Böbrek Damarlarının Daralması ve Genişlemesi Neden Olur? 

Yazar 1 Yorum 3.491
Böbrek Damarlarının Daralması ve Genişlemesi Neden Olur? 

Sağlıklı böbreklere sahip olmak için vücut sağlığının tamamının korunması gerekir. Yaşa bağlı olarak meydana gelen hastalıklar arasında en çok karşılaşılan hastalık böbrek hastalıklarıdır. Bu durum kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Genetik ve çevresel etkenlere bağlı olarak böbreklerde damar daralması veya genişlemesi meydana gelebilmektedir.

Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması ve organların görevini yerine getirmesi kalbin düzenli olarak kan pompalaması gerekir. Böbreklerde bulunan atardamarlarda kalbe kan taşımaya yardımcı olur. Böbrek damarlarının genel adı arterdir. Vücutta dolaşan kanın temiz kan ile değiştirilmesini sağlayan böbrek damarları kirli kanın süzülerek temizlenmesine yardımcı olur.

Böbrek Damarları Daralma ve Genişleme Nedenleri?

Böbrek damarlarının daralması böbreklerde bulunan damarların tıkanmasına sebep olur. Bu durumda da kişinin böbrekleri kirli anı süzemez ve diğer tüm damarlarda daralma meydana getirir. Tıkanıklık ile ortaya çıkarak kişinin diğer hastalıklar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.

Böbrek damarlarının daralması genel olarak her yaş grubunda görülebilir. Vücuttaki diğer organların işlevini yerine getirememesine sebep olmaktadır.

Böbrek damarlarının genişlemesi ise sigara kullanan kişilerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu durum doğum kontrol hapını sürekli kullanan kişilerde de görülebilmektedir. Damarlar genişleyerek kişinin böbrek fonksiyonlarını yerine getirmesini engellemektedir.

Böbrek Damarlarında Daralma Ve Genişleme Belirtileri 

Böbrek rahatsızlıklarının bir çoğu sıvı tüketiminin fazla olmamasından kaynaklanmaktadır. Beslenme alışkanlıkları tüm iç organlara zarar vermektedir. Böbreklerdeki damarların daralması ve genişlemesi söz konusu ise kişide yorgunluk, halsizlik, tansiyon ve sık idrara çıkma belirtileri görülmektedir. Kişinin bu durumlardan şikayet etmesi böbrek rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Böbreklerdeki damarlar kalbe temiz kanın taşınmasını sağlayarak kalbin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayabilmektedir. Kalp sürekli olarak temiz kan pompalayarak vücut sağlığını korumaktadır.

Böbrek Damarlarında Daralma Ve Genişleme Tedavisi 

Damar tıkanıklığı ve damar sertliği kişinin vücut sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu durum genel olarak sigara kullanan kişilerde sıkça karşılaşılmaktadır. Sigara içmeyen bir kişinin bile pasif içici olması damarlarda tıkanıklığa ve sertliğe sebep olur.

Böbrek sağlığının korunması kişinin ilerleyen yaşlarda böbrek hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kişinin öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi tüm vücut sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

Kişinin günlük hayatta sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Genç yaşlardan itibaren böbrek sağlığını korumak için günlük tüketilmesi gereken su miktarının  mutlaka tüketilmesi ileriki yaşlarda böbrek hastalıklarının oluşmasına engel olacaktır. Sağlıklı böbrekler için düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekir.

Böbreklerde damar genişlemesi ve daralması kanın iyi şekilde süzülmesine engel olur ve kalbe giden kirli kan bir süre sonra çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olacaktır. Ayrıca tansiyon hastalarında sıkça meydana gelen bu durum hastanın tansiyondan dolayı sıkça rahatsızlık yaşamasına sebep olur.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. 6 ay once 9 milim olan bobrek taksimi kirdirdim.3 seans sin seansın da küçük milim taş kaldığını söyledi doktor . Bir hafta once idrarimdan kan geldi ve ağrım oldu. Doktor taşın var dedi. Ultrason da bobrekte damar genislemesi var dedi bu nedir acaba tehlikeli bir hastalık midir nasıl tedavi edilir teşekkürler