Bebeklerde Sarılık ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.375
Bebeklerde Sarılık ve Tedavisi

Bebeklerin doğumdan sonraki ilk yirmi sekiz günlük evrelerine yenidoğan denir. Bu dönemde olan bebeklerde sarılık görülme ihtimali bir hayli yüksektir. Bebeklerin yarısından fazlasında sarılık görülmektedir. Ayrıca erken doğan bebeklerinde neredeyse yüzde sekseninde sarılığa rastlanmıştır. Bebeklerde sarılık ve tedavisi dediğimizde yenidoğan sarılığı endişe etmemizi neden olmaz. Fizyolojik olarak görülür ve on beş gün içerisinde de ortadan kalkar.
Fizyolojik sarılık bebeğin doğumunun ikinci günü başlar. Sonraki bir iki gün ise en yüksek noktasına ulaşır. Devam eden günlerde de giderek azalma gösterir. Yenidoğan’da sarılık gözükmesinin diğer sebeplerinden biri de kan uyuşmazlığıdır. Kan uyuşmazlığı yaşandığında alyuvarlar hızlı bir biçimde parçalanmaya başlar ve bu durumda sarılığa neden olur. Ayrıca şeker hastası olan annelerin bebeklerinde de görülür. Bebek yeterince anne sütü alamazsa sarılık meydana gelebilir. İdrar yollarında enfeksiyon görülmesi sarılığı tetikler. Kimi zamanda anne sütünde sarılık olur. Bu sebeple bebeğe de geçer. Doğuştan itibaren ortaya çıkan enzim hastalıkları da sarılıkla sonuçlanır. Nedenlerini daha iyi saptamak için mutlaka test yapılması gerekmektedir.
Sarılık ilk olarak bebeğin yüzünde meydana gelir. Bilubirin miktarının artmasıyla birlikte göğüs ve karında da görülür. Sonra da kol ve bacaklara da yayılır. Son noktaya gelindiğinde göz akında da sararma görülecektir. Sarılığın vücuttaki etkisini daha iyi tespit etmek için gün ışığında yahut florasan lamba altında bakılması gerekir. Parmağınızın ucuyla bebeğinizin burnuna yahut karnına bastırın. Sonrasında sarı renk baskın bir biçimde kalıyorsa sarılık ilerlemiş demektir.Koyu kahverengi idrar adlı yazıya buradan geçiş yapabilirsiniz.
Bebeklerde Sarılık Ve Tedavisi için;
Bebeğinizi bol bol gün ışığına çıkarın. Güneş ışığı kandaki bilirubin miktarının doğal bir biçimde yakılmasını sağlayacaktır. İleri derecede olan vakalarda fototerapi önerilmektedir. Güneş ışığından çok daha hızlı sonuç vermektedir.
Bebeğinizin gıdasına dikkat edin. Gıda seviyesini arttırın. Bol bol emzirin. Bebeği sık sık beslediğinizde boşaltım sistemi daha çok çalışacaktır. Böylece bilirubin, dışkı ve idrar yolu ile bünyeden atılmaya başlayacaktır.
Evde kendi başınıza yapabileceğiniz bu yöntemlerin dışında mutlaka doktora başvurun. Yoksa geçici olan bu hastalıkta ilerleme görülebilir. Doktorunuzun vereceği ilaçlara ve tavsiyelere mutlaka uyun. Eğer gerekli olan her şeyi yaparsanız, hiç endişelenmeniz gerekmez. Bebeğiniz iki hafta içerisinde atlatacaktır.Heyet raporu adlı yazıya geçiş yapmak için tıklayınız.

Etiketler