Bağırsak Tıkanıklığı Nedir Neden Olur Ameliyatı

Yazar Yorum Yap 878
Bağırsak Tıkanıklığı Nedir Neden Olur Ameliyatı

Sindirim sisteminin düzenli çalışması sırasında tüketilen gıdaların sindirilme esnasında bağırsaklarda sürekli hareket halinde olduğu bilinmektedir. Bu süreçte küçük ve büyük bağırsağın tıkanması bu sindirim esnasında olan hareketi kısıtlayıcı bir yapıya sahiptir. Bağırsak tıkanıklığı bu nedenle ortaya çıkmaktadır.

Tüketilen gıdaların geçişin engelleyen bağırsak tıkanıklığı sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da engel olarak ilerleyen dönemlerde ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle ilerleyen durumlarda bağırsakların tıkanık olması tüm gıdaların, mide asitlerinin ve diğer atıkların tek bir yerde toplanmasına sebep olur. Zamanla şişme yaparak bağırsağın patlamasına sebep olur. Bu durum hayati bir önem taşımaktadır. Ölümcül bir durum haline gelen bağırsak tıkanıklığı özellikle belirtiler meydana geldiğinde zaman kaybedilmeden doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri 

Kişinin sindirim sistemi düzenli çalışırken birden bire ya da zamanla bağırsaklarının tıkanmış olması bazı belirtileri beraberinde getirir. Özellikle şiddetli gaz ve karın ağrısı bağırsakların tıkanıklığını ilk belli eden belirtilerdendir. Bunun yanı sıra mide bulantısı ve iştahsızlık kişide görülebilir.

Çok yavaş çalışan metabolizmada genel olarak kusmalar sıkça meydana gelebilmektedir. Kişide kusmaların sıkça olması bağırsak tıkanıklığını da işaret edebilmektedir. Kabızlık ve ishal durumunun da sıkça görülmesi bu hastalığın olduğunu gösterebilmektedir.

Büyük ve küçük bağırsağın tıkanması farklı belirtiler ile de anlaşılabilmektedir. Özellikle küçük bağırsakta meydana gelen tıkanıkta kusma çok daha fazla olabilmektedir.

Bağırsak Tıkanıklığı Nedenleri 

Bağırsakların iki türlü tıkanması söz konusu olmaktadır. Mekanik olan bağırsak tıkanıklığı ve mekanik  olmayan bağırsak tıkanıklığı olarak ikiye ayrılır. Mekanik bağırsak tıkanıklıkları genel olarak ince bağırsakta oluşmaktadır.

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsakta şekil bozukluğu, küçük bağırsakta tümör, safra kesesinde taş ve küçük nesnelerin bağırsağı tıkaması mekanik bağırsak tıkanıklığı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra iltihaplı bağırsak hastalıkları, yumurtalık ve kolon kanseri gibi hastalıklarda da mekanik bağırsak tıkanıklığına sebep olabilmektedir.

Mekanik olmayan bağırsak tıkanıklıklarında ise genel olarak daha önce bölgeye yakın alanlarda cerrahi işlem geçiren kişilerde görülebilmektedir. Diyabet ve parkinson hastalıklarında da bu bağırsak tıkanması görülebilmektedir.

Bağırsak Tıkanıklığı Tedavisi 

Bebeklerde de sıkça karşılaşılan durumlardan biri olan bağırsak tıkanıklığı yetişkinlerde de sıkça görülebilmektedir. Kişinin sindirim sisteminden kaynaklı meydana gelerek zor anlar yaşamasına neden olur.

Bağırsak tıkanıklığı normal sıvı tedavisi ile tedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen çok geç kalınmış vakalarda ameliyat gerektiren bir yapıya sahiptir. Kişinin günlük hayatına düzenli bir şekilde uyum sağlaması ve herhangi bir ağrı hissetmeksizin yaşamına devam edebilmesi için mutlaka uzman kontrolünün yapılması gerekir. Evde uygulanacak olan herhangi bir iyileşme şekli hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir.

İlaç tedavisi gereken durumlarda doktor kontrolü de önemlidir. Ayrıca ameliyat edilmesi gereken durumların ameliyat edilememesi hayati önem taşımaktadır.

Etiketler