Bel Tutulması Ne Zaman ve Nasıl Geçer ?

Yazar Yorum Yap 895
Bel Tutulması Ne Zaman ve Nasıl Geçer ?

Vücuttaki kaslar gerildiği zaman bel tutulması meydana gelir. Belde sıkışan sinirler,kasılmayı arttırarak bele zarar verir. Bu ağırlık sonrası, belin bazı bölgelerinde tutulmalar meydana gelir.Ağır bir iş yapıldığında belin yüküne aykırı bir şey taşındığında ,bel kaslarında hasarlar meydana gelecektir. Bel kasları ham ise ani yapılan bir harekete dayanamaz pozisyona gelir. Tıp dilinde bu hastalığa verilen ad,miyaljidir. Halk arasında da en çok kullanılan terim,yel girmesidir. Çok soğuk havalarda,rüzgarın sert vurduğu durumlarda bel hasar kaybı yaşar ve kaslar tutukluluk gösterir. Belin tutulması çeşitli nedenlere dayanır. Havaların çok sıcak olduğu dönemlerde ter bezleri hızlı çalışır. Yazın çok terleme ve bu terin üzerine soğuk su içmek  ayrıca rüzgar yemek ,bel ağrılarına neden olur. Bel bu ani tepkilerden etkilenerek kaslarda gerilmeler yaşar. Kas dokusu hasar gördüğü sürece işlevini sağlayamaz ve vücuttaki fonksiyonunu yeterli bir şekilde yapmadığında ise,bel kasın hamlığından cansızlaşır. Belde tutulma olayı kasların sağlıksız ve aniden yapılan hareketlerden kaynaklanır. Kasın buna hazırlıklı olmaması bel tutulması için etkili bir sebeptir . Özellikle gece uykularında birçok insan üzerini fazlasıyla açmakta ve neredeyse sabaha  kadar bu şekilde yatmaktadır. Ceryanda kalan vücut belin tutulması için etkin nedenler arasındadır.

 

Bele yel girmesi durumunda kişinin öncelikle bunlara dikkat etmesi gerekir. İlk olarak,rüzgarlı havalarda fazla kalmamalıdır. Atlet giyme alışkanlığı edinmelidir. Atletin teri çekme özelliği kişiyi hastalıklara karşı korur. Ayrıca atlet giyilse bile terlemiş birinin hemen üzerini değiştirmesi,terli atlet ile rüzgarda kalmaması gerekir.Kavurucu havalardan etkilenip buz gibi su içmesi ,risk içerir.Çünkü bel tutulmasının en çok ortaya çıktığı mevsim ilkbahar ve sonbahardır. Bu mevsimlerde sürekli değişen hava metodu ,kişiyi inanılmaz derecede etkiler ve hasta olmasına neden olur. Mevsimine göre kıyafet giyimi seçilmeli ve havanın durumuna göre önceden tedbir alınarak dışarı çıkılmalıdır. Aksi takdirde alınmayan önlem belin soğuk almasına ve tutulmasına sebebiyet verecektir.Bele yel girmesinin en sağlıklı tedavisi yapılan spor ve egzersizliklerdir.Bele masaj yapılmalı ve eve gider gitmez ılık sabun köpüğü ile banyo yapılmalıdır. Ilık suda bele masaj yaparak yıkanmak bel tutulmasına iyi gelir. Damar damar üstüne binmiş ise damarlar birbirinde ayrılarak kasılmayı azaltır. Böylece tutukluk yapan bölge daha rahat hareket etmeye başlar ve kişi eski sağlığına kısa sürede kavuşmuş olur.Özellikle bel tutulmasına en iyi yöntem zeytin yağı ile yapılan masaj yöntemidir. Zeytin yağı  kas ve eklemleri rahatlaratak daha düzgün işlevselliğini sağlamasına yardımcı olur. Birde diğer yağlardan argan yağı,çörek otu yağı,susam yağı etkili olabilmektedir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalı özellikle bel için verdiği kremler ince tabaka şeklinde masaj yapılarak,deriye hapsedilmelidir. Kişi bu şekilde kendini daha rahatlamış hissedecektir.

