Beyin Hücreleri Neden Ölür?

Yazar Yorum Yap 3.639
Beyin Hücreleri Neden Ölür?

Genel sağlığın sorunsuz bir şekilde işlemesi ve insan yaşamının kaliteli olması açısından hayati bir öneme sahip olan beyin organında yer alan milyarlarca beyin hücresi, çeşitli nedenlere bağlı olarak etkisini kaybederek ölebilmekte ve bu ciddi problem ile birlikte maalesef ki birçok sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, insan beyni içerisinde ortalama olarak 100 milyar miktarınca beyin hücresi yer almakta ve sağlıklı beyin işlevi açısından 100 milyar adet beyin hücresinin sağlığının korunması söz konusu olmaktadır.

Beyin Hücrelerinin Ölmesine Neden Olan Faktörler İse Şunlardır;

Stres Faktörü

Birçok sağlık problemlerinin ana kaynaklarından biri olan stres faktörü, ne yazık ki beyin hücrelerinin de ölmesinde etkin rol almaktadır. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, stres faktörünün üzüntü ile birlikte özellikle de uzun süreçli olarak devam etmesi, beyin sağlığı açısından ciddi anlamda riskler oluşturmakta ve beyin hücrelerinin ciddi anlamda tahrip olarak ölmesine neden olabilmektedir.

Konfor Bölgesi Dışına Çıkılmaması Ve Hareketsiz Yaşam Tarzı

Yaşadığı alandan dışarıya çıkılmaması örneğin, sürekli olarak kapalı alanda bulunulması ve a sosyal bir yaşam tarzına sahip olunması da stres ve ruhsal çökkünlüğe neden olarak beyin hücrelerinin ölmesine neden olmaktadır. Bu durum ile birlikte hareketsiz yaşam tarzının da beyin sağlığını olumsuz yönde etkilemesi ve bu durum sonucunda da beyin hücrelerinin ölmesine neden olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Sigara Kullanılması

Beyin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyerekl beyin hücrelerinin ölmesine neden olan faktörlerden biri de kuşkusuz ki sigaradır.İçeriğinde yer alan binlerce ölümcül maddeleri sebebiyle beyin hasarına neden olarak beyin hücrelerinin kısa süreçler içerisinde ölmesine neden olabilen sigara, ayrıca beyin hastalıkları oluşumunda da etkin rol üstlenmektedir.

İleri Yaş Faktörü

Beyin hücrelerinin ölmesine neden olan faktörlerden biri de kuşkusuz ki, ileri yaş faktörüdür. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak beyinde büzülme durumu söz konusu olabildiğinden beyin hücrelerinin ölmesi de söz konusu olabilmektedir.

Doğrudan Kafa Bölgesine Darbe Alınması

Beyin hücrelerinin ölmesine neden olan faktörlerden biri de, doğrudan kafa bölgesine darbe alınması ve kazalardır. Bu gibi durumlarda beyin organı ciddi anlamda zedelenmesi ve bunun sonucunda beyin hücrelerinin ölmesi söz konusu olabilmektedir.

Alkol Kullanılması

Beyin hücrelerinin nedenlerinden biri de kuşkusuz ki alkoldür. Sigarada olduğu gibi içeriğinde yüzlerce zararlı maddelerin yer alması sebebiyle beyin sağlığını ciddi anlamda riske atan alkol, beyin hücrelerinin ölmesinde de etkin bir biçimde rol üstlenmektedir.

Beyin Hücreleri Ölmesi Sonucunda Ne Gibi Olumsuzluklar Söz Konusu Olmaktadır?

Başlı başına ciddi bir beyin problemi olan beyin hücrelerinin ölmesi ile birlikte ayrıca unutkanlık, alzheimer, hafıza kaybı gibi ciddi beyin hastalıkları da söz konusu olmaktadır.

Beyin Sağlığı Korunması Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beyin sağlığının korunarak beyin hücrelerinin yaşam boyu işlevini sürdürmesi için öncelikle yukarıdaki olumsuz etkenlerden uzak durulmalı ve gerektiği durumlarda da sağlık kuruluşundan yardım talebinde bulunulmalıdır. Sigara dumanının dahi beyin sağlığına ciddi zararlar verebildiği uzmanlar tarafından belirtilmekte ve bu bakımdan sigara dumanından dahi uzak durulması gerekmektedir.

Beyin sağlığının korunarak beyin hücrelerinin yaşam boyu sağlıklı kalması için, günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz çalışmaları yapılmalı, dengeli ve yeterli beslenilmeli, yeteri düzeyde uyku alınmalı, hareketsiz yaşam tarzından uzak durulmalı ve kullanılan psikiyatri ilaçları gerektiği dozajda kullanılmalıdır.

Beyin sağlığının korunması açısından mutlak suretle beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan tüm faktörlerden uzak durulmalıdır.

 

Etiketler