Bilirubin Nedir? Bilirubin Yüksekliği ve Düşüklüğü

Yazar 2 Yorum 41.528
Bilirubin Nedir? Bilirubin Yüksekliği ve Düşüklüğü

Bilirubin Nedir

Kanımızın kırmızı görünmesine ve oksijen taşınmasına sebep olan alyuvar hücrelerdir. Bu hücrelerin 120 günlük ömürlerinin sonunda parçalanması sonucunda bilirubin adlı sarı ya da turuncu renkte bir madde oluşur. Depolandığı yer safra kesesi olan bilirubin dışkıya renk de verir. Bilirubin maddesinin asıl kaynağı alyuvarlarda bulunan hemoglobin olup parçalanması vücuttaki RES (Retikülo endotelyal  sistem)’de gerçekleşir.  Bu maddenin miktarının ölçümü bazı sağlık sorunları hakkında bilgi vermektedir. Kan ya da idrardan alınan örneklerle yapılan Testten alınan sonuçlar safra, karaciğer sorunlarının, anemi yani kansızlığın, yenidoğan bebeklerde görülebilen hastalıkların değerlendirilmesine yardımcı olur. Mesela retikülo endotel sistemde oluşan ve suda çözünemez halde olan indirek bilirubin kana geçer ve taşınabilmesi için albüminlere bağlanır. Kanda bulunan miktarın 100 ml. kandaki normal değeri olan 0,3–10 mg.’den daha fazla olması ( 2-2,5 mg.) sarılık denilen hastalığa yol açar.

Bilirubin Nedir
Bilirubin Nedir

Direkt Bilirubin Vücut Dışına Atılabilir

Kandaki indirek bilirubin karaciğere gelerek hücreler için daha az zararlı bir şekle ( bilirubin sülfat, bilirubin diglikuronid)  dönüştürülür. Direkt bilirubin de denilen bu maddeler sonradan karaciğerden safra kesesine gönderilir ve safra kanallarına aktarılır. İndirekt bilirubinin aksine direkt suda erime özelliğine sahiptir. Bu nedenle idrara diretk bilirubin geçebilse de indirekt bilirubin geçemez. İndirekt bilirubinin kolayca vücuttan atılamayıp birikmesine rağmen direkt  suda çözünerek  vücuttan kolayca atılabilmektedir. Safra yoluyla ince bağırsağa boşaltılan direk  dışkıya bilinen rengini de vermekte, dolayısıyla vücut dışına atılmaktadır.

Bilirubinin Normal Değerleri

Laboratuvar ölçümlerinden elde edilen sonuçlar normal bilirubin değerleriyle karşılaştırılır.  100 ml. Kanda olması gereken direkt bilirubin miktarı 0–0,3 mg/dl, total de ise 0,3- 1,9 mg/ dl arasında olmalıdır. Testler karaciğerin sağlığının değerlendirilmesine yardımcı olacaktır. Değerler laboratuvarlara göre küçük farklar gösterebilir.

Bilirubin Yüksekliği

Bilirubin Yüksekliği
Bilirubin Yüksekliği

Kanda bilirubin yüksekliği ciltte ve göz aklarında sararmalar şeklinde fark edilir. Bilirubin yüksek çıkıyorsa alyuvarların yıkım hızının yüksek olduğu anlaşılır. Anemi, dalakta büyüme, genetiğe dayalı faktörler, siroz gibi karaciğer hastalıkları, safra kesesindeki tümör, kanal daralması, zedelenme gibi durumlar, uzun süren açlık ve iltihaplı hastalıklar gibi birçok sebeple miktarı yükselebilir. Bilirubini yüksek olan kişilerde kusma, iştahsızlık, idrarın kahverengiye dönmesi, titreme, cildin beyazlaşması, karın ağrısı gibi belirtiler görülmektedir. Önemli bir sağlık sorunu olan bilirubin yüksekliği durumunda kesinlikle doktora gidilmeli,  seviyesi ölçülerek sebep saptanmalı ve tedavi edilmelidir.

Bilirubin Düşüklüğü

Bilirubin Düşüklüğü
Bilirubin Düşüklüğü

Kanda ve idrarda bilirubin düşüklüğü yükselebildiği gibi bazı sebeplerle düşük de çıkabilir. Testlerde bilirubinin düşük çıkması endişelenmeyi gerektiren bir durum değildir. Bazı doktorlar düşüklüğünün kalp hastalıklarıyla ilgili olduğunu savunsa da henüz konuyla ilgili akademik bir çalışma yapılmamıştır. Fazla kafeinli içecekler tüketmiş olmak, C vitamini destelerinin alınmış olması, teofilin ya da fenobarbital içerikli ilaçlar kullanılması bilirubin düşüklüğüne sebep olabilmektedir.

Sistemlerimizin olumsuz etkilenmemesi için bilirubin düşüklüğü ya da yüksekliği durumlarında bir doktorun önerisi olmadan bitkisel de olsa hiçbir şey kullanılmamalıdır.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhaba.İki hafta önce yapılan kan testinde bilirubin değeri 1.7 çıktı.Hastane değerlerine göre(üst sınır 1.2 şeklinde) yüksek.Şeker riskim olduğu için(son HbA1c 5.6) günlük 8-12 bin adım civarı yürüyüş yapıyorum.İlaç kullanmıyorum.İnternette yazan belirtileri de hissetmedim.Sizce 1.7 yüksek bir değer mi?Ne tavsiye edersiniz.Teşekkürler.

  2. Avatar Volkan beyaztaş

    Merhabalar hocam bilirubin değerim 3.9 çıktı korkulacak bişey varmı nasıl bir sonuç doğurur açıklarsanı sevinirim. Saygılar