Bel Ağrısının Nedenleri

 

Kadınlarda adet sendromu öncesi ve gebelik belirtileri arasında sıklıkla yaşanan durumlardır. Erkeklerde fazla kilo alma,tiroid bezlerinin fazla çalışması durumlarında,belin fazla ağır yük taşıması durumlarında bel ağrısı ile birlikte bel tutulması meydana gelebilir. Bel tutulması yaşayan biri hareket edemez ve hareket etmeye çalıştığı anda ani sancılar belinde kramp şeklinde şiddetlenir. Acıya dayanamaz,sağa ve sola dönemez hatta uyuyamaz hale gelir. Bel tutulması, hayati enerjiyi en alt seviyeye düşüren tehlikeli bir hastalıktır. Tedavisi hemen sağlanmasa belde kitlelere ve bel fıtıklarına hatta felce neden olur. Hareketsizlik esnasında omur ilik ve bağırsaklar zarar görür. Bağırsaklarda dolanma hastalığı,mide bağırsak hareketlerinde tembellik bel kaslarında zedelenme oluşunca kişi neredeyse hayatının en zor günlerini yaşar. Belin sıcak tutulması gerekir. Ani hareketlerden kaçınmak ,risk içeren zararlı besinleri tüketmek,kas dokusuna zarar veren ilaçlar kullanmak yan etki yaparak bel ağrısını değişik belirtilerde şiddetlendirebilir. Bel ağrısı ve bel tutulmalarında uzman bir hekimden yardım almak gerekir. Eski hurafelere inanmayın ve bilmediğiniz kırıkçı,çıkıkçı gibi hiç bir amacı olmayan yalancı hekim profillerinden uzak durun. Belin hasar görmesi başka hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle bilinçli hareket etmek ve doğru kliniğe gitmeniz gerekir.

 

Bel Tutulmasına ve Bel Ağrısına İyi gelen Besinler

 

Bel hastalıklarında sağlıklı beslenme ve ne yemeniz gerektiğine dikkat etmek çok önemli bir konudur.Bu beslenme şekli sayesinde kişi sağlıklı hareket edebilecek ve kısa ve eklem dokusunun daha güç kazanmasına vesile olacaktır.Bel ağrısı hayat enerjimizi elimizden alır. Bununla beraber aniden gelen tutulmalar can sıkıcı olur. Çeşitli fıtıklar,bel bölgesine yerleşen kötü huylu tümörler hayati risk içerebilir,cerrahi işlem gerektirebilir. Bu yüzden bel sağlığı her koşulda önemli ve hassas bir konudur. Bel diğer organlarla kurulmuş bir köprüdür.Bel tutulmalarında en çok çıkan belirtiler hareket yavaşlamasıdır. Yürürken anide sancılar başlar. Eğilip ve kalkarken acı şiddeti koyulaşarak kişiyi hayatından bezdirir. Tuvalete gitmekte,klozete oturmakta sıkıntı yaşar. Hata yemek yerken birde dokunacak korkusu ile açlık hissiyatı artar. Bel ağrıları ve bel ağrısına neden olan her şey hayati risktir ve tedavisi hemen yapılmalıdır.Peki,bel tutulmasına ve ağrılara iyi gelen temel besinler neler? işte beli iyileştiren mucizevi besinler..

 

Fesleğen tercihi,eklem ve kas için ideal bir seçimdir.Kas gevşetici özelliği bulunmakta ve kasları inanılmaz güçlendirmektedir. Bel ağrısı için tüketimi bu şekilde yapılmalıdır.10 adet fesleğen yaprağını bir miktar bardak su ile içine göz karı tuz atılarak tüketilir. Su sıcak olmalı fesleğenler içinde  bekletilerek içilmelidir. Daha sonra ılıyan  su ile içilmelidir.100 gram kadar haşhaş tohumunu bir bardak ılık süt ile tüketmek bel ağrısına iyi gelir.Ayrıca sarımsak yağı,buğday,papatya ve ada çayı,klorsuz su,biti,sel zeytin yağı bel ağrılarında tedavi edici özelliğine sahiptir. Böbreklerde taş oluşumu da bel ağrılarına ve tutulmalara neden olur. Bel ağrısının altında yatan temel nedenler mutlaka vardır. Bel tutulması doktorun verdiği ilaçlar ve sağlıklı beslenme ile ortalama 15 günde geçer.

Etiketler