Bebeklerde Balgam Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 904
Bebeklerde Balgam Nedenleri ve Tedavisi

Soluk borusunun içi mukus ve tek yöne doğru çalışan titrek tüylü hücrelerle kaplıdır. Yaşamak için sürekli solunum yaparız. Solunum yollarına giren havadaki tozlar ve mikroplar mukusa yapışmaktadır. Soluk yollarında biriken mukusa balgam denir. Balgamın koruyucu bir özelliği olsa da içinde tutulan mikroorganizmalar nedeniyle dışarı atılamaması hastalanmamıza da neden olabilir. Balgam oluştuktan ve biriktikten sonra ara ara öksürükle dışarı atılır. Bebeklerin akciğer ve solunum yolları yeteri kadar gelişmediğinden ya da gelişme aşamasında olduğundan tozlar, diğer bazı küçük parçacıklar ve mikroplar mukus tabakası tarafından yeterince tutulamadığından solunum yollarını ve akciğerleri tahriş eder. Biriken mikroplar nedeniyle burun tıkanabilir, genizde de mukus ya da balgam birikimi olabilir.

Bebeklerde Balgam Sebepleri

Soğuk algınlığı, grip, mevsimsel salgın hastalıklar nedeniyle bebeklerde balgam birikebilir. Bebeklerin bulunduğu ortamda sigara içiliyor olması, ortam havasının kirli, tozlu olması, biberon, emzik gibi eşyaların kirli olması solunum yollarının tahriş olmasını, hastalanmasını ve balgam birikimini kolaylaştırır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigara dumanı, tozlu hava solunması akciğer ve solunum yollarının sağlığı bakımından zararlıdır. Bebeğin beslenmesi için kullanılan biberon, kaşık, emzik gibi eşyalarda da yeterince hijyen sağlanmalıdır. Bebekler kendilerini koruyamayacağından bu görev ailenindir. Hassas ve küçük bedenlerin sağlıklı kalabilmesi için gerekli tüm önlemler alınmalı, doktorların önerileri de dikkate alınmalıdır.

Balgam Çıkarılmasına Nasıl Yardımcı Olunur?

Bebeklerde oluşan balgamın rengi gözlenmelidir. Balgam renginin koyu sarı olması solunum yollarında virüs ve benzeri mikropların biriktiğini gösterir. Tedavi gecikirse bronşit ya da zatürre olma ihtimali bulunur. Gri renkli balgam sigara dumanı ya da kirli havadan kaynaklanır. Önlemde gecikilirse rengi sarıya dönebilir ve akciğer sorunlarına yol açabilir. Yeşil renkli bir balgamın sebebi ise bakterilerdir. Tedavisiz bırakılırsa akciğer apsesine, kronik bronşite yol açabilir. Rengi ve sebebi ne olursa olsun her türlü balgam bebeklerin solunumunda sıkıntı yaratır ve hırıltılı nefes alınmasına sebep olur.

Balgamı olan bebekler huzursuzdur, kolay uyuyamaz, kolay beslenemez ve ağlar. Sıkıntılarını giderilmek,  balgamlarını çıkartabilmek için bebeklere yardım edilmelidir. Bebeklerin balgamlarını dışarı atması zordur. Eğer bebek öksürebiliyorsa balgamını kolay çıkarması için yüzükoyun, dizleri üstünde olacak şekilde yatırılmalı ve sırtına hafif vuruşlar yapılmalıdır. Balgamını kolay çıkaramıyorlarsa başlarının ve sırtlarının altı bir yastıkla desteklenmeli ve dik uyumaları sağlanmalıdır. Bu önlem balgamın fazla birikmesini engeller.

Bebeklerde Balgam Tedavisi

Yeterince önlemler alınsa da eğer hasta olduğu ve bebeklerde balgam biriktiği fark edilirse kesinlikle bir doktora danışılmalıdır. Bebeği muayene eden doktorlar en doğru kararı ve ilacı verecektir. Bebeklere hiçbir zaman doktor kontrolü olmadan, rastgele bir şurup, ilaç veya besin takviyesi verilmemelidir. Bebeğin bulunduğu ortamın havası tozsuz, dumansız ve temiz olmalı, bebeğin yanında sigara içilmemeli, rahat nefes alabilmesi için oda uygun bir şekilde nemlendirilmelidir.

 

Etiketler