Beta Bloker İlaçların İsimleri ve Etkileri

Yazar 1 Yorum 5.872
Beta Bloker İlaçların İsimleri ve Etkileri

Beta bloker ilaçları genel olarak kalp ritminin yetersiz olması ve kan dolaşımının yetersiz olduğu durumlarda kullanılan ilaçlar olarak bilinmektedir. Kan ve dolaşım sisteminde meydana gelen aksaklıkları önlemek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hiper tansiyon hastalarında da kullanılabilen bu ilaçlar vücutta ajan görevini görürler.

Kalp kaslarının zarar görmesini engelleyen bu ilaçlar reçete edilerek hastanın düzenli kullanması gereken ilaçlar arasında yer alabilmektedir. Beta bloker ilaçlar vücutta kan akımının normalleşmesini sağlar. Bunun yanı sıra migren ağrıları gibi durumlarda da sıkça reçete edilen ilaçlar olarak bilinmektedirler. Bazı durumlarda göz damlası olarak bile kullanılan ilaçlardır.

Beta Bloker İlaç İsimleri 

Genel olarak en sık reçete edilen ve kullanılan beta bloker ilaçlar bulunmaktadır. Atenolol, Betaksolol, Seliprolol, Timolol, Metoprolol, Pindolod, Propranodol, Nadolol ve Karvedilol ilaçları beta blocker ilaçları olarak bilinmektedir.

Raporlu yazılabilen bu ilaçlar hastanın durumuna göre belirlenen tedavi şekli ile kullanılmaktadır.

Beta Bloker İlaçlarının Yan Etkileri 

Beta bloker ilaçlarının en tehlikeli yanı astım hastalığını tetiklemesidir. Bu yüzden astım hastalarına ya da astım geçmişi olan kişilerde bu ilaç kullanılmamaktadır. İlaç kullanılırken bronşit gibi hastalıkların da semptomlarında kötüleşme yapabilmektedir.

Kan akışını düşüren bir özelliğe sahip olan bu ilaçlar el ve ayaklarda soğukluk hissi vermektedir. Ellerde ve ayaklarda soğukluk olması kişinin sürekli olarak üşümesine de neden olabilmektedir.

Beta bloker ilaçları uyku bozukluklarını meydana getirebilmektedir. Buna bağlı olarak depresyon eğilimi kişilerde görülebilir. Beta bloker ilaçlarının kullanıldıktan sonra ani bir karar ile kesilmemesi gerekmektedir. İlacın ani kesilmesi kan basıncını yükseltecektir ve ilaç kullanılmadan önceki durumlar şiddetli bir şekilde görülebilmektedir.

Beta Bloker İlaçlarının İşleyişi 

İnsan vücudunda beta reseptörleri bulunmaktadır. Bunlardan birinci reseptör kalp ve akciğerde yer alır. 2. reseptör ise sinir uçlarında, kan damarlarında ve diğer dokularda bulunmaktadır. Beta bloker ilaçlarının en önemli görevi bu bölgelerde meydana gelen aksaklıkları tedavi etmesidir.

Beta bloker ilaçları genellikle hasarlı dokunun ya da hasarlı işleyişin normale dönmesi için kullanılmaktadır. Kalbin ritim bozukluklarının düzenlenmesi için kullanılmaktadır.

Etiketler

1 Yorum