Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı – Nedenleri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 3.318
Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı – Nedenleri Ve Tedavisi

Baş ağrısının pek çok sebebi vardır. Baş ağrıları birincil ve ikincil olarak iki gruba ayrılır. Birincil baş ağrıları herkesin iyi bilebileceği ve çok sık karşılaşılan migren, gerilim, stres, yorgunluk tipi ağrılardır.

İkincil baş ağrıları bir sebebe bağlı baş ağrılarıdır, sinüzit, beyin damar hastalıkları(doğuştan veya sonradan olan), hiper tansiyon, travma(yaralanma, düşme, çarpma), sinir ağrıları, kadın hastalıkları nedeni ile olan baş ağrıları, diş iltihaplanmaları vs. olarak sıralanır. Bu anlamda hekimlerin daha çok üzerinde durduğu damar hastalıklarına bağlı baş ağrılarıdır.

Baş Ağrısına Ve Mide Bulantısına Ne Sebep Olur?

Migren baş ağrılarında mide bulantısı sık görülen bir durumdur. Migrende bulantıbaş dönmesi, ışığa duyarlılık ve şiddetli baş ağrısını içeren çeşitli semptomlara görülür.

Baş ağrısı ve bulantı ile ilişkili diğer durumlar şunlardır: dehidrasyon ve düşük kan şekeri ki dehidrasyon; yeterince sıvı alınmadığında oluşabilir. Düşük kan şekeri, aşırı alkol tüketimi, ilaçların yan etkisi, böbrek hastalığı, uzun süreli açlık ve hormonal eksiklikler. Diyabetiniz varsa, çok fazla insülin almak da düşük kan şekerine yol açabilir.

Baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilecek diğer durumlar; stres veya kaygı, gıda zehirlenmesi, yiyecek alerjisi, yüksek tansiyon, diyabetik ketoasidoz, kızıl, strep boğaz, alkol yoksunluğu delirium, labirintit, erken gebelik, soğuk algınlığı veya grip gibi beyin enfeksiyonları menenjit veya beyin iltihabı, kafatası kırıkları, colorado kene ateşi, malign hipertansiyon, kara dul örümcek zehiri (kara dul örümcek sokması) nedeniyle zehirlenme, çocuk felci, şarbon, ebola virüsü ve hastalığı, sars (ciddi akut solunum yolu sendromu),sarıhumma, karbonmonoksit zehirlenmesi, son dönem böbrek hastalığı, sıtma, addisonian krizi (akut adrenal kriz),medüller kistik hastalık, batı nil virüsü enfeksiyonu (batı nil ateşi),yetişkin beyin tümörü, beyin apsesi, akustik nöroma, endometriyozis, bademcik iltihabı, giardiyazis, beşinci hastalık, travmatik beyin yaralanmaları veya subdural hematom,leptospirosis ( weil hastalığı),subaraknoid hemoraji,düşük kan sodyum (hiponatremi),beyin anevrizması,dang humması, hellp sendromu, preeklampsi, hepatit a, shigella, toksik şok sendromu, akut dağ hastalığı, glakom, mide gribi ( gastroenterit ), premenstrüel sendrom (pms) vs…

Adet döneminde çok fazla kafein, alkol veya nikotin tüketmek de baş ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Almalısınız?

Birçok hafif-orta şiddette baş ağrısı ve bulantı zamanla kendi kendine düzelir. Örneğin, yaygın soğuk algınlığı ve grip vakalarının çoğu tedavi olmaksızın ya da evdeki basit yöntemlerle sakinleştirilir. Bazı durumlarda ise baş ağrısı ve bulantısı altta yatan ciddi bir sağlık sorunun belirtisidir. Baş ağrısı ve mide bulantısı zamanla kötüleşiyorsa veya baş ağrısı ve mide bulantısına eşlik eden aşağıda sayılan durumlar söz konusu ise hemen tıbbi yardım almanız gerekir; konuşma bozukluğu, karışıklık, baş dönmesi, boyun sertliği ve ateş,24 saatten fazla kusma, sekiz saat veya daha fazla idrar yapma, bilinç kaybı.

