Böbrek Nakli Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar ? 

Yazar 4 Yorum 3.717
Böbrek Nakli Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar ? 

Böbrek Nakli Olan Hasta

Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen kronik böbrek yetmezliği ve böbrek fonksiyonlarının işlev yitirmesi durumu, beraberinde hastaların yaşam kalitesinin ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır. Ülkemizde böbrek nakli olan hastaların ne kadarlık bir yaşam sürecine sahip olabildiği hakkında gerçekleştirilen istatistiklere göre, 0 ila 19 yaş aralığında yer alan böbrek yetmezliğinda diyaliz tedavisi görenlerde 26 yıla kadar, böbrek nakli olan hastalarda ise, bu süre yaklaşık olarak 39 yıla kadar ulaşabildiği, 20 ila 39 yaş aralığındaki diyaliz tedavisi gören hastalarda yaşam süresi 14 yıla kadar çıkabiliyorken, bu süreç böbrek nakli olan hastalarda ise, 31 yıla kadar ulaşabildiği, 40 ila 59 yaş aralığındaki diyaliz hastalarında yaşam süresi 11 yıla kadar çıkabiliyorken, bu yaş aralığında böbrek nakli olan hastalarda ise, yaşam süresi 22 yıla kadar ulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Diyaliz Tedavisi Mi Yoksa Böbrek Nakil İşlemi Mi Daha Kalitelidir?

Böbrek hastalıklarında uygulanan diyaliz tedavisi ve böbrek nakli hakkında uzmanlara soruların sorulardan biri de, bu her iki böbrek tedavi uygulamalarından hangisinin daha kaliteli sonuçlar sunduğu yönündedir. Uzmanlar, diyaliz tedavisinin oldukça iyi bir yöntem olmasına karşın, böbrek naklinin diyaliz tedavisine oranla hastaların yaşam süreçlerinin uzamasında daha etkili olabildiğini ve bu sebeple de, böbrek naklinin diyaliz tedavisinden daha iyi olduğunun altını çizmektedirler.

Uzmanlar, günümüzde uygulanan en kaliteli diyaliz tedavisinin dahi, böbrek naklinin gerçekleştirdiği başarı oranının yalnızca yedide biri oranında gerçekleştirebildiğini ve bu sebeple de, organ nakli olan hastaların doğrudan diyaliz tedavisi gören hastalara oranla, yaklaşık olarak 3,5 kat daha kaliteli ve daha uzun süreçli bir yaşam sürdürebildiğinin altını çizmektedirler.

Böbrek Naklinin Riskleri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, böbrek naklinin kaliteli ve güvenilir bir tedavi uygulaması olmasının yanı sıra, bazı risklerin söz konusu olması sebebiyle böbrek nakli olan hastaların nakil işlemi sonrasında da, uzman tarafından belirtilen zaman dilimleri doğrultusunda düzenli olarak kontrollere gitmesi, böbrek nakil işleminden sonra, herhangi bir huzursuzluk, rahatsızlık durumu hissetmesi, böbrek ve çevre kısmında ağrılar hissetmesi gibi olumsuz durumlarda, hemen doktora başvurması gerekmektedir.

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürmektedir?

Uzmanlar tarafından gerekli test ve tetkikler sonucunda, hastanın böbrek nakli olmasında herhangi bir engel durumunun söz konusu olmaması durumunda, böbrek nakli için gerekli cerrahi müdahale süreci başlatılmaktadır. Genç ve sağlıklı olan bireylerde böbrek nakli cerrahi müdahale işlemi 1 ila 1,5 saat aralığında sürebilmekte iken, 50 yaş ve üzeri bireylerde ise bu süreç daha da uzaması söz konusu olarak 5 ila 6 saat aralığında, aşırı kilolu olan hastalarda ise, böbrek nakli ameliyatı 3 ila 3,5 saat aralığında, ayrıca diyabet, tansiyon, kolesterol gibi ciddi kornik sağlık sorunlarına da sahip olunması durumunda, fazla kilolu hastalarda böbrek nakli cerrahi operasyon süreci 4 saatlik bir sürece kadar ulaşması söz konusu olabilmektedir.

Kimler Böbrek Nakli Olabilmektedir?

Böbreklerin işlevini tamamen kaybetmesi, kronik böbrek yetmezliği gibi ciddi böbrek rahatsızlıklarının söz konusu olması ve uzmanın hasta için böbreb naklinin uygun olduğu hakkında gerekli kararı sunması durumunda, böbreb nakli işlemi gerçekleştirilmektedir.

Herhangi bir yaş sınırlandırılması söz konusu olmaması sebebiyle, genel sağlığın uygun olması durumunda her yaş grubundan hastalara böbreb nakli cerrahi operasyon uygulaması yapılabilmektedir. Ancak, böbrek hastalarının diyaliz tedavisi mi, yoksa böbrek nakli mi olacağı konusunda tek karar mercinin ilgili doktor olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

Etiketler

4 Yorum

  1. Böbreğimi satmayı düşünüyorum maddi durumum yetersiz kan gurubum a negatif yardımcı olabilir misiniz

  2. merhaba maddi durumum çok kūtū olduģùnda dolayı bir böbreģimi satmak istiyorum nereye başvuru
    yapmalıyız

  3. Merhaba! Amcam maddi durumu kötü olduğu için bir böbreğini satmak istiyor. Türkmenistan’lıyız. Satabilme imkanımız var mı? Nereye başvuru yapmamız gerekiyor?