Beyin Kanaması Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 910
Beyin Kanaması Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Beyin kanaması, ciddi bir sağlık sorunudur. Taşıdığı ciddi riskler nedeniyle oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan beyin kanaması rahatsızlığı özellikle de erken müdahalenin oldukça önem taşıdığı sağlık sorunlarındandır. Dolaysıyla uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının meydana gelmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedirler. Uzmanlar beyin kanaması vakalarında özellikle de zamanında müdahale yapılamamasına bağlı olarak bireylerin hayatlarını kaybedebildiğinin altını çizmektedirler. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen beyin kanaması rahatsızlığının belirgin niteliklerinden biri de birçok sağlık sorunlarına göre etkilerini çok daha kısa süreler içerisinde gösterebilmesidir.

Uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının çoğunlukla birkaç dakika içerisinde etkilerini gösterebildiğinin altını çizmektedirler. Erken müdahale edilememesi durumunda ölümle dahi sonuçlanabilen beyin kanaması rahatsızlığı bu bakımdan oldukça tehlikeli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bazı belirtilerinin de bulunabildiği beyin kanaması rahatsızlığının günümüzde gerçekleştirilen tedavisi ise geçmiş yıllara göre daha kolay bir hal almıştır. Uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının tedavisinde geçmiş dönemlere göre daha ileri teknolojili cerrahi müdahale cihazlarından faydalanıldığının altını çizmektedirler. Peki beyin kanaması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz yazımızın da ana konusu olan ve birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın detaylı cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler kapsamında sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak beyin kanaması rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin kanaması rahatsızlığı tıp dilinde anevrizma hastalığı olarak da tanımlanmaktadır. Beyinde yer alan atar damar duvarının zayıflamasına bağlı olarak meydana gelen balonlaşma ve sıklıkla damarların çatallanma bölgelerinde görülen önemli bir beyin problemidir. Bu ciddi sağlık sorununun belirgin özelliklerinden biri de etkilerini kendiliğinden kaybetmemesidir. Dolaysıyla uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının meydana geldiği andan itibaren beyin sağlığını hızlı bir şekilde tehdit edebildiğini ve kesinlikle tıbbi yönden müdahale edilmeden beyin kanaması rahatsızlığının kendiğinden geçemediğinin altını çizmektedirler.

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının oldukça hızlı gelişebildiğini ve bu nedenle de belirtilerini çok hızlı bir şekilde gösterebildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının belirtilerinin ise şunlar olduğunu vurgulamaktadırlar;

 • Kafanın herhangi bir kısmında meydana gelen hafif düzeyli veya şiddetli baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma meydana gelmesi
 • Ense bölgesinde sertlik oluşması
 • Bulanık veya çift görme durumu
 • Işığa karşı hassasiyet oluşması gibi belirtiler beyin kanaması rahatsızlığının temel belirtileri olarak görülmektedir.

Beyin Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Beyin kanaması rahatsızlığına neden olabilen birçok olumsuz faktörler bulunabilmektedir. Beyin kanaması rahatsızlığına neden olabilen bu olumsuz faktörler ise şunlardır;

 • Hiper tansiyon ( beyin kanaması rahatsızlığının en önemli nedenlerinden biri)
 • Diyabet (beyin kanaması rahatsızlığının en önemli nedenlerinden biri)
 • Sigara ve alkol
 • Doğuştan gelebilen genetik yatkınlık
 • İleri yaş faktörü
 • Damar sertliği
 • Boğaz enfeksiyonları
 • Kazalar
 • Beyinde oluşan tümörler veya iltihaplanmalar gibi olumsuz faktörler beraberinde beyin kanaması rahatsızlığının da oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Beyin Kanamasından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Uzmanlar beyin kanaması rahatsızlığının genellikle yukarıdaki olumsuz faktörlere bağlı olarak gelişebildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla bu anlamda beyin kanaması rahatsızlığından korunmak açısından dikkat edilmesi gerekenlerin şunlar olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir;

 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • Kullanılan hiper tansiyon ve diyabet ilaçları doktorun belirttiği dozajlarda ve düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Güneşli havalarda dışarıda fazlaca kalınmamalı ve bu gibi durumlarda gölgelik alanlar tercih edilmelidir.
 • Yürürken, hareket ederken ve günlük spor aktivitelerini yaparken daha dikkatli olunmalı ve vücut dengesi korunmalıdır.

Beyin Kanaması Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

 • Beyin kanaması rahatsızlığında herhangi bir ilaç tedavi uygulaması bulunmamaktadır. Dolaysıyla beyin kanaması vakalarında doğrudan cerrahi müdahale uygulamasına geçilmektedir. Her ne kadar ilk aşamalarda gözle veya cerrahi olmayan takip uygulaması yapılsa da bu durum genellikle geçici olabilmekte ve hemen sonrasında cerrahi müdahale tedavisine geçilebilmektedir.
 • Gerçekleştirilen cerrahi müdahale operasyonu sayesinde meydana gelen anevrizmanın tekrar kapatılması sağlanmaktadır. Diğer bir deyişle kliplenmesi sağlanmaktadır.Beyin kanaması rahatsızlığında başvurulan diğer bir tedavi seçeneği ise damar içi stendleme veya tıkama tedavisidir. Hasta cerrahi müdahale uygulaması veya damar içi stendleme uygulaması sonrasında tekrar eski sağlığına kavuşabilmektedir. Hasta tedavi sonrasında bir müddet daha hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir.

Beyin kanaması rahatsızlığının tedavisi ve tedavisinde başvurulan tedavi seçenekleri hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra beyin kanaması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Beyin kanaması rahatsızlığına bağlı olarak toplumumuzda ölüm vakalarının meydana gelebildiğini buradan belirtmekte faydalar görmekteyiz. Dolaysıyla bu anlamda beyin kanaması rahatsızlığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar vurgulamakta faydalar görmekteyiz.

Etiketler