Böbrek Satmak İsteyenler Ne Yapmalı ?

Yazar 19 Yorum 13.566
Böbrek Satmak İsteyenler Ne Yapmalı ?

Böbrek Satmak

Öncelikle ülkemiz yasalarına göre, her ne sebeple olursa olsun, herhangi bir organın belirli bir ücret karşılığında satışa sunulması, gerek doğrudan satıcı açısından ve gerekse de organı alan birey veya bireyler açısından suç teşkil etmekte ve yasal olarak ciddi anlamda cezai işleme tabii tutulduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan, organ satışı yapılması gerek yasal olarak ve gerekse de genel sağlık açısından ciddi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

İnternet dünyasına bakıldığında özellikle de yabancı kaynaklı bazı web siteler üzerinden böbrek alım satım işlemlerinin yapılabildiği görülmektedir. Bu gibi web siteler üzerinden böbrek satın almak isteyenler doğrudan ilan verebilmekte, alınmak istenen böbreğe site üzerinden fiyat biçmekte ve hatta site üzerinden iletişim bilgilerini dahi sunmaktadır.

İlanı gören ve böbreğini genellikle ekonomik sebepler nedeniyle satışa çıkarmak isteyenler ise, ilan açıklaması olarak da, gayet sağlıklıyım, böbreğimde herhangi bir rahatsızlık yoktur, kan grubum şudur, yaşım şu kadardır vs gibi bilgiler sunarak, böbrek alıcısının beğenisini kazanmaya gayret etmektedir. Bu gibi web siteler üzerinden satıcı ve alıcı birbiri ile telefon üzerinden antlaşma sağlaması durumunda, belirtilen fiyat tarifesi üzerinden böbrek satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Böbrek Satışı Nereden Gerçekleştirilmektedir?

Her işin kara borsası bulunduğu gibi, organ satışının da bir kara borsası mutlaka bulunmaktadır.İnternet dünyası üzerinden detaylı bir araştırma yaptığınızda bazı web siteler üzerinden yasa dışı olarak böbrek alım satım işi yapıldığını rahatlıkla görebilmektesiniz. Kara borsada ortalama olarak 50 bin ila 500 bin aralığında satışa sunulan ve satın alınan böbrek satışı genellikle peşin olarak satılmaktadırlar.

Böbrek Satışı Yapılan Kara Borsa Ülkemizde de Söz Konusu Mu?

Böbrek satışının yapıldığı kara borsa az düzeyde de olsa maalesef ki ülkemizde de söz konusu olmaktadır. Organ mafyası adı alan yasa dışı çetelerin bu işle ilgilendiği ancak, gerçekleştirilen büyük çaplı operasyonlar sonucunda ülkemizde neredeyse organ alımının söz konusu olamadığı da bilinen gerçekler arasında bulunmaktadır. Bu bakımdan, böbrek alım satım kara borsası, daha çok yabancı ülkelerde yaygın olmaktadır.İnternet dünyasına baktığınızda, böbrek alım ilanları sunan birçok birey ve firmaların genellikle yabancı kaynaklı olabildiği  fark edilmektedir.

Böbrek Satışa Çıkarmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Öncelikle sebep ne olursa olsun, hiçbir bireyin isteyerek organını satışa çıkarması söz konusu olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan, böbrek organının da satışa sunulmasına neden olan birçok etkenlerin söz konusu olabildiği ve bu durum sonucunda bireylerin kendilerini çaresiz hissetmesi sonucunda organ satışına başvurmak zorunda kaldığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Başta ekonomik sebepler, işsizlik, daha ileri refah düzeyine sahip olunmak istenmesi, ödenmesinde güçlük çekilen veya ödenemeyen borçlar gibi etkenlere bağlı olarak organ satışı söz konusu olabilmektedir.

Organ Satın Alan Yasal Bir Kurum Söz Konusu Mu?

Ülkemizde organ satın alan herhangi bir yasal kurum söz konusu olmamaktadır. Yalnızca, yasal olarak organ bağışı hizmeti sunan kurumların bulunduğu ve bu sayede tamamen rızaya dayalı olarak organ bağışında bulunmak isteyenlere ve organ nakline ihtiyaç duyanlara fayda sağlanması açısından devlet bünyesinde kurulmuştur.

Sebep Ne Olursa Olsun Organ Satışı Düşünülmemeli

Sebebinin önemli olmaksızın böbrek satışına başvurulmamalı ve genel sağlık açısından ciddi sonuçlar doğuran bu eylemden uzak durulmalıdır. Devlet tarafından ekonomik sorunlara maruz kalanlar, borç batağında bulunanlara özgü olarak birçok sosyal dayanışma yardımlarının sağlandığını belirterek, gerektiği durumlarda doğrudan yardım vakıflarına başvurulması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

 

Etiketler

19 Yorum

  1. Merhaba 29 yaşın da yım hiç bir hastalığım Yok böbreğimi saatmak istiyorum bana nasıl yardımcı olabilir siniz

  2. Bir böbreğimi satmayı düşünüyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Yardımcı olabilirmisiniz
    Teşekkürler

  3. Avatar Özgür gula

    39 yaşındayım hiç sigara alkol kullanmadım O rh + kan grubum var 1 böbreğimi almak isteyen olur mu