Bel Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir İlaçları Nelerdir ?

Yazar 1 Yorum 3.084
Bel Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir İlaçları Nelerdir ?

Bilindiği üzere bel ağrısı dünya kapsamında oldukça yaygın olan rahatsızlık türüdür. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülebilir fakat yaş ilerledikçe bel ağrılarının nedenleri artmaktadır. Bel ağrısının artmasında yaşın etkili olmasının yanında bazı vücut durumunun değişiklikleri, boy, kilo, meslek oldukça önemli etkendir. Nitekim bel ağrısı özellikle 35-40 yaş sonrası görülmeye başlar. Fakat yaş ilerledikçe özellikle 60 yaş sonrasında kemir erimesi ve yaşlılık etkisiyle daha da artmaktadır. Bel ağrısına neden olacak birden fazla faktör vardır. Bunların arasında vücut ölçülerinin tam olmaması, iki bacak arasındaki yükseklik farkı, doğumsal anomaliler, bel omurgasının kireçlenmesi belli olan bazı vücutsal nedenler arasındadır. Tüberlükoz, kanser, bel fıtığı, kemik erimesi ve mide, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bele yaptığı etki nedeniyle de bel ağrısı olabilmektedir. Bunun dışında çevresel faktörler ve duruş bozuklukları da bel ağrısına neden olmaktadır. Özellikle tabure üzerinde, gün boyu masa başında oturmak, uzun yol şoförlüğü, aşırı ağır olan şeyleri kaldırmak bu ağrılara neden olabilmektedir. Bunun yanında bayanların gebelik dönemlerinde, yüksek topuklu ayakkabı kullanımı da yine bu nedenle arasındadır.

Bel Ağrısına Faydalı Olabilecek Şeyler

Baş belası olan bel ağrısı toplumun büyük kısmının sorunu olduğundan bu rahatsızlığa nelerin fayda edeceği de araştırma konusu olmaktadır. Birçoğu ilaç tedavisinin yanı sıra doğal yöntemleri benimsemektedir. Bu yöntemleri ve bel ağrısı nedenlerini belirlemede öncelikle uzman doktor tavsiyesi alınmalıdır. Bunun için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurmak gerekmektedir. Uzman doktor eşliğinde kişinin yaşına, cinsine, vücut endekslerine göre tahliller yapılarak bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Bazı tedaviler kas gevşetici, ağrı kesici ilaç yöntemiyle yapılabilir. Ancak bel ağrısına neden olan bel fıtığı gibi bel rahatsızlıkları ameliyatı gerektirebilir. Bu ameliyattaki amaç ağrıyan bölgede oluşan fıtığın kaldırılarak etki yaptığı basıncı kaldırmaktır. Bel ağrısı nedenlerine fayda sağlamak için uzman doktor gözetiminde bazı egzersizler uygulanabilir. Bu egzersizler şu şekilde sayılabilir; öncelikle annelerin çocuklarının terlemesi ve soğukta kalmaması için çabalaması boşuna değilmiş. Terlemek ve klima gibi etkenlerle bu terin ani soğuması bel ağrına neden olabilmektedir. Buna engel olmak basit ama faydalı bir egzersiz olacaktır. Ortopedik yatak kullanmak, eğilip kalkar tam eğilmek yerine çömelmek, oturulduğu zaman bel kavisini destekleyen yastıklar kullanmak bu süreci ferahlatabilir. Ayrıca uzun süre sadece oturmak ya da sürekli aynı hareket üzerinde kalmak, özellikle uyurken düz uzanarak uyumak yerine cenin pozisyonunu alarak uyumak egzersiz örnekleridir. Yine spor yapmak hep olduğu gibi bel ağrının baş düşmanıdır. Hamilelikte ağırlığın merkezi değiştiği için bel ağrıları artmaktadır. Bu ağrıya engel olabilmek için bayanların kilo almamaya özen göstermeleri, bebeğe zarar vermeyecek şekilde uzman gözetiminde spor ve egzersiz yapması gerekmektedir.

Bel Ağrısı İlaçları Nelerdir?

Doktor gözetiminde uygulanacak olan bel ağrısı tedavisinde destek olacak ilaç yöntemleri vardır. Akupunktur yönteminin etkili olduğu söylenmektedir. Bu tedavide vücudun belli başlı yerlerine iğneler yerleştirilir. Bu yöntemde iğnede bulunan kimyasalları vücuda yayılmasıyla ağrıların azaldığı söylenmektedir. Bunun yanında uzman doktorların önerdiği ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ve kremler etkili olabilmektedir. Ağrı kesici kremler ağrı olan yere uygulanarak bulunan ağrıların uyarılmasını sağlayarak ağrıların azalmasına yardımcı olabilir. Ameliyatta bir tedavi seçeneğidir ancak son çare olarak görülmektedir. Ciddi kas iskelet yaralanması, sinirlerin sıkışması sonucu oluşan ağrıyı hafifletmek ameliyat yapılabilmektedir. Ayrıca yukarıda açıklandığı üzere rehabilitasyon yöntemiyle fizik tedavi de uygulanabilmektedir.

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Pınar Yıldız

    Bizler Şehirler arası Nakliyat Yapanlar bir firmayız. Bizler de Bel Fıtığı oluyoruz. Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel web sitesi hazırlamışsınız . Tebrikler…