Beta HCG Nedir? Beta HCG’ye Göre Kaç Haftalık Gebesiniz ?

Yazar 6 Yorum 17.458
Beta HCG Nedir? Beta HCG’ye Göre Kaç Haftalık Gebesiniz ?

Beta HCG Nedir?

Beta HCG hormonu hamileliğinizi belirleyen hormondur. HCG testi plasental trofoblastik hücrelerde salgılanan bu hormonlardan birini geçirir. Beta HCG hormonu, sürekli progesteron hormonu üreten bir hormondur. Progesteron hormonu hamilelik döneminde sürekli olarak ortaya çıkan bir hormondur.

HCG hormonu gebelik testlerinin pozitif hale gelmesine neden olur. Bu nedenle HCG hormonu “gebelik hormonu” olarak adlandırılabilir.

Beta HCG Nedir
Beta HCG Nedir

 Beta HCG Hormonunun Amacı Nedir?

Beta HCG hormonu gebeliği belirlemek için kullanılır. Bu hormon önce sakin olmakta ve sonra idrarla yükselir. Döllenme sürecinden sonra Beta HCG hormonu 6. veya 8. günden itibaren istikrarlı bir şekilde artışına devam eder. Beta HCG gebelik oluştuğunda hormon sayımında iki katına çıkar. Hamileliğinizi takip eden aylarda Beta HCG’nin değeri düşmeye başlar ve sizde yavaşlamaya başlarsınız. Normal gebeliği olan kişilerin gebeliklerinde, aynı zamanda Beta HCG hormonunun gebelik süresinin belirlenmesinden sorumlu olmaktadır. Bu hormon testi, kısa sürede sonuç veren güvenilir bir test olmaktadır.

Beta HCG Hormonun Değeri Nasıl Olmalıdır?

 Beta HCG Hormonu
Beta HCG Hormonu

Beta HCG değeri, hamile olmayan bir kadında 0 ile10 milimdir. Spermatozoa birlikte doğurganlık, gebelik ve Beta HCG hormon değerleri artış gösterir. HCG hormonuna sürüklenen onaylanmış bir bülten halini almaktadır. Beta HCG hormonu ilişkiden sonra 6. günden sonra yükselir. İlk hızla yükselmekte olan Beta HCG hormonu, idrarda birkaç gün sonra yükselir ve bu süreden sonra gebelik idrar analizi ile teşhis edilebilir.

Hamilelik döneminde tarih sayfasını Beta HCG hormonu her iki günde artırır. Bu artış tam olarak önceki Beta HCG hormonunun değerinin iki katıdır. Beta HCG iki katına çıkmamaktadır. Hamilelik döneminin sonlarına doğru Beta HCG yükselir ve belirli bir sabit değer periyodundan sonra kalır. Beta HCG, özellikle ektopik hamilelik için önemli bir hormon konumundadır. Beta HCG hormonu, iki kat artışı göstermez. Bu artışın yaşanması durumu anormallik bir durum göstergesidir. Ektopik gebelik olabilir ve olabilme olasılığını artırır. Bu, erken önlem almak için çok önemli bir konudur. Buna ek olarak, kişinin kan basıncı Beta HCG ile ikiye katlandığından, kese ultrason görüntüsünde gözlenmeyebilir. Ektopik bir gebelik olabilir. Beta HCG hormonunun değerini normal gibi gösteriyorsanız; idrar kesesine ait görüntü ultrason görüntüsünde görünüyor ise, ancak embriyonun varlığını belirlemekte zorluk çekiyorsanız boş gebelik söz konusu olabilmektedir. Bu tip problem, önceden belirlenmiş ve ultrasonografiyle bağlantılı olarak beta HCG hormonu ile erken tedavi edilmesi gereken bir durumu meydana getirir.

  Beta HCG Hormonunun Salgılanması

Bir yumurta hücresi tüpten inmeye başlar ve HCG’nin salınmasına, sperm hücresi ile karşılaşılan daha sonraki gübreleme olayı eşlik eder. Başlangıçta çok düşük salınım seviyeleri HCG’nin hormondan üretilen hamilelik ürünü 5-6 günlük seyahatlerden sonra uterusa yerleştirme ile birlikte hızla yükselmeye başlar. Bu, embriyonik yaşamın ilk aşamasının başlangıcında bölünme ve çoğalma, diğer taraftan uterusa entegre olur ve dokuların oluşumu ile birlikte 40 haftalık bir maraton oluşturur. Embriyo büyüdükçe farklılaşma ile gelişen bazı hücrelere ” plasenta ” denir ve gelecekte bebek ile anneyi karşılayacak olan organdır.

 Beta HCG Hormonunun Görevi Nedir?

Progesteron, bebeğin uterusta yuvalanmasına ve bir hormonu yumuşatmasına izin verir. Hamileliğinizin ilk döneminden itibaren, hamilelikten daha fazla yararlanmak için yumurtalıklardan salgılanır. HCG’nin asıl görevi, özellikle gebeliğin ilk üç ayında progesteron hormonunun salınmasını teşvik etmektir. Bu olaydan sonra plasenta dolaşıma girecek ve gebeliğiniz hormon salımına başlayacaktır.

Gebelikte Beta HCG Düzeyleri

Gebelikte Beta HCG Düzeyleri
Gebelikte Beta HCG Düzeyleri

Beta HCG seviyeleri oldukça farklıdır. Bu nedenle HCG hormon seviyesine bakarak gebelik haftasını tahmin etmek çok doğu bir yol olmayacak. Hamileliğinizin kesin haftasını söylemek için basit bir ultrason incelemesine başvurmak yeterli olacaktır.

Benzer şekilde, bebeğin sağlık durumu ve canlılığı hakkındaki bilgilere de ultrason sonuçları ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Bebek öldüyse veya düşük plasenta halinde olsa bile, Beta HCG hormonunu salgılamaya devam eder.

Hipofiz bezinde LH üreten hücreler aynı zamanda çok az miktarlarda HCG hormonu üretirler. Hamile olmayan bir kadının kanında 5 ile 10 milim HCH hormonuna saptamasının rastlamak mümkün olmaktadır.

  Beta HCG Hormonlarının Bulantı ve Kusmalara Yol Açması

Gebeliğin 9. haftasında en yüksek seviyeye yükselen ve bu haftalardan itibaren iniş yakalayan HCG hormonu gebelikte bulantı kusmasına neden olur.

 

Etiketler

6 Yorum

  1. 10 gun once kan testi yaptim 50.35 cikti 10 gun sonra tekrar yaptirdim 312.90 cikmis deger dusukmu acaba yardimci olurmusunuz

  2. Beta hcg değeri 10941 çıktı kaç haftalık hamileyim ve adetim 6 gün geçmişken öğrendim sonuç bu çıktı sizce kaç haftalık

  3. Esimin son adet tarihi 30.01.2018 di 22.02.2018 de hafif lekelenme oldu kan verdi 17 cikti 24.02.2018 de 35 cikti 28.02.2018 de 50 cikti progesteron 16 son yailan testin 100 uzeri olmasi gerekir demislerdi sizce anormal mi