmamı önerirsiniz bazen de tuvalete gitmeden idrar yolundan çıkıyo kendiliğinden bir kerede iki metre boyunda çıkmıştı tuvaletteyken korkutucu birşet bi tavsiye de bulunurmusunuz …

 10. Merhabalar eşim 30 gün önce apandis ameliyatı oldu ve 30 gündür kanlı ishal ve biz genel cerraha enfeksiyona çıktık tahlilleri kötü çıkmasına rağmen bizi hep eve yolladılar ilaç verip ve ilaçlar dahada kötü yaptı eşimi gece 15 gündüz 20 kere tuvalete giriyordu hiçbir doktor yatış vermedi ve eşim 10 kilo verdi en sonunda bayıldı ve özel hastaneye götürdük ve oradaki bir doktor kötü olup hastaneye yatması gerektiğini söyledi fakat 10 gun kadar yatmasi gerektigini ve butcenin fazla oldugunu soyledi ve devlet hastanesine yonlendirdi raporla o eve yollayan doktorların yanına gittik ve yatış verdi aslında onlara güvenmiyorum şuan yatali 2 gün oldu ve eşime sürekli 3 erli şekilde serumları olmasına rağmen duzelmiyor ve bize barsaginda parazit olduğunu ve kanlı olduğunu söyledi napmamiz gerek teşekkürler. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

 11. Arkadaşlar öncelikle merhaba bu yazımı dikkatli okuyun , şuan 34 yasindayim ben kendimi bildim bileli bağırsak kurdum vardı büyük tuvaletimi yaparken bazen tuvalet yapmadan dâhi kurt düşürürdüm onlarca kez doktora gittim kullanmadığım ilaç kalmadı, bu kurtlar yüzünden hayattan soğudum ne yapacağımı şaşırdım artık ne yapsam bu bağırsak kurlarından kurtulamadım anladimki kullandigim hiçbir ilaç fayda etmiyor, artık ilaçlardan umudu kestim ,geçmişte bizim büyüklerin yaptıklarını araştırdım Ne tür tedavi uyguluyorlar diye , en son birisinin benzin içip kurtlardan kurtulduğunu ilk başta saçma geldi benzin içersem sağlığıma zarar verir mi yada tamamen kurtlardan kurtulurmuyum dedim aklıma sürekli farklı farklı düşünceler geliyordu, en son benzini içmeye karar verdim çünkü bu bağırsak kurtları beni öyle bir bunaltıki tüm alternatifleri değerlendirmek zorundaydım birgün tüm cesaretimi topladım kendi motosikletimde bir çay bardağının 10/1 kadar benzin doldurdum odama geçtim benzini içtim içerken burnumu kapattın çünkü kokusu çok ağır burnu yakıyor benzini içtikten sonra yatağıma uzandım ama sanki tüm iç organlarım benzin kokuyordu nefes alıp verirken benzini içtiğim gece yanımda yanımda kara erik vardı benzinin kokusunu bastırmak için ara ara erikten ısırıyordum , o gece uyudum sabah kalktım tuvalete gittim , tuvaletimi yaparken bile halen benzin kokusu geliyordu o an tüm kurtları döktüm akşam tekrar tuvalete girdim yaptı dışkıma baktım hiç kurt yok çok sevinmiştim, 1 ay boyunca her tuvalete girdiğimde dışkıma baktım, artık dışkım da kurt yoktu benim için bir milatti sonunda bağırsak kurtlarindan kurtuldum , ve bu yaşadığım deneyimi sizlerle paylaşmak istedim , 6 yıl oldu bu nalet kurtlardan kurtuldum size tavsiyem benim durumumdaysaniz kesinlikle doktora şuna buna vs gitmeyin gidin bir çay bardağının 10/1 kadar benzin için tertemiz olursunuz benzin içersem ölürüm vs şeyler düşünmeyin bir iki yudum benzinle kimse ölmez bu yazıyı okuyup dediklerimi uygulayanlar kesinlikle kurtlardan kurtulur ve sizden ricam bu yazdıklarımı şifa arayan tüm arkadaşlara iletmeniz .not( dediklerimi yaptıktan sonra bir duanızı eksik etmezseniz sevinirim,ismim soyismim G.Y)

  • Avatar Dr. Serkan ERTAN

   Bu tehlikeli bir Öneridir. Kesinlikle tavsiye etmemekteyim. 1 hafta boyunca miğdeniz ekşiyecek ve ağrıyacaktır. Böyle bir şey denemeyiniz.

   • Hocam bende daha yeni başladı makatımda sanki bişe dolaşıyomuş gibi oluyo tedavi nedir sizce

 12. MerhabLR sıklikla karsilasiyorun Hocam ama bu en sonra cok beter suan cok asiri sekilde karin agrisi yapmaya basladi be canlilar bi türlu kurtulamadim neyapmam gerekiyor geceleri bile uyutmuyor artik

 13. meraba bir seneden beri bagirsaklarimda gaz var bir iki kez acile gitim bi sivi verdiler ama gecmedi bazen cok asiri siskinlige ve sancoya neden oluyo bunun yanisira babizligada bi oneriniz varmi hocam

  • Avatar Dr. Serkan ERTAN

   Merhabalar Dahiliyeye başvurmanızı öneriyorum. Eğer gerek görürse gastroentroloji’ye sevk edecektir bir endoskopi yaptırmanızı ve teste girmenizi öneririm. Bu şekilde bir hastama çölyak hastalığı teşhisi koyulmustu. Kesin budur diyemem tabiki fakat bir patoloji incelemesi yapılması gerekmektedir

 14. Avatar aleyna burcalı

  Küçüklükten beri bende bagırsak kurdu var şu an 12 yaşındayım ilaçları kullandım ama fayda etmedi şu an kendiliğinden çok hızlı bi şekilde dökülüyor ve canlı.Tamamen kurtulmak için ne yapmalıyım