Bel Fıtığı Neden Olur Ameliyatı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 1.471
Bel Fıtığı Neden Olur Ameliyatı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bel fıtığı, omurlar arasında yer alan diskin dış yöne doğru kayması ile (fıtıklaşmasıyla) bacağa giden sinirlerin sıkışmasına sebep olan ve çok ağrı oluşturan soruna denir. Oluşmuş bel ağrısı belden tek bacağa ya da iki bacağa birden yayılan bir ağrı oluşumuna sebep olur. Bu ağrının tıptaki adı siyataljidir. Bu hastalık refleks ve duyu kaybına yol açar ve bunun yanı sıra kas gücü kaybı sonucunda sinirlerde fonksiyonun kaybolmasına yol açar. Bu ciddi ağrılı ve günlük yaşam kalitesini aşağıya çeken hastalık hakkında daha detaylı bilgiyi uzmanına danışarak aşağıda açıkladık.

Bel Fıtığından Şüphe Duyulması Gereken Haller Nelerdir?

Belde oluşan ağrı birden meydana gelmiş ise ya da 2 – 3 aydan daha kısa süreye sahipse ve durup istirahat halindeyken geçiyor ancak hareket etmeye başlandığında (çorap giyerken, ayakkabı giyerken, elbise giyerken ya da yürüme esnasında ve oturup kalkılırken) yeniden oluşuyorsa bel fıtığından şüphe edilmesi gerekir.

Beldeki ağrı belden ve kalçadan dize doğru ilerliyor ve topuklara kadar da iniyorsa gene bel fıtığından şüphe duymak gerekir.

Oluşan ağrı bazen tek bacak bazen de bacağın ikisinde birden oluşuyor ise bu durum muhtemel bel fıtığının habercisi olabilir.

İktidarsızlık sorunu var ise, kaslarda oluşan bir güçsüzlük var ise, çabuk yorulma durumları yaşanıyorsa, dengesizlik ve idrar tutamama şikâyetleri de var ise ileri düzeyde bel fıtığı vakasının olduğunu söylemek mümkündür.

Eğer meydana gelen ağrı 40 yaşının altında başlamışsa ve uzun süreliyse (3 aydan daha fazla), istirahat halindeyken bile ortaya çıkıyorsa, geceleri ağrı ile uyanma durumu var ise, sabahları bel ağrısıyla ve tutulmayla kalkılıyor ise ve yatakta sağa – sola dönülürken zorlanılıyor ise yaşanan bu durum bel fıtığı değildir. Bu durum yüksek olasılıkla ankilozan spondilittir. (iltihaplı omurga romatizması)

35 ile 50 yaşlarında uzun boyu olan ve aşırı kilosu olan bireylerde oluşma olasılığı daha yüksektir.

Beli çok fazla zorlayan yanlış hareketlerle (yük taşımak, uzun süreli masa başında çalışmak hatta çok uzun süreli ayakta çalışmak) meydana gelebilir.

Korunma Yöntemleri Nedir?

Boyun, sırt, bel ve bacak kaslarına yönelik güçlendiren egzersizler uygulanmalıdır. Böylece kaslar güç kazanır ve omurgaya binen yük ciddi oranda azalır.

Sigara alışkanlığı bel ağrısına yatkınlık oluşturduğundan önemli bir etkendir ve hemen bırakılması gerekir.

Beden ağırlığı normal değerlerin çok üzerindeyse ideal kiloya mümkün olan en kısa sürede inmek gerekmektedir. Böylelikle omurgaya binen ağırlık aşağıya çekilmiş olur.

Bel Fıtığı Olanların Günlük Yaşamları

Çok alçak yerlere ya da çok yüksek yerlere oturmaktan kaçınmak gerekir. Bu sebeple alaturka tuvaletleri kullanılmamalıdır. Beli zorlama pahasına alaturka tuvaletler kesinlikle kullanılmamalıdır. İleri seviye fıtığı olanlar zaten isteseler de çok büyük ağrı çekeceklerinden alaturka tuvaletleri kullanamaz haldedirler.

Oturma pozisyonundayken bel bölgesine yastık yerleştirerek bele destek verilmelidir.

Mutlaka yere eğilmek gerekiyorsa kesinlikle belden değil diz ve kalçadan destek alınarak eğilmek gerekir. Mümkünse de gün içerisinde eğilmemeye dikkat edilmesi gerekir.

Yerden kalkarken de aynı şekilde diz ve kalçadan alınacak kuvvetle kalkmak gerekir.

Asla ani biçimde eğilmemeli ve kalkılmamalıdır.

Ağır eşya asla taşınmamalıdır ve bele yük bindirecek bu tarz eylemlerden uzak durulmalıdır.

Alışveriş yapıldığında taşınan poşet tek elde değil ağırlığı ikiye bölünmüş şekilde iki ayrı poşet halinde eki elde taşınmalıdır.

Bu şekilde bile iki elle taşınsa dahi çok ağır poşetler taşımaktan kaçınmak gerekir.

Kesinlikle bir eşya ne çekilmelidir ne de itilmelidir. Mutlaka yapılması gerekiyorsa itme eylemi yapılmalı ama çekme işleminden kaçınılmalıdır.

Yatağa yatılırken ilk olarak oturulur ve ardından bacaklar karna doğru çekilir ve bu şekilde yatağa girilir ve daha sonra bacaklar uzatılır.

Yataktan kalkılırken de bu hareketlerin tam tersi uygulanmalıdır.

Yukarı doğru uzanmayı gerektiren hareketlerden uzak durulmalıdır.

Yüksek topuklu ayakkabıların artık giyilemeyeceği idrak edilmelidir ve doktorlar bu yönde kadın hastalarını zaten uyarırlar. Tabanı düz olan ayakkabılar artık yaşama dahil edilmelidir.

Tedavisi

Bel fıtığı oluşumlarının % 2’lik bir kısmı ameliyatı gerektirir. Anlaşılacağı üzere bel fıtığı olan hastaların çok azına ameliyat uygulanır. Ancak bazı fıtık oluşumlarında cerrahi müdahale geciktirilecek olursa kalıcı hasarlar oluşması muhtemeldir.

Erken fıtık vakalarında yatak istirahati, iltihap giderici etkisi olan ve etkili ağrı kesici etkisi olan ilaçlar ve kas gevşetici özelliği olan ilaçlardan yararlanılır.

Beli zorlayıcı hareket ve davranışlardan kaçınmak gerektiği doktor tarafından hastaya açıklanır ve bu yönde günlük yaşamına dikkat etmesi hastadan beklenir.

İleri evreye ulaşmış bel fıtıklarında kişinin ENMG ve MR sonuçlarından elde edilen bilgiler doğrultusunda bir tedavi planı devreye sokulur.

Çok ağrı varsa ve bu doğrultuda ilaç alınıyor ancak alınan ilaçlardan bir hafta içinde olumlu sonuç alınmadıysa ağrıyı azaltıcı ve sinir etrafındaki oluşmuş ödemi çözme adına ilaç zerk edilir.

Ameliyat ancak hasta ileri seviyede gelmiş ve sinirlerde çok fazla baskı oluşmuş ise devreye sokulur.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »