Bilateral Ne Demek

Yazar 1 Yorum 18.211
Bilateral Ne Demek

Vücudun her iki tarafını yada çift organlarda her iki organı aynı anda etki altına alabilen bir terim olan bilateral faktörüne ayrıca bir örnekleme sunulacak olursak, gece körlüğü hastalığında her iki gözün de aynı anda etkilenmesi veya işitme problemine maruz kalan her iki kulakta da aynı problemin söz konusu olabilmesi gibi durumlar tıp alanında bilateral anlamını taşmaktadır.

Bilateral Kullanıldığı Alanlar

Hemen hemen tüm alanlarda söz konusu olabilen bilateral terimi bu bakımdan oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tıp alanında herhangi bir sağlık probleminde hastalığın her iki organda da aynı düzeyde görülmesi durumu olan bilateral kavramı, ayrıca gebelik eyleminde de örneğin dünyaya gelen ikiz bebeklerde aynı hastalığın görülmesi durumu veya her iki bebekte de aynı fiziksel özelliklerin bulunması durumu olarak da örneklendirilebilmektedir. Dolaysıyla, başta tıp alanında olmak üzere birçok alanlarda geçerli olabilen bilateral kavramı türkçe terim anlamı olarak, iki taralı veya her iki tarafa ait bulunan gibi anlamlar taşımaktadır.

Dolaysıyla da, hayatın hemen hemen her alanında farkında olarak veya olmayarak söz konusu olabilen bilateral terimi bu bakımdan insan hayatında yer alabilen faktörler listesinde yer almaktadır.

Etiketler
Sonraki konu »

1 Yorum

  1. Akcigerde bilateral kostagraflag matik sinusler aciktir sağ bilmem ne dolgunluk olup BT onerlir diyor annemin raporunda lutfen ayabilicegim bi sekilde aciklar misiniz ciddi bise mi