Böbrek Nakli Sonrası Kreatinin Yükselmesi

Yazar Yorum Yap 3.826
Böbrek Nakli Sonrası Kreatinin Yükselmesi

Böbrek nakli sonrasında nadiren görülebilen kreatinin yükselmesi konusunda hastaların, hasta yakınlarının dikkat etmeleri ve gereken durumlarda hemen ilgili doktora başvurmaları gerekmektedir. Böbrek nakli sonrasında alıcılar, sağlıklı ve uzun süreçli olarak yaşam kalitesini koruyabilmesi uzman tarafından belirtildiği üzere gerekli kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmaları, verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaları ve ayrıca günlük olarak daha fazla miktardan su tüketmeleri kreatin yükselmesi riskinin en aza düşürülmesi açısından da önem arz etmektedir.

Böbrek Nakli Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

İlk Yıl Çok Önemli

Böbrek nakli olan hastalar açısından özellikle de ilk yılın önemi büyük olması sebebiyle hastaların ilk yılda dikkatli bir şekilde hareket etmesi ve uzman tarafından belirtildiği üzere hareket etmesi gerekmektedir. Hastalar, özellikle de böbrek nakli olduğu ilk sene içerisinde düzenli bir şekilde kan vermeleri, böbrek nakli sonrasında kreatinin takip sürecine dikkat etmeleri, böbrek sağlığı korunması açısından ve var olması durumunda kronik sağlık sorunlarının kontrol altında bulundurulması açısından verilen ilaçları düzenli bir şekilde ve gerekli kullanım dozajı üzerinden kullanması gerekmektedir.

Diğer Durumlarda da Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Böbrek nakli olan hastalarda bağışıklık sisteminin baskılanması sunulan ilaçların ve antibiyotiklerin düzenli ve gerekli kullanım dozajında kullanılması, gerek görülmesi durumunda tansiyon ve kolesterol gibi kronik türü sağlık sorunları ilaçları kullanılması ve olası olumsuz durumlarda hemen doktora başvurulması genel sağlığın korunması ve böbrek kreatin yükselmesi riskinin en aza düşürülmesi açısında önem taşımaktadır.

Böbrek Nakli Sonrası Enfeksiyon Meydana Gelmesi

Nadiren de olsa böbrek nakli işlemi sonrasında hastalarda birkaç ay içerisinde veya yıl içerisinde enfeksiyon durumları söz konusu olabildiğinden, enfeksiyon durumuna bağlı olarak hastalarda bazı belirtiler söz konusu olabilmektedir. Ateşin 37,5 oranında yükselmesi, halsizlik, üst solunum yolları yolları enfeksiyonları, idrar yaparken yanma hissedilmesi, kusma ve bulantı, vücutta titreme gibi belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Böbrek Nakli Sonrasında Organın Kabul Görmemesi

Ende görülen olumsuz durumlardan olan böbreb naki sonrasında organın nakil bölümü tarafından kabul görmemesi durumu kolayca teşhis edilmesi açısından doğrudan hastadan alınan kan numunesi ile gerçekleştirilen test ve tetkiklerden böbrek nakli sonrasında kreaitinin yükselmesi görülmesi sayesinde organ nakil işleminin doğrudan organ tarafından olumsuz yanıt aldığı teşhisi konulabilmektedir. İyi düzeyde takip edilmesi durumunda düzeltilmesi söz konusu olabilen bu olumsuz durumda ayrıca şu gibi belirtilerin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalı;

  • Greft bölgesinde ağrı, şişlik ve hassasiyet meydana gelmesi
  • Ateş ve kan basıncı durumunda yükselme meydana gelmesi
  • Hızlı kilo alma durumu
  • Ödem ve sıvı birikmesi meydana gelmesi
  • Böbrek naklinden sonrasında kreatinde yükselme ve üreme yükselmesi meydana gelmesi
  • Bulantı ve kusma meydana gelmesi durumunda
  • Vücutta ağrı meydana gelmesi
  • İştahın kesilmesi durumunda
  • Halsizlik durumu meydana gelmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Böbrek nakli sonrasında genel sağlığın riske atılmaması ve kreatinin normal durumunun korunması açısından yukarıdaki farktörlere dikkat edilmesi ve uzman uyarı ve tavsiyelerine harfiyen uyulması gerekmektedir.

 

Etiketler