BAKTERİYEL GASTROENTERİT NEDİR BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Yazar Yorum Yap 1.203
BAKTERİYEL GASTROENTERİT NEDİR BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Bakteriyel gastroenterit, bakteri bağırsağınızda bir enfeksiyona neden olduğunda meydana gelir. Bu mide ve bağırsaklarınızda iltihaba neden olur. Ayrıca kusma, şiddetli abdominal kramplar ve ishal gibi semptomlar da yaşayabilirsiniz.Virüsler birçok gastrointestinal enfeksiyona neden olmakla birlikte, bakteriyel enfeksiyonlar da yaygındır. Bazı insanlar bu enfeksiyonu “ gıda zehirlenmesi ” olarak adlandırıyor.Bakteriyel gastroenterit, kötü hijyen nedeniyle olabilir. Enfeksiyon, hayvanlarla yakın temastan sonra veya bakteri (veya bakterilerle zehirli maddeler) ile kirlenmiş yiyecek veya su tüketildikten sonra da meydana gelebilir.

BAKTERİYEL GATROENTERİT’ İN BELİRTİLERİ

Bakteriyel gastroenteritsemptomları enfeksiyonunuza neden olan bakterilere bağlı olarak değişir. Semptomlar şunları içerebilir:

 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • Karın ağrıları ve krampları
 • Dışkıda kan bulunması
 • Ateş

Belirtileriniz beş gün sonra (çocuklar için iki gün) düzelmiyorsa doktorunuzu arayın. Üç aydan büyük bir çocuk 12 saat sonra kusmaya devam ederse, doktora başvurun. Üç aydan küçük bir bebek ishal veya kusma varsa, doktorunuzu arayın.

BAKTERİYEL GASTROENTERİT’ İN TEDAVİSİ

Tedavi, sizi temiz tutmaya ve komplikasyonlardan kaçınmaya yöneliktir. Sodyum ve potasyumgibi çok fazla tuz kaybetmemek önemlidir. Düzgün çalışması için vücudunuzun belirli miktarlarda buna ihtiyacı vardır.

Eğer ciddi bir bakteriyel gastroenterit vakası varsa, hastaneye yatırılabilir ve intravenöz olarak sıvı ve tuz verilebilir. Antibiyotikler genellikle en şiddetli vakalar için kullanılır.

HAFİF DURUMLARDA EVDE UYGULANABİLİNECEK YÖNTEMLER

Daha hafif bir durumunuz varsa, hastalığınızı evde tedavi edebilirsiniz.

 • Özellikle gün içinde, özellikle ishal sonrası sıvı alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Az az ve sık sık beslenme uygulayın. Diyetinize tuz eklemesi yapmalısınız.
 • Meyve suyu ve muz gibi yiyecek ve içecekleri tüketin. Yüksek potasyum içeriği sayesinde vücudunuzda eksik kalan minerallerin yerine konulmasında fayda sağlayacaktır.
 • Doktorunuz ile görüşmeden kesinlikle kafanıza göre ilaç kullanmayın. Kullanacağınız ilaçlar ciddi komplikasyonlara sebep olabilir.
 • Sıvı ihtiyacınızı yeterince karşılayamıyorsanız ve ishaliniz arttıysa muhakkak hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Evde sahip olabileceğiniz birkaç bileşen, elektrolitlerinizi dengede tutmaya ve ishali tedavi etmeye yardımcı olabilir. Zencefil, enfeksiyonla savaşmaya ve mide ya da karın ağrısını daha az şiddetli hale getirmeye yardımcı olabilir. Elma sirkesi ve fesleğen midenizi  rahatlatır ve midenizi gelecekteki enfeksiyonlara karşı güçlendirir.İshalin daha da kötüye gitmesini önlemek için süt, meyve ya da yüksek lifli yiyecekler yemekten kaçının.Mide asidini nötralize eden reçetesiz ilaçlar bu enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olabilir. İshal, mide bulantısı ve karın ağrıları gibi semptomları tedavi eden ilaçlar, enfeksiyonun stresini ve ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorunuzun bunu yapmaması durumunda reçetesiz ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Aksi takdirde yaşamınız tehlikeye girebilir. Sağlıklı ve esen kalmanız dileğiyle..

Etiketler