Böbrek Naklinden Sonra Cinsel Yaşam

Yazar Yorum Yap 3.506
Böbrek Naklinden Sonra Cinsel Yaşam

Böbrekl nakli ameliyatı olan bay ve bayanlar tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de, böbrek naklinden sonra da düzenli cinsel yaşamın söz konusu olup olmadığıdır. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere başarılı bir böbrek nakli operasyonu sonrasında bay ve bayanların sağlıklı cinsel yaşama devam edebileceği belirtilmiştir.

Böbrek Nakli Sonrasında Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireylerin böbrek nakli ameliyatından 60 ila 90 gün aralığında kendilerini iyi düzeyde hissetmesi durumunda, cinsel yaşama devam edebilmesi söz konusu olabilmektedir.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere böbrek nakli operasyonu geçiren birçok erkeklerin ameliyattan 30 gün ila 60 gün aralığında yenide cinsel yaşama merhaba dediği, kadınların ise, böbrek nakli operasyonundan birkaç ay sonrasına adet döneminin yeniden düzene girdiği ve bu süreç sonrasında cinsel yaşama merhaba diyebildiği belirtilmiştir.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere böbrek nakli sonrasında da bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi ve sağlıklı bir cinsel yaşama merhaba diyebilmesi açısından, ilgili doktor tarafından belirtilen kontrol süreçlerini aksatmaması ve gerekli ilaçları belirtildiği kullanım dozajında ve düzenli bir şekilde alması önem taşımaktadır.

Böbrek Nakli Sonrası Gebelik Durumu

Merak edilen ayrıntılardan olan böbrek nakli sonrasında gebelik durumu hakkında kadın doğum uzmanları tarafından belirtildiği üzere, böbrek nakli operasyonundan sonra da kadınların büyük bir bölümünde yeniden gebelik durumu söz konusu olabildiği ve böbrek nakli operasyonu sonrasında erkeklerin ise büyük bir kısmının yeniden babalığa merhaba diyebildiği belirtilmiştir.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere böbrek nakli operasyonu geçiren bayanların gebe kalabilmek açısından en az 365 günlük bir zaman diliminde beklemesi gerek anne adayı ve gerekse de dünyaya gelecek bebeğin genel sağlığı açısından önem arz ettiğinin altı çizilmektedir.

Ayrıca, böbreb nakli operasyonu öncesi gebelik durumu söz konusu olması durumunda, ilk olarak ilgili doktora bilgiler sunulmalı ve bebeğin genel sağlığının riske atılmaması açısından kullanılan ilaçlar hakkında da ilgili doktora bilgiler sunulmalı ve gerektiği durumlarda kullanılan ilaçların değişimi sağlanmalıdır.

Böbrek Naklinden Sonra Cinsel Yaşam Riskleri Söz Konusu Mu?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere böbrek nakli operasyonunun başarılı bir şekilde geçmesi durumunda, bireylerin ilgili doktor tavsiyesi doğrultusunda birkaç aylık süreç boyunca cinsel yaşamdan uzak kalması, genel sağlığın korunması ve böbrek nakli ameliyat sürecinin daha sağlıklı bir biçimde işlemesi açısından önem taşımaktadır. Bu bakımdan, böbrek nakli operasyonu geçiren bireylerin cinsel yaşama devam etme konusunda aceleci hareket etmemesinden fayda bulunmaktadır.

Böbrek Naklinden Sonra Kimlerin Cinsel Yaşama Devam Etmesi Tavsiye Edilmemektedir?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere böbrek naklinden sonra ciddi cinsel fonksiyon rahatsızlıkları bulunmayan ve yaş faktöri sebebiyle cinsel yaşama müsait olmayan bireyler dışında, böbrek naklinden sonrasında uzman tarafından belirtilen zaman dilimi sonrasında bireylerin cinsel yaşamına devam etmesinde herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

 

 

Etiketler