Böbrek Nakli Olanlar Araç Alabilir Mi?

Yazar 1 Yorum 2.333
Böbrek Nakli Olanlar Araç Alabilir Mi?

17 Nisan 2015 tarihinde 29329 sayılı Karayolları Trafik Yönetmenliği gereğince artık organ nakli olanlar da araç satın alabilmekte ve tercihi doğrultusunda satın aldığı aracın doğrudan yakınları tarafından da kullanılabilmesi söz konusudur. Buna göre, böbrek nakli olan bireylerin ve kronik sağlık sorunlarına sahip olan bireylerin satın aldığı aracın birinci dereceden yakınları tarafından da kullanılması yönelik düzenlemeler yapılarak yürürlüğe sunulmuştur.

Uygulanan yeni yasal yönetmelikte yalnızca yurtdışından satın alınan araçlar için kullanılabilmesi açısından üçüncü dereceden akraba olunma şartı aranmaktadır. Yeni yasal düzenlemeye göre, böbrek nakli olanlar tercihi doğrultusunda tertibatsız araç satın alabilmesi ve ayrıca diğer engelli grubunda bulunanlarda olduğu gibi, yasal olarak ÖTV indiriminden de faydalanması söz konusu olmaktadır. Buna göre engellilik durumunun % 99 oranından düşük olması durumunda böbrek nakli olan bireylerin de otomatik vitesli araç için ÖTV ödemesi söz konusu olmamaktadır.

Engelli bireylere ait olan aracın yasal olarak belirtildiği üzere 5 yıllık süreci doldurmasından önce kaza durumuna, doğal afet durumlarına maruz kalarak hurdaya ayrılması durumunda ise, birey veya birinci dereceden yakını tarafından talep edilmesi durumunda da bireye yeni araç satın alınması söz konusu olmaktadır.

Böbrek Nakli Olanlar Araç Almak İçin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Böbrek nakli olanlar tercihi doğrultusunda araç almak istediğinde, ilk olarak yasal olarak yeteri oranda sağlık kurulu raporuna sahip olması ve bu işlemden sonrasında ilgili mercilere başvuruda bulunarak araç almak istediğine dair dilekçe sunması gerekmektedir. Bu aşamadan sonrasında, diğer engelli grubunda yer alanlarda olduğu gibi, böbrek nakli olanlar da problemsiz ve kolayca araç alarak kullanabilmektedirler.

Böbrek Nakli Olanlar Aldığı Aracı Kullanma Süresi Ne Kadardır?

Yasal düzenlemede de belirtildiği üzere diğer engelli grubunda yer alan bireylerde olduğu gibi, böbrek nakli olanlarda da alınan aracın kullanım süreci 5 yıl olarak belirtilmiş ve bu süreç içerisinde alınan aracın çeşitli olumsuz durumlara maruz kalması durumunda ise, herhangi bir ücret ödemesi söz konusu olmadan yeni bir araç alımı söz konusu olmaktadır.

Ayrıca, yasal düzenlemelerde de belirtildiği üzere, araç alımı ve kullanımında böbrek nakli olanlarda yaş faktörüne de bakılması söz konusu olmadığını da belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu sayede, yaşınız kaç olursa olsun böbrek nakli operasyonundan sonra tercihiniz doğrultusunda aracınızı alarak uzun süreçler boyunca trafikte kullanabilmektesiniz.

Böbrek Nakli Olanlar Aldığı Aracı Satabilir Mi?

Yasal düzenlemelerde de belirtildiği üzere böbrek nakli olanlar almış olduğu aracı satması veya elden çıkarması durumu söz konusu olmamaktadır. Bu bakımdan, böbrek nakli olanlar aracı aldıktan sonra uzun dönemli olarak kullanması, tercihi doğrultusunda kendisi veya velayet sunması durumunda birinci dereceden yakını tarafından kullanması söz konusu olmaktadır. Böbrek nakli olan birçok bireyler tarafından bilinmeyen yasal düzenleme ile tercihiniz doğrultusunda aracınızı alarak hemen kullanabilmektesiniz

 

Etiketler

1 Yorum