Bebekler Neden Uyumaz ?

Yazar Yorum Yap 1.571
Bebekler Neden Uyumaz ?

Yeni doğan bebeklerin sürekli mızmız olması ve sürekli ağlaması her zaman hasta olduğu anlamına gelmez. Onlar hayata alışmak için küçük bedenleri ile annelerine sımsıkı sarılırlar ve annelerinde sadece şefkat beklerler. İlgisiz bir bebek sürekli ağlar ve mutsuz olur. Annenin bebeğine karşı yaklaşımı oldukça önemlidr. Onu tutarken nasıl tutmasını bilemli ve bebeği incitmeden sağlıklı bir şekilde büyümesine katkıda bulunmalıdır. Bebekelrin uyuması onların gelişimi için çok önemlidir. Özellikle yenidoğan bebekler çok fazla uyumayı sever hatta neredeyse gözleri hiç açık değildir. Bu onlarda anne karnında gelişmiş bir alışkanlıktır. Zamanla dünyayı tanıyacak ve yakınındakilerine meraklı gözlerle bakmaya başlayacaktır. Bir anne için en merak edilen konu bebeğim neden çok uyuyor ya da neden uyumuyor sorusudur . Bunun için yeni anne olmuş kişilere vereceğimiz en kesin cevap bebekler hem çok uyur hem de hiç uyumayabilir. Bunun nedenin altında hastalık,açlık,altını kirletme ve bir takım benzeri huzursuzluklar bebeğin uyumamasına neden olabilir Özellikle sürekli acıkma ihtiyacı duyan bir bebek her 2 saatte mutlaka emzirilmeli,karnı doymalıdır. Bebek çocukluk evresine kadar dilsizdir ve konuşamaz. Bu nedenle sıkıntılarını paylaşamaz. Bunu annesine detaylı yoldan yansıtmak için ağlar ve uyumaz. Mızmızlığı sorunu çözülünceye kadar devam eder.

 

Bebeklerin Uyumamasının Nedenleri

 

– Bebeğinizin karnı acıkmış olabilir ve bu açlık hissiyatı uykusunu dağıtabilir. Bebeği doyurarak uyuttuğunuzdan emin olmalısınız.

– Bebeğinizin muhtemelen altı kirli olabilir. Bezinde kaka ve ya idrar birikmiş ise bu onu doğal olarak rahatsız edecektir. Huzursuzluğunu gidermeniz için bebeğin sıklıkla altını değiştirmelisiniz. Rahata eren bebek bir süre sonra mışıl mışıl uyumaya devam edecektir. Bebeğin bezi değiştirilmediği zaman bebekte ciddi alerjiler ve pişikler olur. Bebek kaptığı mikroptan dolayı ishale yakalanabilir. Bebeklerde gelişen zehirli ishal ciddi anlamda risk oluşturabilir.

-Bebeğin herhangi bir yerinde ağrı varsa kıvranacak,sağa sola dönecek ve bunu ağlayarak size yansıtacaktır. Bebeğin ateşini kontrol edin ve her şeyi yapmanıza rağmen uyumuyorsa ciddi bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Hemen bebeğin bir çocuk kliniğine götürmenizde fayda vardır.

– Bebeğiniz susuz kalmış olabilir . Gece genelde  6 Ay üzeri bebekler çok susarlar.  Fakat ,Yen, doğan bebeklere fazla su verilmez . Bu nedenle onlara 1 tatlı kaşığı kadar su vermeniz yeterli olacaktır. Bu onların su ihtiyacını karşılar. 6 ve 10 aylık bebekler ek besine geçtiklerinde su ihtiyaçları artar en az yarım biberon su içmeleri gerekir.

-Bebeğin yatış poziyonu çok önemlidir. Eğer bebek sizinle yatmaya alışmış ise on yanınızdan ayırdığınız zaman uyumak istemeyecektir.Bir süre bunu yavaş yavaş alıştırarak yapmanız gerekir. Bebek sizden ayrılığı hemen kabullenmeyecek,uyumayacaktır.

– Bebeği ayakta sallanmaya alıştırmış iseniz bu düzenle uyumak isteyecektir. Bebeğin yatma şeklini bilmeniz gerekir. Onu uyuması için sevdiği şeyleri yapın. Alıştırdığınız gibi devam edin yarım bırakmayın.

-6-10 ay içinde yer alan bebekler oyun oyma özelliğine sahip olurlar ve sürekli sizinle oynamak isterler bu  nedenle uyumak istemeyebilirler.

– Bebeğin uyku düzeni kesinlikle bozulmamalıdır. Planlı ve düzenli uyuma alışkanlığı sağlanmalıdır. Bebekler için uyumak gelişmek demektir.

-Bebek diş çıkarma döneminin içinde ise uyku düzeni bozulabilir.

-Bebeğin sessiz ve karanlık ortamda uyuma alışkanlığı sağlanmalıdır. Çok fazla gürültü bebği rahatsız edebilir hatta korkutabilir. Bu nednele bebği sesszi yerlerde uyutunuz.

-Bebeğin odasında onu korkutacak oyuncaklar varsa onları mutlaka kaldırmalısınız. Bebeğin odasında oyuncak 1 yaşından sonra olmalıdır. Şuan için oyuncaklarda keyif alamayabilirler ve bu oyuncaklar ciddi anlamda onları korkutabilir.

-Bebeğin uyuması için güzel müzikler açın sesini fazla açmadan uyku getirecek modda olmalıdır.

-Bebeğin uyumaması her şeye bağlı olabilir.

 

Bebeklerin uyumasını kolaylaştıracak uygulamalar

Bebek annesinin gözünün içine bakar ve ondan aldığı huzur ve şefkat ile uyumaya başlar. Bebeğin çabuk uyuması için yapmanız gereken sessiz hafif bir gece lambasında  fazla aydınlık olmayacak bir ortamda uyumasına yardımcı olmanızdır. Bebeğinizi kucağınıza alın. Bir eliniz başında diğer eliniz kalçasında olacak şekilde hafifçe sırtına vurun. Bu ona masaj gibi gelecek aynı zamanda gaz problemi varsa daha çabuk çıkartmasına yardımcı olacaktır. Bebeğin iyice doyduğundan emin olunuz. Onu emzirdiğinizde artık kendini geri çekiyor ise yeteri kadar sütünüzü almıştır. Ufak huzur veren ninnileri sessizce kulağına doğru fısıldayın. Bir yandan sırtınız sıvazlarken diğer yandan güzel bir ninni daha kolay uykusunun gelmesini sağlayacaktır. Bebek uyku moduna geçmeden önce en önemli kural bezinin kontrolüdür. Bezi ıslak ise bu onu rahatsız edecektir. Temiz kuru bir bez  daha rahat uykuya dalmasına aracı olur. Diş çıkartma döneminde ise bebek biraz sizi yoracaktır. Bebek hasta olmadığı sürece ilgi ile hemen uykuya dalabilir.Bebek eğer oyunçağına gelmiş ise gece sizi uykudan uyandıracak geç saatlere kadar sizinle oyun oynamak isteyecektir. Bebekler birçok nedene bağlı uyumayabilirler. Önemli olan onların hassasiyetini kavramak ve sizden ne istediğini bilmektir. Bebeğinize gereken özgüveni önceden sağlamalısınız. Birçok bebek korktuğu için uyumayabilir.

Etiketler