Bağırsak Tembelliği Nedir, Belirtileri, Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 935
Bağırsak Tembelliği Nedir, Belirtileri, Nasıl Geçer?

Vücudumuzda yer alan her bir sistemin insana büyük faydaları vardır ve herhangi birinin çalışmasında yaşanılan aksaklıklar ve hastalıklar sahip olduklarının değerini anlamaya yardımcı oluyor. Boşaltım sistemimizde aslında vücudumuz için en gerekli sistemlerden birisidir, günlük olarak normal koşullarda tuvaletimizi yaparken sadece atıkların gittiği düşünülür. Kısmen doğru olsa da aslında vücuda yaramayan bütün organizmalardan en kolay yol ile kurtulduğumuz gerçeği pek akıllara gelmez, boşaltım sisteminde en etkili rol bağırsaklarındır. Sıklıkla karşılaşılan hastalıklarından birisi olan bağırsak tembelliği nedir yakından bakalım, aslında toplumca bildiğimiz ismi kabızlık olan bu hastalık herkesin de bildiği gibi rahatlıkla büyük tuvaletini yapamama sorunudur. Altında yatan nedenler ise birbirinden oldukça farklı olarak sıralanabilmektedir, en temel nedeni ise yeterince su tüketilmemesinden kaynaklı emilmeyen posanın yumuşamamasıdır. Başkaca bir nedeni ise zor doğum yapmış kadınların leğen kemiği altında yer alan kaslarının gevşemesidir, ayrıca klozet kullanımı da kabızlığa neden olan etkenler arasında yer alır. Dışkılama işlemi sırasında dizlerinizin kalça kısmından yukarda olması gerektiğinden dolayı klozet kullanımı bağırsak tembelliğine yol açar. Diğer nedenleri arasında ayrıca şu etkenlerde yer almaktadır; fazla alkol tüketimi, aşırı kafeinli içecekler, az miktarda life sahip gıdalar tüketmek, az su içilmesi, aşırı hareketsiz kalınması, bazı ilaçların kullanımı, tiroit hastalıkları veya depresyon yer almaktadır.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken konu bağırsak tembelliği belirtileri konusudur, çünkü bu belirtiler hastalıkların bir numaralı habercileridir. Kabızlıktan söz edebilmek için 3 günden olacak şekilde haftalık tuvalete çıkıyor olması ve tuvaleti olduğu halde ihtiyacını gideremiyor olması durumu var olması gerekir. Şişkinlik hissi ve sert, kuru ya da parçalı olarak çıkan dışkı, mide ve bel kısımlarında görülen ağrılar ve halsizlik de bağırsak tembelliği hastalığının belirtileri arasındadır. Az tehlikeli hastalıklar arasında değerlendirebiliriz ancak her bir hastalığın tedavi edilmediği takdirde başkaca hastalıklara da sebebiyet verdiğini ve tabi ki büyük risklere neden olabileceğini de unutmayalım.

Bunların dışında da karşımıza sık rastlanan bir hastalık olduğundan tedavi metotları çıkar, basit düzeydeki bir hastalıktan bahsedilince akıllara evde uygulanabilecek ve bitkisel içerikli tedavi araçları gelmektedir. Ayrıca bağırsak tembelliği nasıl geçer sorusuna verilebilecek cevaplar ile işe başlayabiliriz, öncelikli olarak tembelliğe yol açan nedenler belirlenmelidir akabinde uygun şekildeki metotlar seçilebilmektedir. Öncelikli olarak beslenme alışkanlıklarımızı düzene sokarak işe başlayabiliriz, lifli gıdaların tüketimi bağırsakların çalışmasına yardımcı olan gıdalar arasında yer alır ve rahat tuvalete çıkmanızı sağlar. Ayrıca tahıl, baklagiller, kuruyemiş, meyve ve sebze gibi besinlerde hazmı kolaylaştırarak tuvalete çıkmanızda yardımcı olur. Bunların dışında sulu gıdalar ile birlikte günlük su miktarınızı düzenlemenizde kabızlığı önlemenize yardımcı olur, hareketsizlikte kabızlığın nedenleri arasında yer aldığında günlük olarak düzenli şekilde egzersiz yapılması da bağırsak tembelliğini önlemektedir. Kabızlık şikayetleriniz giderek tırmanan bir hal aldıysa bitkisel olarak kullanabileceğiniz yöntemlerde mevcuttur, keçiboynuzu pekmezinin sulandırılarak içilmesi fayda sağlar veya semizotunun çiğ olarak tüketilmesi ve tabi ki kabızlığa karşı en büyük yardımcınız zeytinyağı ve kayısı meyvesidir. Bir kaşık zeytinyağı içilerek ya da kayısı ve erik meyveleri kaynatılarak suyunu içmeniz kabızlık açısından sizlere yardımcı olacaktır. Nadiren de olsa aşırı düzeylere gelindiğinde tıbbi müdahalelerin varlığı da söz konusu olabilmektedir.

Etiketler