Balgamlı Öksürük Neden Olur Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 1.320
Balgamlı Öksürük Neden Olur Nasıl Geçer?

Balgamlı öksürüğü geçirmek için uygulanabilecek çeşitli doğal yöntemler ve tedaviler bulunmaktadır. Balgamlı öksürük kış ve sonbahar aylarında daha fazla görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Sümüksü bir kıvamı olan balgamın solunum yollarına yerleşmesi sonucunda oluşan balgamlı öksürük, hasta olan kişilere oldukça rahatsızlık vermektedir. Çoğu zaman dışarı atılamayan balgamlı öksürük nedenleri nelerdir ve kesmek için neler yapılması gerekir sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Balgam Nedir?

Mukus olarak da bilinen balgam, trake borusunda bulunan iki farklı hücreden biri olan goblet hücresinde meydana gelen bir salgıdır. Genellikle akciğerlerde toplanan balgam ağız yolu ile dışarıya atılmaktadır. Akciğerlerin balgamı dışarıya atmakta zorlanması balgamlı öksürük meydana gelmesine sebep olmaktadır. Çeşitli mikropların hava yoluna inerek yarattığı tıkanma balgam oluşumuna neden olur.

Bilhassa sigara kullanan kişilerde sıkça balgam problemi görülmektedir. Sigara kullanan kişilerin nefes alımlarını güçleştirmeleri için balgam söktürücü doğal yöntemleri kullanmaları etkili sonuçlar gösterecektir. Balgam ve öksürük problemi yaşayan kişiler, bu sıkıntıdan kurtulmak ve balgamlı öksürüğü kesmek için çeşitli yöntemler deneyebilir.

Balgam Söktürücü Bitkiler Hangileridir?

Doğadan gelen mucizeleri barındıran bitkiler, balgam sökme konusunda da yardımcı olmaktadır. Balgamlı öksürüğü geçirebilmek ve balgamı sökebilmek için etkili bitkileri kullanabilirsiniz. Balgam söktürücü özelliği olan bitkilerden bazıları şu şekildedir;

  • Anason: İçerisinde bulunan alpapinene ve creosol maddeleri sayesinde burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur.
  • Kekik: Eski çağlardan beri tedavilerde kullanılan bitkiler arasında yer alan kekik grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili olur. Hazırlanan kekik çayının içerisine bir kaşık bal alarak içen kişilerin öksürükleri yumuşar ve balgam sökmeleri kolaylaşır.
  • Zencefil: Birçok faydası bulunan zencefil, öksürüğü azaltmaktadır. Bunun yanı sıra balgamın hızlı bir şekilde sökülmesini ve dışarı atılmasını sağlar.
  • Meyan Kökü: Çay olarak tüketilmesi gereken bitki aynı zamanda astım ve bronşit hastalıklarının tedavisinde etkili olur.
  • Zerdeçal: Balgam üreten bakterileri öldüren zerdeçal güçlü bir antiseptik içeriğine sahiptir.
  • Rezene: Rezene çayının balgam söktürücü özelliği vardır. Balgam söktürücü özelliğiyle rezene etkili bir doğal yöntem olabilmektedir.

Balgamlı Öksürük Tedavisinde Doğal Yöntemler

Öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi yöntemleri nelerdir? kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri şunlardır;

  • Buharlı su ile tedavi yöntemi: 4 bardak kaynamış su içerisine bir çorba kaşığı deniz suyu ilave ederek ılınmasını bekleyin. Ilınan suyu burnunuza çekerek bolca yıkayın.
  • Tereyağlı pekmez ile tedavi yöntemi: 1 bardak kaynamış su içerisine 1 çorba kaşığı tereyağı ve 1 çorba kaşığı pekmez ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı ılıttıktan sonra aralıklarla için.
  • Limonlu su ile tedavi yöntemi: İçtiğiniz suların içerisine her sefer birkaç damla limon sıkarak için. Suyun içerisine eklenen limon suyu balgam sökmenizi sağlayacak etkili doğal yöntemler arasında yer alır.

Sıcak su buharı uygulamasının balgam söktürücü etkisi bulunur. Sıcak duş ile yapılan banyo ile buhardan faydalanabilir ve tencerede kaynattığınız suyun buharını burnunuza çekebilirsiniz.

Balgamlı öksürük nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu doğal tedavi yöntemi olan soğan kürünü uygulayarak öksürük ve balgam rahatsızlığınızı geçirmeniz mümkün olmaktadır. Bir adet soğanı 8 parçaya ayırarak 2 bardak su ile kaynatılır. Elde edilen su ılık olunca içilir. Her seferinde tazelenerek yapılan soğan kürü balgamlı öksürüklerin geçmesinde etkili olan doğal tedavi yöntemleri arasında yer alır.

İbrahim Saraçoğlu nun balgamlı öksürükler için hazırladığı diğer kürde yarım litre suya kırılarak atılan 7-8 adet keçi boyunuzu kaynatılır. Elde edilen su sabah ve akşamları aç karnına içilir.

Etiketler