Böbrek Nakli Olan Hastaların Yüzde Kaçı Özürlüdür ?

Yazar Yorum Yap 988
Böbrek Nakli Olan Hastaların Yüzde Kaçı Özürlüdür ?

Yapılan yeni yasal düzenleme ile birlikte böbrek nakli olan hastaların özürlülük oranının % 40’dan % 60 oranına çıkarıldığı ancak buna rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından organ nakli olan hastalarda özürlülük oranının % 60’dan düşük olmaması koşulu öne sürülerek talepleri red edebilmektedir. Bu bakımdan özürlülük oranı 2018 yıl itibariyle % 60 oranında bulunan böbrek nakli olan hastaların malulluk aylığı alması ve emekli olması söz konusu olabilmektedir.

Böbrek Nakli Olan Hastaların Emekli Olabilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Böbrek nakli olan hasta yakınlarının ilk olarak ilgili sağlık kuruluşu heyetinden gerekli sağlık kurulu raporu çıkarması ve çıkarılan sağlık kurulu raporunun yukarıda da belirttiğimiz üzere % 60 oranından düşük olmaması gerekmektedir. Uzun süreci kapsayan bu sürecin tamamlandırılması ile birlikte, böbrek nakli olan hasta yakınlarının bağlı bulunduğu ildeki sosyal dayanışma ve yardımlaşma il müdürlüğüne almış olduğu sağlık kurulu raporu ile birlikte başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bu aşamadan itibaren sosyal yardımlaşma ve dayanışma yetkileri tarafından teslim alınan sağlık kurulu raporusunun doğrudan Ankara merkezli mercilere gönderilerek ortalama olarak 6 ay içerisinde neticelendirilmesi söz konusu olmaktadır. Bu aşamadan hemen sonrasında bağlı bulunulan ildeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunarak, erken emeklilik için gerekli işlemlerin başlatılmasından sonra, böbrek nakli olan hastaların erken emekli olması söz konusu olmaktadır.

Böbrek Nakli Olan Tüm Hastalarda % 60 Oranında Sağlık Kurulu Raporu Söz Konusu Mu?

Böbrek nakli olan tüm hastalarda % 60 oranında sağlık kurulu raporu söz konusu olamayabilmektedir. İlgili sağlık kuruluşu heyeti tarafından böbrek nakli olan hastaların genel sağlık durumlarının, ciddi kronik sağlık sorunlarına maruz kalıp kalmadığının ve yaş faktörünün ele alınması sonucu, % 60 veya üzeri oranlarda sağlık kurulu raporu düzenlenmesi söz konusu olmaktadır.

Böbrek Nakli Olan Hastaların Farklı Bir Sağlık Kuruluşundan Sağlık Kurulu Raporu Alması Söz Konusu Mu?

Böbrek nakli olan hastaların, doğrudan böbrek nakli olduğu sağlık kuruluşu yerine tercihi doğrultusunda farklı bir sağlık kuruluşu üzerinden sağlık kurulu raporu başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak, daha pratik olması açısından böbrek nakli olan hastaların doğrudan ilgili sağlık kuruluşundan sağlık kurulu raporu başvurusu yapması daha uygun olabilmektedir.

Böbrek Nakli Olanlar Hangi Emeklilik Türlerinden Faydalanmaktadırlar?

Böbrek nakli olan ve belirtilen oranda sağlık kurulu raporu alan hastaların, erken emeklilik yani malul emeklilikten faydalanması söz konusu olabileceği gibi, tercihi doğrultusunda her 3 ayda bir ödenen ve yıllık olarak toplamda 4 kez uygulanan 2022 engelli maaşından da faydalanması söz konusudur. Hastaların önceki dönemlerde SSK ve Bağ-kur primleri bulunması durumunda daha erken emekli olması söz konusu olmakla birlikte tüm sağlık olanaklarından ücretsiz bir şekilde faydalanması ve engellilere tanınan tüm yasal haklardan faydalanması söz konusudur.

Ülkemizde Böbrek Nakil Oranları Ne Kadardır?

Ülkemizde organ nakli konusunda en fazla uygulanan organ nakil tedavisi böbrek nakli tedavisidir. Özellikle de, ileri yaş grubunda yer alan hastalarda böbrek nakli yapıldıktan sonra, hastanın yaşam kalitesinin düşmemesi, ekonomik yönden problemlere maruz kalmaması açısından düzenlenen yasal haklar çerçevesinde % 60 oranında sağlık kurulu raporu alması halinde erken emekli olma hakkına sahip olmaktadır. Tamamen hasta ve yakınlarının tercihi doğrultusunda düzenlenen sağlık kurulu raporu sayesinde, böbrek nakli olan hastalar yaşamı boyunca erken emekli maaşı alarak sosyal güvence kapsamına alınmaktadır. Bu bakımdan, organ nakli olan hastalarda da artık erken emeklilik durumu oldukça kolay olduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz.

 

Etiketler