Basilli Dizanteri Nedir? Korunma Yolları Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 7.938
Basilli Dizanteri Nedir? Korunma Yolları Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ciddi bir sağlık sorunu olan ve tedavi edilemediği takdirde ölüme neden olabilen basilli dizanteri hastalığı virüs kaynaklı bir hastalık olup, ilgili virüsün doğrudan ağız yolu ile vücuda giriş yaparak burada bir müddet kuluçka süreci geçirdikten sonrasında kalın bağırsak mukozasına geçiş yaparak burada hızlı bir biçimde çoğalım göstermesi durumudur. Shigella adını alan bir virüs kaynaklı bir hastalık olan basilli dizanteri hastalığı birçok belirtileri bulunan ve belirtilerini gösterdikten itibaren hastanın ciddi anlamda huzursuzluk duymasına neden olan önemli ve riskli bir hastalıktır.

Basilli Dizanteri Rahatsızlığı Belirtileri İse Şunlardır;

Kuluçka süreci 24 ila 72 saat aralığında olan basilli dizanteri hastalığı bu süreçlerden itibaren ishal, iştahsızlık, şiddetli karın ağrıları, titreme, nöbetler halinde yükselen ateş, kusma, bulantı, sık meydana gelen sulu ve kalın dışkılama gibi birçok belirtiler göstermektedir.

Basilli Dizanteri Rahatsızlığı Tedavisi 

Başarılı bir tedavi açısından mutlak olarak erken zamanlı teşhis edilmesi gereken basilli dizanteri hastalığı tedavisinde ilk amaç olarak, hastanın kaybettiği suyun yeniden kazandırılmasıdır. Bu sebeple, hastanın yaklaşık olarak 6 saat içerisinde kaybettiği suyun 2 katı düzeyinde yeniden alması ve alınan suyun üçte ikilik düzeyinin bileşik ve üçte birlik düzeyinin ise, normal su olması, tedavide uygulanması gereken ilaç tedavisi riski söz konusu olmaması açısından önem taşımaktadır. Oldukça etkili antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilen basilli dizanteri hastalığı taşıdığı riskler nedeniyle hastane yatışı da gerektirebilmektedir.

Basilli Dizanteri Rahatsızlığı Korunma Yolları

Mutlak olarak korunulması gereken basilli dizanteri hastalığında bireylerin günlük olarak düzenli bir biçimde kişisel bakımlarını gerçekleştirmesi, hastalığa neden olan virüsün yer aldığı tüm nesnelerin temizlenmesi ve basilli dizanteri hastalığı teşhisi konulan hastalardan uzak durması uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Basilli Dizanteri Rahatsızlığı İleriki Evrede Ne Gibi Sağlık Problemlerine Neden Olmaktadır?

Tedavi edilemediği takdirde veya ileriki evrelere ulaştığı takdirde kanlı, irinli ve aşırı ishale, şiddetli ateş ve ciddi baş dönmesi gibi birçok sağlık sorunlarına neden olabildiğinden basilli dizanteri hastalığı ilk belirtisi görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulmalıdır.

Basilli Dizanteri Rahatsızlığı Hastada Neden Olduğu Diğer Olumsuzluklar Nelerdir?

Belirtilerini göstermesi ile birlikte hastada ayrıca günlük iş ve sosyal aktivitelerin de olumsuz etkilenmesine neden olabilen basilli dizanteri hastalığı, etkisini uzun süreçli olarak devam ettirmesi durumunda hastada ciddi anlamda rahatsızlıklar, uyku problemleri, algı problemi, aşırı halsizlik, aşırı yorgunluk, konuşma güçlüğü, denge problemi gibi birçok olumsuz durumlara da neden olabilmektedir.

Basilli Dizanteri Rahatsızlığında Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

İlgili virüsün vücuda giriş yaptıktan 1 ila 3 gün içerisinde belirtilerini gösteren basilli dizanteri rahatsızlığında ilk belirtinin fark edilmesi ile birlikte teşhis ve tedavi sürecinin kısa ve başarılı sonuçlar sunması açısından hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Toplumda ender görülen sağlık sorunlarından olan basilli dizanteri hastalığı özellikle çocuklarda daha erken zamanlı etkisini gösterdiğinden çocuklar açısından daha yüksek düzeyde riskler oluşturabilmektedir.

 

Etiketler