Biliyer Kolik Ne Demektir?

Yazar Yorum Yap 925
Biliyer Kolik Ne Demektir?

Vücudun farklı bölgelerindeki şikâyet ve ağrıların dile getirilmesi için farklı terim ve kelimelerin kullanıldığını bilmekteyiz, adım adım inceleyerek devam ederken karşımıza çıkan biliyer kolik ne demektir hangi bölüm için kullanılmaktadır inceleyelim. Biliyer kolik karın bölgesinin sağ üst kısmında safra kesesinde yer alan taşlarını dışarı atma çabası ile birlikte oluşan şiddetli ağrılara denir. Safra kesesinin vücudumuzdaki rolü sindirim sisteminde ortaya çıkar karaciğerin ürettiği safra özü burada saklanır ve yenilen yemeklerden arta kalan posalar bağırsaklara geçiş yapmadan safra kesesinden geçer ve emilimleri kolaylaşır. Çeşitli nedenler ile bu sindirim kanalları tıkanabilmektedir, en belirginleri taş oluşumlarıdır her ne kadar safradan taşlar atılmaya çalışılsa da bazen mümkün olmamakla birlikte cerrahi müdahale gerektirir.

Biliyer kolik belirtileri nelerdir hangi durumda sağlık kuruluşu ya da hekimlerden yardım talep edilmelidir, biraz da bu konuya değinelim. Belirgin belirtilerden birisi yansıyan ağrılardır bunlar genellikle sağ omuz kısmında veya sırtın orta kısmında yaşanılan ağrılardır, atakları yemeklerden sonra başlayarak birkaç saat sürebilir. Ayrıca sık bir şekilde bulantı kusma ile birlikte iştahsızlıkta gözlemlenebilmektedir, bunların dışında mide çukurunda ve sağ üst karın bölgesinde aşırı hassasiyet görülmektedir. Doğru teşhisin konulabilmesi adına ultrason ve kolesistografi gibi teknolojik cihazlar kullanılmaktadır, ayrıca farklı testlerin de varlığından haberdar olunmasında fayda vardır.

Bu rahatsızlığın tanı ve tedavisinde ulaşmanız gereken doktor uzmanlığı genel cerrahidir, il aşamada biliyer kolik tedavisi öncelikli olarak analjezik ve antispazmodik ilaçlar ile tedavi başlanabilir. Ayrıca ek olarak da gerek görüldüğü takdirde antibiyotik tedavileri de desteklenerek eklenebilir, ilk aşamadaki tedavinin sonuç vermemesi neticesinde hekiminizin de gerek görmesi üzerine cerrahi müdahale sonucunda safra kesesinin alınması gerekebilmektedir. Hastalığın aşaması ya da tedaviye cevap vermesi durumu operasyon konusunda hekimlere yol gösterici olmaktadır, bu açıklamalardan kısaca elde edilecek sonuç ise kolik teriminin ağrı için kullanıldığı ve biliyer kelimesi ile birleşmesi durumunda safra kesesindeki taşların yer değiştirmesi durumunda diğer organlara verdiği sıkıntı ve ağrıların genel olarak isimlerine denilmektedir. Safra kesesinin vücudumuz için önem teşkil eden organlardan birisi olduğunun da unutulmamasıdır.

Etiketler