Böbrek Aldırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Yazar Yorum Yap 4.589
Böbrek Aldırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Böbrek Aldırma

Genellikle böbrek nakli, böbreklerde meydana gelen taşların çıkarılması ve böbrek içerisinde meydana gelen tümörlerin alınması açısından gerçekleştirilen farklı böbrek ameliyatlarında, süreçlerin de birbirinden farklılık göstermesi söz konusu olabilmektedir. Toplumlarda sıkça görülen böbrek aldırma ameliyatı ve diğer böbrek cerrahi girişimlerinde hastaların genel sağlık durumlarının, ciddi kronik sağlık sorunlarına sahip olup olmadığının ve aşırı kilo problemine sahip olup olmadığının gibi birçok faktörler de böbrek aldırma ve diğer böbrek cerrahi operasyonlarında süreci etkileyebilmektedir.

1- Böbrek Nakil Ameliyatı

Genç ve sağlıklı olan hastalarda ortalama olarak 1,5 ila 2 saat aralığında sürebilen böbrek nakil ameliyatı, 50 yaş ve üzeri yaş grubundaki hastalarda ise, 5 ila 6 saatlik bir süreç aralığında, kilolu hastalarda ise, ortalama olarak 3,5 saat civarında sürebilmektedir. Ayrıca, kilolu hastalarda diyabet, tansiyon gibi ciddi kronik sağlık sorunlarının da bulunması durumunda böbrek nakil ameliyatı süreci 4 saate kadar uzayabilmektedir.

Böbrek Aldırma Ameliyatı Gerçekleştirilme Nedenleri Nelerdir?

Ciddi böbrek hastalıklarının meydana gelmesi, kronik böbrek yetmezliği hastalığının oluşması ve böbreklerin genel işlevinin yitirmesi gibi durumlarda doktorun uygun görmesi durumunda böbrek aldırma cerrahi müdahale söz konusu olarak, böbrek nakil işlemi gerçekleştirilmektedir. Riskli sonuçlar sunmasına karşın, her yaş grubundan hastalarda uygulanabilen böbrek aldırma ameliyatında ayrıca nakil alınan ve nakil yapılan hastaların genel sağlığının korunması açısından doktor kontrolünde yaşam sürmesi söz konusu olmaktadır.

Gerçekleştirilen Diğer Böbrek Ameliyatları İse Şunlardır;

1-  Böbrek Tümörü Ameliyatı

Böbrek içerisinde veya böbrek çevresinde meydana gelen tümörlerin alınmasına yönelik gerçekleştirilen böbrek tümörü cerrahi müdahale süreci ise, hastanın genel sağlığının, yaş ortalamasının ve ciddi kronik sağlık problemlerine sahip olup olmaması gibi faktörlerin göz önünde bulundurularak, böbrek tümörü ameliyatı ortalama olarak 4 ila 5 saat aralığında sürebilmektedir.

2-  Böbrek Taşları Ameliyatı

Toplamda 3 farklı yöntem üzere gerçekleştirilen böbrek taşları cerrahi operasyonunda başvurulan ameliyat yöntemleri ise şunlardır;

3- Açık Böbrek Taşı Ameliyatı

  • Diğer böbrek taşı cerrahi müdahale yöntemlerine oranla daha zorlu bir cerrahi müdahale yöntemi olan açık böbrek taşı ameliyatı, hastanın yaş aralığına göre, maksimum olarak 4 ila 5 saat aralığında sürebilmektedir.

4- Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

  • Maksimum süreç olarak 120 dakika sürebilen kapalı böbrek ameliyatı sonrasında hasta 24 saatlik süreç sonunda hastaneden taburcu edilmektedir.

5- Fileksible Böbrek Taşı Ameliyatı

  • Böbrek taş ameliyat yöntemlerinden en basiti ve en kısa süreçli olması sebebiyle, fileksible böbrek taşı ameliyatında herhangi bir cerrahi müdahale durumunun söz konusu olmadığını ve bu böbrek taşı cerrahi uygulaması üzerinden doğrudan hastanın idrar kanalı üzerinden böbrek veya böbreklere ulaşılması ve burada meydana gelen taşların özel bir cihaz sayesinde yalnızca 90 dakika içerisinde yakılması ve son işlem olarak da yakılan böbrek taşlarının doğrudan idrar yolu üzerinden dışarı atılması sağlanmakta ve hastanın aynı gün içerisinde taburcu edilmesi sağlanmaktadır.

Böbrek Aldırma Ameliyatı Öncesinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Böbrek aldırma ameliyatı ve diğer böbrek cerrahi müdahale uygulamaları öncesinde, hastanın genel durumu, gerekli test ve tetkiklerin yapılması, hastanın hiper tansiyon, diyabet, kolesterol gibi ciddi kronik sağlık sorunlarına sahip olup olmadığı yönünde gerekli test ve tetkikler yapıldıktan sonra, uygun görülmesi durumunda böbrek aldırma cerrahi müdahale uygulamasına geçilmektedir. Alınan böbreklerin yerinde veya çevre bölümünde nadiren de olsa enfeksiyon kapılması durumunun önlenmesi açısından ayrıca, böbrek aldırma ve diğer böbrek ameliyat türlerinde özenle hareket edilmesi söz konusudur.

 

 

Etiketler