Baso (Bas, Bazofil) Nedir, Baso Yüksekliği, Baso Düşüklüğü

Yazar Yorum Yap 10.838
Baso (Bas, Bazofil) Nedir, Baso Yüksekliği, Baso Düşüklüğü

BAZOFİL (BAS)

Yetişkin bir insan vücudunda ortalama 5,5 – 6  litre kan bulunur. Basit bir hesapla, insan vücudunun 1/13’ü kan plazmasından oluşmaktadır. İnsan kanı temel olarak kana rengini veren hemoglobin hücreleri içeren alyuvarlardan ve metabolizmanın savunma sistemi olarak adlandırılabilecek akyuvarlar dan oluşur. Her bir al ve akyuvar hücresinin kendi içinde alt nitelikte farklı görevler üstlenen birimleri ve metabolizmayı tehdit eden herhangi bir hastalık durumunda açığa çıkan, antikor hücreleri vardır. Alyuvarların görevi, içerdiği oksijeni kan dolaşımı yoluyla diğer organlara ve hücrelere taşımak iken, herhangi bir hastalık durumunda metabolizmayı savunma görevini akyuvarlar ve alt hücre birimleri üstlenir. Mikrobik, bakteriyel yada virütik kaynaklı hastalık tehditi ile karşı karşıya kalan vücut, alyuvarlar vazifesiyle hemen bir savunma kalkanı oluşturur ve antikorlar metabolizmaya giriş yapan yabancı hücrelere karşı savaşır. Çeşitli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda ise Bazofil devreye girerek mikrobik / virütik saldırıya maruz kalan bölgede iltihap oluşturarak bölgeyi izole hale getirir. Böylece dış kaynaklı tehdite karşı enfekte olan bölgeye bir kalkan oluştururlar.

Bazofil, kemik iliğinde üretilir ve sadece metabolizma herhangi bir yabancı tehditin etkisi altında iken üretimi artar. Kandaki akyuvar seviesine göre normal şartlardaki oranı %0,5 – %1 aralığındadır. Lökosit olarak adlandırılan akyuvarlar arasında nadir görülen bir antikor tipidir. Sağlıklı bir kişiye yapılan Hemogram (kan sayımı) tetkiki yapıldığında sonuç olarak görülecek normal oranı, 1 mikro litre de 200 – 220 hücredir. Bazofillerin bir diğer görevi ise, içerdiği histamin bileşimi sayesinde kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Alerjik bünyeye sahip sahip insanlarda, alerjiye neden olabilecek maddeler ile temas halinde Bazofil seviyesi normalin çok üstüne çıkar ve ortaya Histaminik (alerji bozukluğu) tablosu çıkar. Enfeksiyon kaynaklı bir hastalığın oluşması durumunda mikrolitre de 2000 hücre seviyesine kadar çıkabilirler. Bu sayının üzerinde bir Bazofil seviyesi, ciddi bir biyolojik rahatsızlığa işaret edebilir.

Baso Yüksekliği

Baso Yüksekliği
Baso Yüksekliği

Normal seviyenin üzerinde seyreden Baso yüksekliği genelde enfeksiyon hastalıkların varlığına bağlanır. Ancak Bazofil seviyesinin normalden çok daha fazla yükselmesine neden olan başka durumlar ve hastalıklar da mevcuttur. Virütik hastalıklar olan Bronşit, alt ve üst solunum yolları hastalıkları, su çiçeği, farenjit ve anjin gibi hastalıklar, bazofil seviyesini yükseltirler. Bunların dışında bir tür anemi hastalığı olan ve alyuvar hücrelerinin henüz olgun hale gelmeden parçalanması ile gelişen Hemolitik Anemi hastalığı, bazofil seviyesinin yükselmesine neden olur. Bunun nedeni; yetersiz sayıda olan alyuvarların kemik iliği tarafından yerinin doldurulamamasıdır. Bir çeşit lenf kanseri olan Hodgkin hastalığıda, bağışıklık sistemini oluşturan temel taşlardan biri olan lenf bezlerinin hastalık nedeni ile görevini yapamaz hale gelmesinden dolayı metabolizma daha fazla Bazofil üretir ve kanda ki bazofil seviyesi yükselir. Ayrıca kemik iliğinin fonksiyonlarını bozan Miyeloproliferatif hastalıklar da bazofil seviyesini normalin çok üstüne çıkarabilir. Sinüzit, farenjit, tonsilit ve menenjit gibi iltihaplı hastalıklar ve hormonal rahatsızlıklar olan Hipotiroidizm (Tiroid hormonu düşüklüğü) ve Östrojen hormonunun artışı, Bazofil seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Baso Düşüklüğü

Baso Düşüklüğü
Baso Düşüklüğü

Baso seviyesinin normal seviyelerde olması sağlıklı kişiler için herhangi bir hastalığa işaret etmez. Enfektif bir rahatsızlık yaşamayan kişilerde bazofil seviyesi düşük aralıklardadır. Ancak bazı durumlarda bu düşüklük bazı hastalıkların yada kalıtsal durumun varlığına işaret edebilir. Baso hücre sayısı mikrolitre de 40’dan az ise anormal bir durum söz konusudur. Yoğun zihinsel stres, genetik faktörler, Hipertiroidi tablosu (aşırı tiroid hormonu salgısı), gebelik ve kortikostereoid (kortizon ilaçları) kullanımı baso düşüklüğü nedenidir.