Bebeklerde Geniz Akıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 1.537
Bebeklerde Geniz Akıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Bebeklerde geniz akıntısı görüldüğünde ebeveynleri büyük bir telaş sarar. Ancak bebekler de yetişkinlerden farklı hastalıklar yaşamazlar. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak gelişen geniz akıntısı problemi, bebeklerde de sıkça görülmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri daha az gelişmiş olduğu için hastalıkları atlatması daha zor olabilir. Üstelik bebeklere her türlü tedavi yöntemi de uygulanamaz. Bu yüzden bebeğinizde geniz akıntısı problemi varsa, geciktirmeden doktorunuza görünmeniz gerekir. Bebeğinizde rastlanan durumun geniz akıntısı olup olmadığını anlamak için öncelikle geniz akıntısının ne olduğunun bilinmesi gereklidir. Ardından bebeklerde geniz akıntısı ve balgam problemleri çözüme kavuşturulabilir.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Nedir?

Bebeklerde geniz akıntısı, çoğunlukla soğuk algınlığına bağlı olarak gözlemlenir. Bu problem ortaya çıktığında bebeklerin boğazından burnuna doğru bir salgı ilerler. Bu salgının ilerlemesi, sinüs boşlukları aracılığıyla gerçekleşir.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Neden Olur?

Bebeklerde geniz akıntısı belirtileri gözlendiğinde, bu akıntının nedeni iyi saptanmalıdır. Bu akıntının nedeni sizi doğru tedaviye yönlendirecektir. Geniz akıntısının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden en sık rastlanılanları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Astım
  2. Alerji
  3. Sinüs İltihapları
  4. Soğuk Algınlığı
  5. Diğer Nedenler

Bu nedenlerden hangisi bebeğinizde geniz akıntısına sebebiyet veriyorsa, bu nedene dayanarak tedavi yöntemi belirlenmelidir. Söz konusu bebeğiniz olduğu için, riske atmadan doktorunuza gitmeniz en doğru çözüm olur.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Belirtileri:

Bebeklerde geniz akıntısına ne iyi gelir sorusu cevaplanmadan önce, bebeğinizde geniz akıntısı olup olmadığından emin olmak için belirtileri kontrol etmeniz gerekir. Bebeğinizde geniz akıntısı varsa, sürekli öksürdüğüne şahit olabilirsiniz. Hatta bu öksürük çok şiddetliyse, bazen kan da gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra nefes alıp vermede zorluk yaşanması da geniz akıntısının en büyük belirtilerinden biridir. İştahsızlık ve yutkunmada problemde geniz akıntısına sinyal veren diğer belirtilerdendir.

Bebeklerde Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde geniz akıntısı tedavisi uygulanırken farklı yöntemler izlenebilir. Bu yöntemler genel olarak bebeğin durumuna ve akıntının şiddetine göre değişiklik gösterecektir. En risksiz ve en doğru sonuçları veren tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Emzirmek
  2. İlaç Tedavisi
  3. Nane Yağı Masajı
  4. Aspiratör ve Tuzlu Su
  5. Diğer Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde geniz akıntısına ne iyi gelir bitkisel yöntemlerle de cevaplanabilen bir sorudur. İlk tedavi yöntemi her şeyin en doğalı olan emzirmek olacaktır. Bebeğinizi emzirerek çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığını güçlendirebilirsiniz.  Bunun yanında bebeğinizin burnuna tuzlu su da damlatabilirsiniz. Solunum yolu hastalığından kaynaklanan bir geniz akıntısını olduğunu düşünüyorsanız ve şiddetli bir akıntıysa, doktorunuza başvurarak ilaç tedavisinde de bulunabilirsiniz. Nane yağı ve diğer yöntemler de bebeğinizin tedavisinde bitkisel çözümleri sunacaktır. Bu yöntemlerden hangisini tercih edeceğiniz sizin ve doktorunuzun kararı olacaktır.

Etiketler