Ayrıca eğer baş ağrısı ile sık sık mide bulantısı yaşıyorsanız hafif olsa bile bir hastaneye gitmelisiniz.

Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı Tedavisi

Kendi Başınıza Yapabilecekleriniz:

Baş ağrısı ve mide bulantısı için tedavi, teşhisi konan hastalığınız ne ise ona göre uygulanacaktır. Örneğin, migren semptomlarını önlemek veya hafifletmek için yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya başka tedaviler önerebilir.

Örneğin, baş ağrılarınızın sebebi migren ise, karanlık ve sessiz bir odada kalmak ve boynun arkasına bezle kaplı bir buz kesesi koymak faydalı olabilir.

Baş ağrılarına ve mide bulantısına stresin neden olduğundan şüpheleniyorsanız, yürüyüş yapmak, sakinleştirici müzik dinlemek, sevdiğiniz şeylerle meşgul olup kafanızı dağıtmak gibi stres giderici faaliyetler faydalı olabilir.

Yine baş ağrılarına susuzluğun yani az sıvı tüketmenizin neden olduğunun farkına varırsanız veya kan şekeriniz düşükse, bir şeyler yemek ve yeterince sıvı tüketmek gereklidir.

Doktorun Uygulayacağı Tedavi Şekli

Öncelikle ağrıya sebep olan faktörler (örneğin gelirim, stres)bulunmalıdır ki buna göre nasıl önlemler alınması gerektiği belirlenebilsin. Kısaca hekim baş ağrısının altında yatan sebebi bulmaya çalışmalıdır. Yani bir baş ağrısının mutlaka bir sebebi vardır fakat birde sebebi bulunamayan baş ağrıları vardır.

Sebebi bulunamayan baş ağrılarında hekim, hastanın şikâyetleri doğrultusun da önerilerde bulunmaktadır. Örneğin yapılan tüm test ve tetkiklerde bir şey bulunamamasına rağmen, nöbetleşe, bazen bulantı, çarpıntı ve kusma ile başın yarısına kadar olan bir ağrı var ise doktor bu migren veya gerilim ağrısı diyebilmektedir. Bunun tedavisi için damarları rahatlatıcı, sakinleştirici ilaçlar yazarak şunlara şunlara dikkat ediniz gibi kişiye bir takım önerilerde bulunacaktır. Ayrıca bu anlamda hastanın şikâyetlerini doğru ve anlaşılır ifade etmesi ile doktorun hastasının şikâyetlerini iyi anlaması teşhis ve tedavi için son derece önemlidir.

Bazı baş ağrıları var ki bunlarda mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ani ve birdenbire başlayan ve çok şiddetli şekilde gelişen bir baş ağrısı buna örnek verilebilir. Diyelim ki normal baş ağrısı olan bir hastanın, enseden, başın bir yarısında ya da (erkeklerde özellikle sık gözlenen)  gözün bir tarafında-gözün etrafında olan ve göz yaşarması ile burun akması yapan ağrılar olabilir. İlk başta normal baş ağrısı olarak görülen bu ağrılar sonra çok şiddetli, kafam patlayacak gibi, hayatımda hiç böyle bir ağrı görmedim noktasına gelirse;  hastanın genel durumu iyi dahi olsa mutlaka önemsenmelidir. Bunun altında, başta baloncuk kanaması olmak üzere, tansiyon yüksekliğine bağlı bir takım beyin kanamaları veya inmeler çıkabilir. Bunun dışında eşlik eden baş ağrısına görmede bozulma, işitmede bozulma, şuur düzeyinde bozulma durumu varsa altında beyin ile alakalı bir sorun ya da damarsal sorunlar olabilir. Ağrı eğer başa ya da boyuna bir darbe /travma sonucunda oluştuysa boyun damarlarında yırtılma olmuş olabilir.

 

 

Etiketler