Bebeklerde Konak Neden Olur, Ne Zaman Temizlenir?

Yazar Yorum Yap 1.242
Bebeklerde Konak Neden Olur, Ne Zaman Temizlenir?

İlk kez anne olacak adayların hamilelik döneminin başlaması ile birlikte hem heyecanları hem de merakları artarken yeterli bir anne olup olamayacakları konusundaki korkuları da doğru orantılı olarak artar. Çünkü siz annesiniz ve mükemmel olmalısınız gibi bir kanı oluşur ancak bir taze anne her konuda bilgi sahibi olamayabilir. Bizlerde anne adaylarının bu korkularını aşabilmek ve bilgilendirmek adına bebeklerin olmazsa olmazı olarak görülen ve annelerin kâbusu haline gelen bebeklerde konak neden olur temizlenmesi için neler yapılabilir gibi yazımızla destek olmak istedik. Öncelikle konak nedir ona bakalım, 3 hafta ile 12 ay arasında olan bebeklerde görülen ve rengi griden sarıya kadar değişkenlik gösteren saçlı deri ile birlikte kulak arkası ya da kaş ve yanaklara kadar etki edebilen kaşıntılı bir hastalıktır. Bebeklerde en sık olarak ilk 3 aylık dönemde görülür, genel olarak saçlı kafa derisinde rastlanılsa da bazen yanak bölgelerine ya da boyun katlamalı bölgelerine kadar inebildiği gözlemlenmiştir.

Bebeklerde konak neden olur sorusunun cevabı uzmanlarca ne bir biçimde cevaplanmasa da doğum sırasında hormonların anneden bebeğe geçmesi ile bebeğin saç enzimlerinin aşırı yağ üretimini tetikleyip bu sorunu ortaya çıkardığını düşünülmektedir. Yani toplumda yer alan ve yanlış olan genel kanının yani temizlik ve hijyen yoksunluğundan kaynaklı değil anne karnındaki maruz kaldığı hormonsal yükseklik seviyeleri kaynaklıdır. Kişilerin çoğu konağı bir sorun gibi görse de uzmanlara göre bir hastalık niteliği taşımaktadır ancak yine de çok küçük yaşlardaki bebeklerden bahsedildiği için çok fazla bir tedavi uygulaması düşünülemez. Uzmanların önerileri arasında konak şampuanları ve zeytinyağı kullanımı vardır ancak nadir sayılabilecek bazı durumlarda doktor gözetimi eşliğinde kortizon içerikli bazı ilaçların kullanımı söz konusu olabilmektedir.

Bebeklerde konak ne zaman temizlenir sorusu da annelerin sorma olasılığı yüksek bir sorudur, aslında tam olarak bir zaman dilimi belirlenmediği gibi genel olarak yapılan uygulamalar bazen banyo öncesi bazen de banyo sonrası olarak önerilir. Konak temizlenmesi açısından en fazla önerilen ürünler zeytinyağı, karbonat ve yumuşak uçlu tarak ya da fırçalardır. Çünkü yağ ile yapılan masajlar temizlenme açısından tek başlarına yeterli olmayıp deriye sıkıca tutunan tabakanın temizlenmesi için tarak kullanılması gerekir. Tabi tüm bu işlemlerin uygulanması sırasında bebeğin cildinin tahriş olmaması veya zarar görmemesi sağlanmalıdır, örnek teşkil edebilecek denenmiş bir metot önerisi ile devam edebiliriz. Basit sayabileceğimiz bu uygulama sayesinde kısa zamanda konak sorunundan kurtulabilirsiniz, karbonatlı suyu pamuk yardımı ile banyo öncesinde bebeğinizin saçına sürün ve küçük zararsız bir tarak yardımı ile tarayın ardında bebeğinizi normal şekilde yıkayın. Karbonatın kabarttığı konak oluşumları şampuan ve suyunda etkisi ile temizlenip kaybolacaktır, ayrıca uygulamak isteyenler için zeytinyağı ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırıp banyodan 1 saat öncesinde şikayeti olan bölgeye sürün ve ince dişli tarak yardımı ile tarayın bu yöntemde denenmiş ve fayda görmüş metotlar arasında yer alır.

Etiketler