Bebeğimi Kaç Yaşına Kadar Emzirmeliyim?

Yazar Yorum Yap 1.733
Bebeğimi Kaç Yaşına Kadar Emzirmeliyim?

Amerikan Pediatri Akademisi, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen emzirme süresi “ilk 6 ay için sadece anne sütü” şeklinde belirtiliyor. Bununla birlikte, emzirmenin ne zaman bitirileceği konusunda ortak bir görüş bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 2 yaşına kadar anne sütü vermeyi ve Amerikan Pediatri Akademisi ise 1 yaşına kadar anne sütünü tavsiye ediyor. Devam etme tercihi anne bebek ikilisine bırakılıyor. Türk doktorları ise emzirmenin ek gıda ile birlikte iki yaşına kadar devam etmesini öneriyorlar.

Memeden kesme süreci nasıl olmalı?

Bebeğin emmeyi yavaş yavaş bırakması gerekiyor. Bebeğin memeden ayrılırken duygusal bir travma yaşamaması için oldukça dikkatli ve özenli davranmak gerekiyor. İşte doktorlardan emzirmeyi bırakma sürecinde olan annelere altın tavsiyeler

 1. Emziriyorsanız ve kararınızda emin değilseniz, olumsuz deneyimler yaşamamak için doktorunuza danışın.
 2. Anne sütünün 6 ay sonra anne ile bebek arasında bir bağ haline geldiği bilinmektedir. Anne sütünün aniden kesilmesi, bebek için travmatik olabilir. Bu nedenle yavaşça bıraktırmak en doğrusudur.
 3. Acil ve erken sütten kesmenin etkileri sadece bebekte değil, aynı zamanda annede de görülür. Süt birikimi nedeniyle göğüslerde aşırı gerginlik olabilir. Bu durumda, annenin sütü sağarak boşaltması gerekebilir.
 4. Bağımlılık haline gelen bebek artık emzirilmemişse, annesinin artık onu sevmediğini ve onu terk ettiğini düşünebilir. Bu dönemde çevredeki insanların eskisinden daha fazla destek olarak bebeğin bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmasına yardımcı olmaları gerekir.
 5. Emzirmeyi bırakmak istediğinizde, bebeğin hayatında herhangi bir stres faktörü bulunmamalıdır(hastalık, yeni bir bakıcı, annenin işe başlaması vs…).
 6. Emzirme adım adım yapılmalıdır. Önce öğle öğünü kesilebilir. En son gece beslenmeleri kesilir. Bir öğün kesildikten 2-3 gün sonra diğer öğün kesilmelidir. Anne sütü yerine devam sütü veya bebeğin sevdiği gıdalar verilerek bebeğin memeyi hatırlaması engellenmeye çalışılır.
 7. Anne sütünü azaltmak için emzirme süreleri kısaltılmalıdır.
 8. Emzirmeyi bırakma eylemi mümkün olduğunca günlük yaşam döngüsünde olmalıdır. Örneğin, aile üyelerinizden birini kaybetme veya bir seyahate çıkma durumunda memeden kesme ertelenmelidir.
 9. Anne sütü, bebek için bir ayindir. Bu ritüel de değiştirilebilir. Emzirirken kullandığınız şeyleri değiştirin, eskiden emzirdiğiniz odada bulunmayın.
 10. Gece uyanmaları esnasında, babası, şartlandırmayı azaltmak için bebeğin yanına gidebilir. Bazen su bazen sevgi sunabilir. Annenin etrafında olmadığı gündüz vakitlerinde babasının beslemesi faydalı olabilir.
 11. Konuşmalarınızı anlayacak döneme geldiğinde bebeğinizle konuşarak daha az meme emmeye ikna etmeye çalışabilirsiniz.
Etiketler