Böbrek Nakli Olanlar Özürlü Maaşı Alabilir Mi ?

Yazar Yorum Yap 2.731
Böbrek Nakli Olanlar Özürlü Maaşı Alabilir Mi ?

Yapılan yeni yasal düzenleme ile birlikte artık organ nakli olan hastalar da 2022 engelli maaşından faydalanabilecektir. Buna göre, böbrek nakli olan hastalardan ilgili sağlık kuruluşu tarafından sunulan sağlık kurulu rapor oranının % 40 ve üzeri oranda olması durumunda, böbrek nakli olan hasta veya hasta yakınlarının tercihi doğrultusunda 2022 engelli maaşı alabilmesi söz konusu olabilmektedir.

Böbrek Nakli Olanlar 2022 Engelli Maaşı Alabilmek İçin Yapması Gerekenler Şunlardır;

Sağlık Kurulu Raporu Başvurusunda Bulunulmalı

Böbrek nakli olan hastaların 2022 engelli maaşından faydalanmak istediklerinde ilk olarak ilgili sağlık kuruluşundan sağlık kurulu raporu çıkarması ve çıkarılan sağlık kurulu raporunun en düşük %60 oranında bulunması gerekmektedir.

Bağlı Bulunulan İldeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Kurumuna Başvurulmalı

İlgili veya tercihe göre farklı sağlık kuruluşundan alınan % 40 ve üzeri orandaki sağlık kurul raporu alındıktan hemen sonrasında, böbrek nakli olan hastaların veya vekil olarak tayin ettiği yakınının doğrudan bağlı bulunduğu ildeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna başvurması gerekmektedir. Burada yapılan ilk incelemelerden hemen sonrasında, sağlık kurulu raporu sistem üzerinden Ankara merkezli yetkili merciye gönderilerek, ortalama olarak 6 ay içerisinde sonuçlandırılmasından sonrasında, böbrek nakli olan hastaların doğrudan 2022 engelli maaşına bağlanma işlemi tamamlandırılmaktadır.

Böbrek Nakli Olanlar 202 Engelli Maaşı Ne Kadar Alabilmektedirler?

Diğer statülerde yer alan engellilerde olduğu gibi, böbrek nakli olan hastaların da 2018 yılı itibariyle zamlanan 2022 engelli maaşından sağlık kurulu rapor oranının % 40 ila % 69 aralığında bulunan böbrek nakli engelliler ve diğer engellilerin 3 ayda bir 1247 tl, sağlık kurulu rapor oranının % 70 ve üzeri olması durumunda ise, her 3 ayda bir olmak üzere toplamda 1845 tl oranında engelli maaşı alması söz konusudur.

Böbrek Nakli Olanlar Farklı Bir Sağlık Kurumundan Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu Yapabilir Mi?

Diğer engellilik durumlarında olduğu gibi, böbrek nakli olan hastalar da tercihi doğrultusunda farklı bir sağlık kuruluşu üzerinden de sağlık kurulu raporuna başvuru yapabilmektedirler. Ancak, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere böbrek nakli olan hastaların gerek zaman tasarrufu açısından ve gerekse de sağlık kurulu raporu daha pratik olarak başvurulması açısından doğrudan böbrek naklinin yapıldığı sağlık kuruluşu üzerinden sağlık raporu başvurusunda bulunması bu açıdan daha avantajlı olabilmektedir.

Böbrek Nakli Olanlar Neden 2022 Engelli Maaşı Alması Söz Konusu Olabilmektedir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görmekteyiz ki, böbrek nakli olan tüm hastaların 2022 engelli maaşı alması için zorunlu başvuru yapması söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla, tercihe göre, yapılan sağlık kurulu raporunun alınması ve 2022 engelli maaşının bağlanması durumunda, diğer engelli statüsünde yer alan hastalarda olduğu gibi, böbrek nakli olan hastalarda da yaşam standartlarının yükseltilmesi, muhtaçlık durumunun söz konusu olmaması, ekonomik yönden problemlere maruz kalınmaması açısından böbrek nakli olan hastaların doğrudan 2022 engelli maaşı alması bu anlamda hastalar açısından ciddi anlamda faydalar sunmaktadır.

Böbrek Nakli Olan Tüm Hastalar 2022 Engelli Maaşından Faydalanabilir Mi?

Böbrek nakli olan hastaların 2022 engelli maaşından faydalanabilmesi açısından öncelikle yasal çerçevede en az % 40 oranında sağlık kurulu raporuna sahip olması gerekmektedir. Bu koşulun sağlanması durumunda, böbrek nakli olan hastalar herhangi bir süre sınırlandırılması olmaksızın yaşam boyu 2022 engelli maaşından faydalanabilmektedirler. Bu bakımdan, böbrek nakli olan hastaların nakil süreci sonrası zorluk çekmemesi açısından, 2022 engelli maaşına başvurmasını tavsiye etmekteyiz.

 

Etiketler