Bebeklerde Bıngıldak Çökmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 2.903
Bebeklerde Bıngıldak Çökmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde bıngıldak çökmesinin nedeni ve nasıl geçeceği özellikle yeni bebek sahibi olmuş ya da bebek bekleyen anne babaların en fazla merak ettiği konulardan biri olurken, bıngıldak nedir sorusu da oldukça fazla sorulmaktadır. Bıngıldak asıl anlamda bebeğin doğum kanalından geçerken kafasını esneterek, kafasına zarar vermeden rahim kanalından geçmesini sağlayan, bunun yanında farklı fonksiyonlara da sahip ve bebeğin beynini koruyan yumuşak kemiksi dokuya verilen isimdir. Yani bebeklerin beyninin korunmasında en önemli koruyucu yapı olarak da isimlendirilebilir.

Bıngıldak Nerede Yer Alır?

Bıngıldak tam olarak bebeğin kafasının üst kısmında, kemiklerin birleştiği noktadaki boşlukta bulunmakta ve toplamda 6 adettir. Bu yumuşak kemiksi dokunun bebeklerde henüz birbirine kenetlenmesi tamamlanmamıştır. Yetişkinlerde ise bu kenetlenmenin tamamlandığı görülmektedir. Halk arasında bebeklerin bıngıldaklarına zarar verilebileceği şeklinde önemli kaygılar bulunurken, anne babalar tarafından da bu korkuların oldukça arttığı görülmektedir. Önemli bir detay olarak 6 adet olan bıngıldağın doktorlar haricindeki kişiler tarafından en fazla 2 adetinin fark edilmesi mümkündür. Bu nedenle çok zor ve nadir de olsa en fazla iki adet bıngıldağa zarar verme olasılığı bulunmaktadır.

Bıngıldak Ne İşe Yarar?

Bıngıldak birçok farklı fonksiyona sahip bir yapıda olmakla beraber asli görevi bebeğin doğumu sırasında kafatasını korumaktır. Bıngıldak bebeğin doğum esnasında kanaldan geçerken kafasını esnetmesini sağlarken, doğum sırasında uzayan bebeğin kafasının da normale dönmesi anlamında oldukça önemlidir. Bıngıldak ne işe yarar ile ilgili belirtilmesi gereken bir başka durum ise bıngıldağın görevinin doğumla sınırlı kalmadığıdır. Bıngıldak doğumdan sonra da bebeğin büyüyen beyninin kafatasıyla karşılaşmaması için oldukça önemli bir fayda sağlamaktadır. Bu sayede bıngıldaklar beynin büyümesi için gerekli alanı esneklik özellikleriyle sağlarken, zamanı geldikten sonra bıngıldakların kapanması ile birlikte beynin büyümesinin de yavaşladığından söz edilebilir. Özellikle bebek iki yaşını doldurana kadar beynin çok hızlı büyümesine kafatasının uyum sağlayabilmesi için bıngıldak varlığı oldukça değerlidir.

Bıngıldağa Zarar Vermek Mümkün Mü?

Uzmanlara göre bebeklerin bıngıldaklarına değil dokunmak, ellemek ya da yıkamak; vurma ve çarpma ile bile zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. Bıngıldak sanılanın aksine çok hassas olmayan ve çok korunaklı bir bölgedir. Bıngıldağın altında bulunan, oldukça sıkı, güçlü ve sağlam olarak nitelendirebilecek zar aktif bir şekilde beyni korurken her şeye rağmen bıngıldağa baskı yapılmaması önemli bir tavsiye olarak göze çarpmaktadır.

Bıngıldak Neden Çöker, Çökme Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerdeki bıngıldak çökmesinin en büyük nedeni bebeğin susuz kalmasıdır. Özellikle ishal olan bebeklerde çok sık görülen bebeklerde bıngıldak atması ya da bıngıldak çökmesi için annelerin bebeklerin su ihtiyacının karşılanması için bebeklerini sık sık emzirmesi gerekmektedir. Bıngıldağın fazla şişik olduğunun görülmesi durumunda ise bebeğin kafa içi basıncının yüksek olduğu düşünüleceğinden vakit kaybedilmeden bir çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir. Bıngıldakta şişme menenjit adı verilen beyin zarı iltihapı, tümör ve hidrosefali denilen kafa sıvısının artması gibi olumsuzluklar neticesinde ortaya çıkabilir.

Bıngıldağın Normal Olarak Kapanma Zamanı Nedir?

Bebeklerde bıngıldak kapanması normal olarak 12 ile 18 ay arasında kapanırken, bazı çocuklarda oldukça nadir de olsa arka bıngıldağın da açık olduğu görülmekte ve bunun en geç 90 gün içerisinde kapanması beklenmelidir. Bıngıldağın 12 aydan önce kapanması durumunda ise bebeğin sıkça baş çevresi ölçümü yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bıngıldak ölçümleri bebek doktorları tarafından düzenli periyotlar halinde yapıldığından doktor harici herhangi bir kontrol yapılmasına da gerek yoktur.

Etiketler