Bebek Odası Dekorasyonunun Bebek İçin Önemi

Yazar Yorum Yap 1.169
Bebek Odası Dekorasyonunun Bebek İçin Önemi

Bebek odası dizayn olarak, bebek sahibi olmayı bekleyen bir ailenin en çok üzerinde duracağı alan olmalıdır. Evinize yeni gelecek olan bebeğinizin rahat, sağlıklı temiz bir ortamda büyümesi onun yaşamı için önemlidir. Sağlıklı bir ortamda büyümeyen çocukların bağışıklık seviyeleri düşük olup hasta olmaya, hastalıklara daha çok meyilli olurlar. Sağlıksız bir ortamda sürekli hasta olarak yetişen çocukların gelişim ve öğrenme kabiliyetlerinde bir hayli düşüşler olur.

Bebek odası evin hangi cephesinde konumlandırılmalıdır?

Bebek odası için yer seçiminde evin en çok güneş alan odası seçilmelidir. Aynı zamanda bu oda ebeveyn yatak odasına da yakın olmalıdır. Bebek odası iyi hava sirkülasyonuna sahip olmak zorundadır. İyi bir hava dengesine sahip olmayan oda havasız, rutubetli ve nemli olacak bu da birçok bakterinin üreyip bebeğinizi hasta etmesine neden olacaktır.

En iyi bebek odası nasıl tasarlanır?

Duvarlar:

Bebek odalarının renk seçimi kesinlikle yumuşak tonlarda seçilmelidir. Sert tonlar kullanılmamaya özen gösterilmeli ortamı daha sakin tutacak renkler ön plana gelmelidir. Duvarlarda kullanılabilecek renklerden bazılarına örnek sarı, mavi, pembe, beyaz ve krem rengi olabilir. Duvarlar boyandıktan sonra oda steril bir hale getirilmeli boya kokusu odadan soyutlandırılmalıdır. Ek olarak isteğe göre 3 yönden duvar boyatılıp tek yönden duvar kağıdıyla kaplama da yapılabilir. Fakat duvar kağıtlarında da bebek odası için açık renkler kullanılmalıdır. Bu açık renklerin kullanımı ortamı daha dingin ve huzurlu yapmaya yöneliktir.

Zemin:

Bebek odalarında zeminler kesinlikle parke olmalıdır. Parke hem ortamı daha sıcak gösterecek hem de temizlik açısından daha hijyenik olacaktır.

Parke seçiminde renk tercihinizi açık yapmanız odanın rengine uyum sağlayacak ve huzuru tümüyle sağlamış olacaksınız.

Mobilya Seçimi:

Mobilya seçiminde ihtiyacınız olanlar bir adet bebek yatağı, bir ecza dolabı, bir kıyafet dolabı, bir adet kanepe ve depolama yapabileceğiniz raflı dolaplardır. Mobilyanın renk seçimi odayla uygun olmalı, zeminde bir adet halı bulunmalıdır.

Perdeler koyu renk seçilmeli, gerektiği yerde güneşi kesip bebeğinizin uyuması için odayı loş bir ortama dönüştürecek özellikte olmalıdır.

Odada bebeğinizin uyumasını kolaylaştıracak ninni sesi çıkaran müzik çalan bir oyuncak komodin üzerinde bulundurulabilir.

Bebeğinizin kıyafetleri bebek odası için olmazsa olmaz kıyafet dolabında temiz bir şekilde saklanmalıdır.

Bebek odasında kesinlikle parfüm ve benzeri kokular kullanılmamalı. Oda bebeğiniz odada değilken temizlenip havalandırılmalıdır. Havalandırma işlemi gün aşırı unutulmadan yapılmalıdır.

Etiketler