Barbitürat İlaç Çeşitleri Nelerdir, Yan Etkileri

Yazar Yorum Yap 2.419
Barbitürat İlaç Çeşitleri Nelerdir, Yan Etkileri

Yatıştırıcı ilaçlar grubunda yer alan ve geçmiş dönemlere nazaran daha düşük düzeyde kullanılan barbitüratlar, doğrudan beyin organı aktivitesinin baskılanmasında kullanılan yatıştırıcı ilaçlar familyasında yer almaktadır. Günümüz tıp dünyasında yerini yerini benzodiazepinler ve diğer barbitürat olmayan ilaç türlerinin aldığı barbitürat ilaçlar özellikle de uzun süreçli olarak kullanılması sonucunda bünye yapısına göre bağımlılık yapabildiği ve sedatif etkileri sebebiyle kötüye kullanılması söz konusu olması nedeniyle kontrol altında yer alan ilaçlar sınıfında yer almıştır.

Yaygın Bir Şekilde Kullanılan Barbitürat Grubu İlaçlar İse Şunlardır;

  • Amobarbital
  • Butobarbital
  • Fenobarbital
  • Sekobarbital
  • Tiyopental gibi birçok barbitürat türü ilaçların günümüz tıp dünyasında halen kullanılması söz konusudur.

Barbitürat İlaçların Özellikleri İse Şunlardır;

  • Barbitürat ilaçlar genellikle doğrudan ağız yolu üzerinden alınan ve tablet şeklinde olan ilaç türleridir.
  • Barbitürat ilaçlar genellikle yağda çözümlenebilen ve kısa, orta ve uzun etkili olarak toplamda 3 farklı etkileşim düzeyi üzerinden yağda çözümlenme özelliğine sahiptir.
  • Etkili süreçlerinin 3 ila 24 gün aralığında değişebildiği Barbitürat ilaçlar, ayrıca karaciğer organı üzerinde metabolize olabilme özelliği de göstermekte, bir bölümünün idrar ile etkin ve inaktif bir biçimde metabolize olması ve diğer kısmının ise herhangi bir değişime maruz kalmadan doğrudan vücuttan dışarı atılması söz konusu olmaktadır.
  • Kullanılan Barbitürat ilaç türü esas alınarak, ilaç kullanımından yaklaşık olarak 30 saat veya birkaç haftalık bir süreç neticesinde idrar içeriğinde pozitif sonuç çıkması söz konusu olmaktadır.

Barbitürat İlaçlar Etkisini Nasıl Göstermektedir ?

Barbitüratlarda yer alan sedatif etkinin beyin organında yer alan sinir hücreleri arasında uyarıcı kimyasal sinyallerin iletimini yok eden ve ayrıca hücrelerin cevap sunma özelliğini düşürebilen ilaç molekülleri ile ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, Barbitürat ilaçların özellikle de Fenobarbital beyin hücrelerinin anormal elektriksel aktiviteye karşı duyarlılığının ciddi anlamda düşürülmesini de  sağladığını ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Barbitürat İlaçların Yan Etkileri Nelerdir ?

Tıp alanında sunulan birçok ilaçlarda olduğu gibi, Barbitürat ilaçlarda da yüksek dozaja bağlı kullanım sonucunda bazı yan etkilerin görülebilmesi söz konusu olabilmektedir. Barbitürat ilaçlarda yüksek dozajda alımına bağlı olarak hastada sersemlik, sendeleyerek yürüme ve ayrıca bazı durumlar karşısında istem dışı olarak aşırı düzeyd etepki gösterme gibi durumlar ile, ilacın 7 veya 14 günlük bir süreç dahilinde kullanılmasına bağlı olarak hastada bağımlılık yapması sonucunda ve tedavi sürecinin kesilmesi sonucunda hastada ayrıca uyku durumu ve seyirme gibi olumsuz durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Bu bakımdan da, ilgili doktor tarafından reçeteli olarak yazılan Barbitürat grubunda yer alan ilaçların günlük olarak uzman tarafından belirtildiği kullanım dozajından ve sürecinden alınması ve herhangi bir olası yan etkisinin görülmesi durumunda derhal ilaç alımının durdurularak ilgili doktora başvurulmalıdır.

Etiketler