Bebeklerde İştahsızlık Nedir? Tedavisi ve Çözümleri

Yazar Yorum Yap 1.093
Bebeklerde İştahsızlık Nedir? Tedavisi ve Çözümleri

Bebek ailenin en güzel, en masum üyesidir. Bebek, ailenin gözbebeğidir. Daha doğmadan yatağı, kıyafetleri, bezi, biberonu derken birçok ihtiyacı tamamlanır. Bebek doğduktan sonra bebeğin elbette ki belli başlı ihtiyaçları vardır. Bunların başında da beslenme gelir. Bebek için en yararlı besin tartışmasız anne sütüdür. Özellikle ilk 6 ay bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Bu süreçte bebeğin anne sütünden başka bir besine de ihtiyacı yoktur. Bu konuda mutlaka bilinmesi gereken bir husus vardır. Bebeğe özellikle ilk 6 ay kesinlikle anne sütü ya da mama dışında yiyecekler verilmemelidir. Çünkü yeni doğmuş bir bebeğin sindirim sistemi diğer yiyecekleri hazmedecek şekilde gelişmemiştir. Ve bebeğe verilen besinler fayda yerine zarar getirebilir.

Bebekler doğduktan sonra kilo kontrolleri periyodik olarak yapılır. Her bebeğin gelişimi birbirinden bağımsız olsa da ortalama değerlerin çok altında ya da üstünde olması gidişatta bir anormalliğin olduğunu gösterebilir. Bebek ilk 6 ay çok hızlı büyür ve bu sürede sağlık kuruluşları tarafından bebeğin aylık büyüme takibi yapılır. Bu süreçte anormal bir durum olduğunda aile ile paylaşılır.

Bebeklerde belirlenen değerlerin çok altındaki kilo ya da boy anormal ise yine aynı şekilde kilo ya da boy olması gerektiğinden çok fazla ise bunun sebebi araştırılmalıdır. Kilo ya da boyun normal değerler dışında olması beslenme ya da sağlık problemleri olduğunun bir göstergesi olabilir. Bunun için dikkatli olmak da fayda vardır.

Aileler, bebeklerin kilolarına çok önem verirler. Ve sürekli bir şeyler yedirmek isterler. Oysa bebeklerin mideleri çok küçüktür. Önemli olan onlara çok yedirmek değil, yediklerinin vitamin ve mineral bakımından zengin olmasıdır. İşte tam da bu yüzden yiyecekleri oldukça karışıktır. Ama kimi bebekler çok iştahlı değildir. Bebekler 6 aylık oluncaya kadar anne sütü alır. Eğer bu süreçte bebek yeterince gelişmediyse, anne sütünün yetersiz olabileceği düşünülür ve mamaya geçilir. Tabii buna doktor karar vermelidir. Belki de bebeğin gelişememesinin altında farklı sağlık problemleri yatmaktadır. Bu yüzden kararı doktor vermelidir. Bebek 6 aylık olduktan sonra ise ek gıdaya geçilir. Ama mümkün olduğu sürece 2 yaşına kadar bebek bir yandan da anne sütü emmeye devam etmelidir. Ek gıdaya geçildikten sonra bebeğe farklı karışımlarla besinler verilmeye başlanır. Ama her bebek aynı hevesle yiyecekleri yemeyebilir. Bu durum da ailelerini üzer. Unutulmaması gereken nokta şudur ki bebeğin kilolu olması sağlıklı olduğunun bir göstergesi değildir. Önemli olan bebeğin sağlıklı olmasıdır. Bu anlamda çok endişe duyulmamalıdır. Her bebek her yiyeceği yemek istemeyebilir ya da zaman zaman iştah kaybı yaşayabilir. Eğer iştah kaybı uzun süreli ve yaşıtlarına göre belirgin bir gelişmeme durumu varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ama bebek kısa süreli iştahsızlık yaşıyor ve gelişiminde bir problem yok ise endişe edilecek de bir durum yok demektir. Bununla birlikte bebekliğin bazı dönemlerinde iştahsızlık yaşanması normaldir. Örneğin ilk yürümeye başladığı zamanlarda ya da farklı ilgi alanları oluşmaya başladığında beslenme ikinci plana düşebilir.

Bebekler büyüdükçe de beslenme öğünleri azalır. Yine abur cubur yemek iştahlarını kapatır. Bu yüzden özellikle gelişme döneminde olan bebeklerin ve çocukların alması gereken vitaminleri, mineralleri alması için öncelik doğru besinlerle beslemektir.  Bebekleri iştahsız olan aileler öncelikle sabırlı olmalıdır. Eğer bebeğin sağlık sorunu yoksa bu geçici bir durumdur ve elbet acıktığında yiyecektir. Büyümesi ve gelişmesi normal olan bir bebek alması gereken besinleri alıyor demektir.

Etiketler